Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Wiceminister funduszy: Fundusze unijne będą impulsem do rozwoju województwa podkarpackiego

22.09.2022, 07:02aktualizacja: 03.10.2022, 15:38

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

European Union, 2022
European Union, 2022
"Województwo podkarpackie z jeszcze większą intensywnością powinno kontynuować działania prorozwojowe. Fundusze unijne z nowej perspektywy finansowej będą impulsem do tego rozwoju"– powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

W Rzeszowie swoją działalność zainaugurowała Podkarpacka Regionalna Rada Przemysłu Przyszłości. Będzie ona wspierać cyfrową transformację przedsiębiorstw z Podkarpacia. W powołaniu Rady uczestniczyła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Wiceminister przybliżyła możliwości finansowania działań Podkarpackiej Regionalnej Rady Przemysłu Przyszłości z Funduszy Europejskich.

"Budżet przewidziany w programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 na rozwój przedsiębiorczości to 500 mln euro. Z tej puli Podkarpacka Regionalna Rada Przemysłu Przyszłości będzie mogła skorzystać między innymi na wsparcia MŚP z Polski Wschodniej w obszarach automatyzacji, robotyzacji oraz gospodarki o obiegu zamkniętym"– wyjaśniła wiceminister.

Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 mają umożliwić dofinansowanie rozwoju cyfryzacji w Polsce. W tym obszarze Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej planuje skierować wsparcie zarówno do przedsiębiorców, którzy zajmują się tworzeniem rozwiązań cyfrowych, jak i tych, którzy zastosują je w swojej działalności gospodarczej.

FENG ma umożliwić wsparcie ośrodków innowacji oraz realizację kompleksowych projektów dla przedsiębiorców. Planowane jest współfinansowanie działań prowadzonych przez Europejskie Huby Innowacji Cyfrowych oraz centra testów i eksperymentowania technologicznego sztucznej inteligencji.

W Programie Dostępność Plus, którego realizację koordynuje MFiPR, uruchamiane są także inicjatywy zachęcające przedsiębiorców i podmioty badawcze do prac nad dostępnymi produktami i usługami.

"Polscy przedsiębiorcy powinni dostrzegać konieczność zapewniania dostępności. Taka zmiana spojrzenia pozwoli na osiągnięcie przewagi nad konkurencją poprzez oferowanie produktu czy usługi w sposób dostępny. To poszerzy grupę klientów, zwiększy zasięgi odbiorców. Będzie szansą na poprawę wyników finansowych firmy"– wskazała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Rady Regionalne powołuje Platforma Przemysłu Przyszłości.  Są elementem ekosystemu tworzenia transformacji cyfrowej w regionach. W ich skład wchodzą przedsiębiorstwa, jednostki Zadaniem Rad jest inicjowanie przedsięwzięć popularyzujących cyfryzację, dzielenie się wiedzą, budowanie relacji oraz adaptacja rządowych i samorządowych rekomendacji w zakresie polityki przemysłowej naszego kraju.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.09.2022, 07:02
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ