Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Polacy masowo okradani i oszukiwani w sieci. Jak dbamy o bezpieczeństwo?

09.11.2022, 11:55aktualizacja: 09.11.2022, 12:06

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Kwestia Bezpieczeństwa - infografika
Kwestia Bezpieczeństwa - infografika
Wysyłanie fałszywych maili o zaległych płatnościach, podszywanie się pod pracowników banków czy popularnych serwisów aukcyjnych, to coraz powszechniejsze praktyki cyberprzestępców. Choć coraz częściej słyszymy ostrzeżenia o możliwych kradzieżach, nie zawsze w pełni dbamy o bezpieczeństwo swoich danych i pieniędzy – wynika z badań dotyczących bezpieczeństwa w sieci.

Oszustwa online, kradzieże i złośliwe oprogramowanie

„Prawie 45% osób miało zainfekowany komputer lub telefon złośliwym oprogramowaniem, a aż 23% padło ofiarą kradzieży lub oszustwa przez internet” - alarmują wyniki najnowszych badań.

Liczba tego typu przestępstw wciąż rośnie, a sposobów na oszustwo i kradzież jest coraz więcej. Phishing czy malware, to tylko niektóre z najbardziej powszechnych sposobów. Choć ich nazwy wydają się skomplikowane, warto pamiętać, że przede wszystkim sprowadzają się do tego, aby okraść użytkowników sieci.

Przestępcy bazują nie tylko na naiwności internautów, ale przede wszystkim na ich niewiedzy dotyczącej skutecznej ochrony swoich danych i pieniędzy w sieci.

Zarabiasz więcej? Cyberprzestępcy mają cię na oku

Z badania wynika też, że wraz z rosnącymi zarobkami zwiększa się szansa na to, że zostaniemy okradzeni lub w inny sposób oszukani w sieci. Podczas gdy osoby z dochodem do 1000 zł netto miesięcznie tylko w 18% przypadków miały nieszczęście stracić pieniądze w oszustwie internetowym, to już co 4 osoba dysponująca dochodem przekraczającym 5000 zł padła ofiarą kradzieży lub oszustwa w sieci. Odsetek ten może z czasem rosnąć.

„Obok popularnych masowych ataków, takich jak telefony podszywające się pod pracowników banków czy SMS-y z informacją o blokadzie, nieopłaconej fakturze czy dopłacie do przesyłek, coraz częstsze są też ataki spersonalizowane - mówi Mateusz, twórca bloga KwestiaBezpieczenstwa.pl. - Dziś cyberprzestępców atakujących osoby prywatne czy firmy nie interesuje wyrządzenie szkód. Interesują ich wyłącznie pieniądze. Rozpowszechniane przez nich oprogramowanie typu malware szyfruje dysk i żąda okupu za jego odszyfrowanie. A im bardziej majętna ofiara, tym większy okup jest w stanie zapłacić. Dotyczy to szczególnie firm.”

Jak się zabezpieczamy w sieci

Jak chronimy się przed cyberprzestępcami? Korzystanie z programów antywirusowych to najczęściej wybierany sposób ochrony przed oszustami internetowymi. Z takich narzędzi korzysta prawie 43% badanych.

Wiele osób (36%) deklaruje także, że korzysta z tzw. silnych haseł. Po części są to na pewno wymogi samych dostawców kont internetowych, którzy coraz częściej wymagają od użytkowników hasła o określonej minimalnej długości, stosowania małych i wielkich liter, cyfr czy znaków specjalnych.

Popularne metody, które wskazywali badani to także dbanie o aktualność programów i aplikacji (25%), nieudostępnianie nadmiarowych informacji o sobie w sieci (25%) czy odwiedzanie tylko znanych stron internetowych (także prawie 25%).

„Już sama aktualizacja na bieżąco systemu na komputerze, telefonie czy innych urządzeniach podpiętych do sieci może znacznie poprawić nasze bezpieczeństwo - mówi redaktor serwisu TopVPN.pl. - Twórcy oprogramowania poza zmianami wizualnymi, starają się też łatać dziury i furtki, które narażają nasze bezpieczeństwo. Zanim sięgniemy po VPN czy program antywirusowy, warto zadbać o takie podstawy”.

Do najmniej chętnie wskazywanych metod ochrony online należy sprawdzanie, czy odwiedzane strony zabezpieczone są przez HTTPS (12%), używanie menedżera haseł (6%) czy korzystanie z usług VPN (3%).

Badanie przeprowadzone zostało na zlecenie bloga KwestiaBezpieczenstwa.pl i serwisu TopVPN.pl przez SW Research techniką CAWI na reprezentatywnej grupie Polaków w wieku 16+ (N=1011) w październiku 2022 roku.

Wyniki badania i dodatkowe materiały: https://kwestiabezpieczenstwa.pl/badanie-bezpieczenstwo-online/ 

Źródło: Kwestia Bezpieczeństwa

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 09.11.2022, 11:55
Źródło informacji Kwestia Bezpieczeństwa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ