Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Podstawowa działalność Mieleckich Zakładów Lotniczych będzie skupiała się na kontynuacji świadczenia usług lotniczych na rzecz Lasów Państwowych w zakresie ochrony przed szkodnikami oraz pożarami. Spółka dysponuje flotą 40 samolotów, z których większość przystosowana jest do realizacji usług agrolotniczych i przeciwpożarowych. Ponadto spółka posiada kompetencje w zakresie obsługi samolotów General Aviation różnych typów oraz zarządzania ciągłą zdatnością do lotu, a także - dzięki wyspecjalizowanej kadrze - prowadzi w pełni certyfikowany ośrodek szkolenia lotniczego.
„Celem utworzenia spółki i nabycia przez Instytut Wydziału Usług Lotniczych w Mielcu - mówi Paweł Stężycki, dyrektor Łukasiewicz - Instytutu Lotnictwa - było pozyskanie partnera przemysłowego do realizacji projektów badawczych i wdrożeniowych, w tym do współpracy w komercjalizacji projektów opracowanych w ramach kompetencji Instytutu i całej Sieci Badawczej Łukasiewicz. Naszą ambicją jest nie tylko utrzymywanie i kontynuacja dotychczasowej działalności Wydziału Usług Lotniczych, ale także uruchomienie procesów produkcyjnych. Chcielibyśmy, aby Mieleckie Zakłady Lotnicze stały się ośrodkiem konsolidującym różne podmioty gospodarcze z obszaru lotnictwa, posiadające często wysokie specjalistyczne kompetencje, w celu reaktywacji przemysłu lotniczego z polskim kapitałem. Liczymy, że Mieleckie Zakłady Lotnicze, jako państwowa osoba prawna, będą mogły pozyskać środki finansowe na inwestycje i realizacje naszych projektów”.
Owocne negocjacje
Mając na względzie konieczność rozwijania prowadzonej w Mielcu działalności, a zarazem przyjętą politykę rozwojową całej Grupy Airbus, właściciel Wydziału Usług Lotniczych w Mielcu zdecydował o zbyciu tej jednostki biznesowej, chcąc jednakże zachować dotychczasowy charakter i stabilność realizowanych przez nią zadań. Dzięki dobrym kontaktom i owocnej współpracy oferta złożona przez Instytut została przyjęta przez Grupę Airbus z dużym zainteresowaniem, a podjęte negocjacje doprowadziły do uzgodnienia korzystnych dla obu stron warunków transakcji.
„W tym roku obchodzimy 50-lecie Wydziału Usług Lotniczych w Mielcu, który od 1972 roku nieprzerwanie świadczy usługi pożarnicze oraz rolnicze, głównie dla sektora publicznego w Polsce. WUL to znacząca część naszej firmy, wielu kompetentnych i doświadczonych pracowników. Airbus w Polsce jest jednak przede wszystkim ściśle związany w swojej działalności z wojskową produkcją lotniczą i usługami serwisowymi w tym obszarze. Postanowiliśmy skupić się lokalnie na dalszym rozwoju produkcji oraz obsłudze serwisowej flot samolotów wojskowych. Byliśmy jednak zdeterminowani, aby naszą mielecką część biznesu przejął krajowy inwestor, firma stabilna, mogąca zapewnić WUL nie tylko bezpieczeństwo biznesowe, ale i rozwój. Cieszymy się, że ta część naszej działalności przechodzi obecnie pod skrzydła Łukasiewicz - Instytutu Lotnictwa. Jesteśmy przekonani, że w ramach nowej organizacji WUL będzie rozwijał i poszerzał swoją działalność w Polsce. Jednocześnie dzięki tej transakcji zacieśnimy współpracę pomiędzy Instytutem a Airbus Poland na wielu innych płaszczyznach związanych z branżą lotniczą” - powiedział Johannes von Thadden, prezes zarządu i dyrektor zarządzający Airbus Poland S.A.
Spółka Mieleckie Zakłady Lotnicze usytuowana jest w specjalnej strefie ekonomicznej w Mielcu i dzięki swemu położeniu w centrum Doliny Lotniczej stanowić będzie zaplecze nie tylko dla Łukasiewicz - Instytutu Lotnictwa, ale samodzielnie zamierza wkraczać ze swoimi usługami zarówno na rynki krajowe, jak i zagraniczne. Współpraca z Instytutem pozwoli na poszerzenie możliwości rozwojowych spółki. Stanowi ona także inspirujące dla obu stron połączenie instytucji badawczej z partnerem przemysłowym.
Źródło informacji: Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 02.11.2022, 08:30 |
Źródło informacji | Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu