Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe z udziałem wiceministra sprawiedliwości (komunikat)

16.09.2022, 14:31aktualizacja: 16.09.2022, 16:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta wziął 16 września br. udział w konsultacjach międzyrządowych polsko-litewskich w Wilnie. Spotkał się z minister sprawiedliwości Eweliną Dobrowolską oraz z zastępcą prokuratora generalnego Sauliusem Verseckasem.

Rozmawiano m.in. o współpracy w podejmowaniu kroków ułatwiających dochodzenie sprawiedliwości dla zaatakowanej przez Rosję Ukrainy. Jest wśród nich propozycja strony litewskiej, aby powołać specjalny trybunał ds. przestępstw agresji.

Jak powiedział wiceminister Sebastian Kaleta w maju 2022 r., Polska będzie popierać utworzenie specjalnego sądu ds. zbrodni agresji przeciwko Ukrainie, jeśli będzie on działać zgodnie z prawem międzynarodowym. Jesteśmy otwarci na debatę o ustanowieniu międzynarodowego sądu karnego ad hoc z mandatem do zbadana zbrodni agresji popełnionej przez kierownictwo Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Powinien on być ustanowiony na podstawie traktatu międzynarodowego.

Omawiano także koordynację działań związanych z reakcją wymiaru sprawiedliwości na rosyjską agresję na Ukrainie i projekt konkluzji Rady ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych w tej sprawie.

Spotkanie dotyczyło również m.in. propozycji strategicznych pozwów przeciwko udziałowi społecznemu (SLAPP). Co do zasady Polska pozytywnie odnosi się do projektu dyrektywy w sprawie ochrony osób, które angażują się w debatę publiczną przed bezpodstawnymi lub stanowiącymi nadużycie postępowaniami sądowymi. Takie regulacje służyłyby poszanowaniu wolności słowa i prawa do sądu, a także wspieraniu słabszych jednostek. Zaproponowany tekst dyrektywy wymaga jednak, zdaniem Polski, dopracowania.

Spotkanie poświęcone było również projektowi dyrektywy w sprawie odzyskiwania mienia i konfiskaty, a także negocjacjom projektu rozporządzenia w sprawie europejskiego nakazu wydania dowodów dotyczącego elektronicznego materiału dowodowego w sprawach karnych i europejskiego nakazu zabezpieczenia dowodów dotyczącego elektronicznego materiału dowodowego w sprawach karnych (e-evidence).

Rozmawiano też o sposobie procedowania wniosków o ekstradycję z Rosją i Białorusią – propozycji strony polskiej. Wnioski takie są dokładnie ocenianie i konsultowane z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, które szczegółowo weryfikuje informacje na temat osób lub podmiotów opisanych we wnioskach z Rosji. W każdym budzącym wątpliwości przypadku organ wykonujący wniosek odmawia jego wykonania.

Ponadto od początku 2021 r. Ministerstwo Sprawiedliwości odnotowało liczne wnioski o pomoc prawną przekazane przez prokuratury generalne Białorusi i Rosji, które wydają się motywowane względami politycznymi. Charakter i zakres czynności opisanych we wnioskach wykracza poza przedmiot śledztw, w których te wnioski zostały sporządzone.

Analiza tych wniosków wskazuje, że dokonanie opisanych w nich czynności może wywołać negatywne skutki dla organizacji opozycyjnych i członków opozycji demokratycznej w tych państwach lub ich celem jest uzyskanie wiedzy o polskich obywatelach i instytucjach, które wspierają działania opozycjonistów białoruskich i rosyjskich.

Dlatego polskie Ministerstwo Sprawiedliwości i Prokuratura Krajowa wypracowały szczególny sposób postępowania z takimi wnioskami. Podlegają one szczegółowej ocenie i są konsultowane z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, które weryfikuje informacje na temat osób lub podmiotów opisanych we wnioskach. W każdym budzącym wątpliwości przypadku organ wykonujący wniosek odmawia jego wykonania z przyczyn określonych w umowie międzynarodowej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ gb/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.09.2022, 14:31
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ