Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W kujawsko-pomorskich parkach poszukiwano obszarów, które charakteryzuje dźwięk naturalnego pochodzenia (np. szum wiatru, szelest liści, odgłosy rzeki, śpiew ptaków itp.). Na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego w Tleniu (część Borów Tucholskich) utworzono pierwszą „ścieżkę ciszy” wraz z oznakowaniem. Wydzielony jedenastokilometrowy pas przebiega przez rozległy obszar leśny położony na zachodnim brzegu Wdy, na którym nie ma siedlisk ludzkich, ani szlaków komunikacyjnych.
„Ścieżka ciszy” to nowy produkt turystyczny w województwie kujawsko-pomorskim. Zostanie wzbogacony o ofertę edukacyjną. Na trasie ścieżki ciszy będą organizowane warsztaty ekologiczne dla dzieci i młodzieży. W przyszłości formuła warsztatów może być wykorzystywana także w innych parkach krajobrazowych położonych na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego. Władze samorządowe mają także nadzieję, że istniejąca infrastruktura oraz promocja szlaku zachęcą lokalnych przedsiębiorców i organizacje do tworzenia komercyjnych ofert związanych z aktywnościami na ścieżce (np. kąpielami leśnymi).
Program Interreg Europa 2021-2027 kieruje swoją ofertę głównie do władz publicznych – centralnych, regionalnych i lokalnych, które w państwach członkowskich UE, Norwegii i Szwajcarii odpowiadają za prowadzenie polityki rozwoju regionalnego. W ramach projektów, które mogą dotyczyć wszystkich zagadnień polityki spójności, także będzie można wdrażać akcje pilotażowe. O pilotaże można ubiegać się na etapie wnioskowania o środki lub w trakcie realizacji projektu. Istotą akcji pilotażowych jest testowanie konkretnego rozwiązania, które sprawdziło się na innym gruncie.
Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 20.09.2022, 13:37 |
Źródło informacji | Serwis Samorządowy PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |