Newsletter

Nauka i technologie

Karpacz’22: idealny model transferu nauki do biznesu zamienia się w kontrakty i faktury

13.09.2022, 15:10aktualizacja: 13.09.2022, 15:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP MediaRoom - kadr z filmu
PAP MediaRoom - kadr z filmu
„Instytucje, takie jak Sieć Badawcza Łukasiewicz dysponują ogromnym kapitałem, ogromnym potencjałem naukowców oraz infrastrukturą. To pozwala nam przeskalować działalność na poziomie europejskim i dobrze wykorzystać fundusze z unijnego programu Horyzont Europa” – powiedział Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz podczas rozmowy z PAP drugiego dnia Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Piotr Dardziński, który uczestniczył 7 września w debacie „Działalność badawczo-rozwojowa w Polsce na tle państw Unii Europejskiej”, wskazał, że system wsparcia działalności B+R sprzyja powstawaniu technologii przełomowych, dlatego działania związane z badaniami naukowymi i pracami rozwojowymi przyczyniają się dla wzrostu gospodarczego kraju i poprawy dobrobytu społeczeństwa.

„Wojciech Murdzek, minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekornie powiedział, że zamiast mówić >>nie mamy się czego wstydzić<<, dobrze byłoby powiedzieć, że mamy się czym chwalić. I faktycznie, w Polsce nakłady na prace B+R wzrosły o 45 proc., zwiększa się też udział wydatków na działalność badawczo-rozwojową w PKB” – mówił Piotr Dardziński.

Prezes Łukasiewicza dodał, że ulgi na działalność badawczo-rozwojową sprawiają, że już 20 proc. polskich firm zleca uczelniom i instytutom badawczym prace B+R. Naukowców z kolei motywują granty na badania i konkretne zarobki.

„Przełomowe technologie powstają dlatego, że pojawia się ta jedna firma, która znajduje rozwiązanie konkretnego problemu. 20 proc. z prawie 2 mln przedsiębiorstw w Polsce to tysiące potencjalnych projektów. Sztuką jest jednak dobrze zainwestować, wybrać te projekty, które mają największe szanse na komercjalizację” – wyjaśnił Dardziński.

Uważa on, że idealny model komercjalizacji to taki, który na końcu powoduje wzrost przychodów w przedsiębiorstwach i wzrost konkurencyjności. Służy temu m.in. program doktoratów wdrożeniowych, pozwalający na zatrudnianie w firmach młodych naukowców, których codzienna praca, za którą są dobrze wynagradzani, jest podstawą rozprawy doktorskiej.

W opinii prezesa Łukasiewicza idealny model transferu nauki do biznesu to model, który szybko zamienia się w konkretne umowy i faktury.

„6 września 2022 r. na MSPO w Kielcach podpisaliśmy kontrakt z firmą, która kupiła od Łukasiewicz - ILOT licencję na produkcję poduszkowca ratowniczego nowej generacji, który będzie wykorzystany przez służby ratownicze w Polsce i nie tylko. W ciągu dwóch lat zaprojektowaliśmy, wykonaliśmy i przetestowaliśmy konkretny produkt. Ten produkt ma już producenta, który kupił licencję i za chwilę pojawi się na rynku” – powiedział Dardziński.

Sieć Badawcza Łukasiewicz z ponad 7 tysiącami pracowników zatrudnionych w 26 instytutach naukowych w 12 polskich miastach jest trzecią największą siecią badawczą w Europie i współpracuje z zagranicznymi instytucjami przy realizacji wielu ciekawych projektów.

Należy do nich niedawno zakończony projekt z fińską siecią VTT, a także współpraca z siecią Fraunhofera w ramach zrzeszającej ponad 4 tys. podmiotów Sieci Badawczej EARTO.

„Łukasiewicz dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania naukowe i badawczo-rozwojowe m.in. w obszarach automatyki, chemii, biomedycyny, teleinformatyki, materiałów oraz zaawansowanego wytwarzania” – podkreślił Piotr Dardziński.

„Projektów jest coraz więcej, zainteresowanie przedsiębiorców duże, liczba przedsiębiorców, którzy się zgłaszają to już ponad 700 firm i chyba to miał na myśli pan minister Murdzek, gdy mówił, że jest się z czego cieszyć i czym pochwalić” - dodał.

XXXI Forum Ekonomiczne odbywa się w dniach 6-8 września 2022 r. w Karpaczu.

Źródło informacji: PAP MedaiRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 13.09.2022, 15:10
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii