Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Szef ZGW RP: potrzebne jest przywrócenie gminnych funduszy ochrony środowiska

30.09.2022, 14:38aktualizacja: 03.10.2022, 11:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP MediaRoom - kadr z filmu
PAP MediaRoom - kadr z filmu
Potrzebne jest przywrócenie gminnych funduszy ochrony środowiska; transformacja energetyczna, powinna być wręcz zadaniem własnym gmin – uważa Krzysztof Iwaniuk, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP, wójt gminy Terespol (woj. lubelskie).

W rozmowie z Serwisem Samorządowy PAP samorządowiec ocenił, że programy „centralne”, takie jak o Mój prąd, czy Czyste powietrze, same nie zadziałają równomiernie na terenie całego kraju.

„W mojej gminie na Lubelszczyźnie, na wschodzie Polski, z programu Czyste powietrze skorzystało kilka rodzin, a mamy 95 proc. kopciuchów – powiedział szef ZGW RP. - Zamożność mieszkańców jest zróżnicowana, np. w obszarze metropolitarnym Warszawy i w gminie >>daleko od szosy<<. Dlatego potrzebne jest przywrócenie gminnych funduszy ochrony środowiska. Tym bardziej, że nowe wyzwania, tj. zielona Europa, czyste powietrze, transformacja energetyczna, powinno to być wręcz zadanie własne gmin" – podkreślił.

Iwaniuk zauważył, że gminy muszą działać długofalowo, a dzisiejszy brak nadwyżki utrudnia im realizację strategii.

„Fundusze europejskie, które się pojawiają, one bardzo ładnie przyspieszają (działania – red.) w wypełnianiu tej strategii” - zaznaczył.

Zdaniem samorządowca, problemem dla gmin pozostaje też wkład własny do projektów unijnych.

„W ramach dyskusji i opiniowania funduszy UE dla Lubelszczyzny, w której brało udział zdalnie 150 samorządowców, pojawiały się głosy >>ale po co my mamy to opiniować, skoro nie będziemy mieli tam wkładu własnego<<. Każdy rok niweluje nam nadwyżkę budżetową. Chcę zauważyć, że w woj. lubelskim na 219 miast i gmin, z Lublinem na czele, 140 należy do grupy gmin zmarginalizowanych. To jest taka skala” – podkreślił.

Dodał, że w każdym regionie w Polsce „odległe gminy” są w podobnej sytuacji.

Według Iwaniuka, samorządy oczekują na fundusze UE, ale jednocześnie namawiają ministra finansów i rząd na zmiany w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Zaznaczył, że szczególnie gminy są tu istotne, ponieważ pogłębiają się dysproporcje między nimi.

W opinii szefa ZGW RP, od 32 lat nie ma pomysłu na polską wieś, tymczasem „wszyscy nie wyjedziemy do największych miast”, a jeśli obecny trend się utrzyma za kilkadziesiąt lat będą potrzebne „programy zaludniania niektórych części kraju”, które będą znacznie droższe i kłopotliwe.

„Zrównoważony rozwój nie powinien być tylko hasłem, ale musimy o tym poważnie rozmawiać, żeby (sprostać – red.) tym wyzwaniom, które są przed nami, przy pomocy funduszy regionalnych – bo one głównie są dostępne dla małych gmin wiejskich - czy też KPO (Krajowego Planu Odbudowy - red.), chociaż tam niewiele jest dla nas środków, jeżeli kiedyś zostaną dla nas odblokowane, bo na to liczymy” – zaznaczył.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 30.09.2022, 14:38
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ