Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MEiN: 500 mln zł na budowanie Dostępnej Szkoły z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego

17.11.2022, 14:39aktualizacja: 17.11.2022, 14:59

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

EC - Audiovisual Service
EC - Audiovisual Service
Pół miliarda złotych Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczyło na działania związane z budowaniem Dostępnej Szkoły, w tym na cyfryzację oraz wsparcie poradnictwa psychologiczno-pedagogicznego. Zadania te będą realizowane w ramach Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego.

Ministerstwo Edukacji i Nauki zaprezentowało działania związane z szeroko rozumianym budowaniem Dostępnej Szkoły, które są realizowane w ramach Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego. 

„Jesteśmy w procesie przygotowywania nowych rozwiązań, aby budowanie nowoczesnej i dostępnej szkoły przebiegało jak najlepiej i tak, aby służyło nauczycielom, rodzicom i uczniom” – powiedziała wiceminister Marzena Machałek podczas konferencji „Dostępna Szkoła”, na której omawiano działania resortu.

 „Pracujemy nad tym, aby każde dziecko było postrzegane w sposób indywidualny, aby w życiu dorosłym pełniło role zawodowe i społeczne. Szkoła dostępna to ta, która działa na rzecz każdego dziecka, a także uczy budowania wspólnoty. Z jednej strony ma podejście zindywidualizowane, z drugiej wspólnotowe” – dodała Machałek.

Jak czytamy w komunikacie MEiN na projekty związane z budowaniem Dostępnej Szkoły przeznaczono około 500 mln zł. Będą to m.in.: rozwijanie publicznej oferty e-materiałów; cyfryzacja obszaru edukacji i kształcenia; wsparcie dla poradnictwa psychologiczno-pedagogicznego; rozwój systemu dostępnej edukacji dla wszystkich osób uczących się oraz wsparcie społecznej, więziotwórczej i włączającej funkcji szkoły. Środki zostaną też wydatkowane na rozwój sieci Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą.

Zadania związane z budowaniem dostępnej szkoły są obszarem rządowego programu Dostępność Plus, który koordynuje MFiPR. W ramach programu resort promuje dostępność procesu edukacji, organizuje różne formy zachęt i pomocy np. konkursy, granty, konferencje oraz tworzy standardy i modele funkcjonowania współczesnej szkoły dostępnej.

„Od kilku lat bardzo wyraźnie obraliśmy w Polsce kurs na edukację włączającą. Chcemy, aby dzięki temu uczniowie z niepełnosprawnościami mogli korzystać z oferty edukacji na równi z innymi, aby szkoły stawały się miejscami dostępnymi i kojarzyły z bezpieczeństwem oraz  rozwojem - osobistym i społecznym” – mówiła podczas konferencji  wiceszefowa Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Jak podaje  MFiPR projekt Dostępna Szkoła to ogólnopolskie przedsięwzięcie, którego celem jest likwidacja barier z obszaru dostępności w szkołach każdego typu. 

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.11.2022, 14:39
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ