Newsletter

Trzy fazy rozwoju bałtyckich MEW pokryją 2/3 krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną

18.11.2022, 13:30aktualizacja: 18.11.2022, 13:46

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP - kadr z filmu
Fot. PAP - kadr z filmu
Naszym celem jest, jak najlepiej wykorzystać Morze Bałtyckie i tak ukształtować przestrzeń w strefie, która przynależy Polsce, aby dała nam największe korzyści ekonomiczne, społeczne, środowiskowe, a także wpisywała się w cele strategiczne, które stawia sobie Polska - mówił dr hab. Maciej Matczak, dyrektor Instytutu Morskiego i prof. Uniwersytetu Morskiego w Gdyni podczas konferencji Offshore Wind Poland 2022.

Instytut Morski - jednostka badawcza, która w 2019 r. dołączyła do struktur Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, jest współautorem zaprezentowanego podczas konferencji raportu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW) pt. „Potencjał Morskiej Energetyki Wiatrowej w Polsce”. Jest to analiza ekspercka, której celem jest zarówno weryfikacja pierwszego w Polsce planu zagospodarowania przestrzennego Bałtyku, jak również wskazanie potencjalnych zmian ukierunkowanych na rozwój potencjału morskiej energetyki wiatrowej.

Raport pokazuje, że w należącej do Polski części Morza Bałtyckiego wszystkie zidentyfikowane obszary, w których możliwa jest konstrukcja farm wiatrowych, pozwolą na budowę 33 GW mocy i dostarczą 130 TWh rocznie - podczas gdy zapotrzebowanie na energię w Polsce wynosi obecnie ok. 170 TWh, a do 2030 r. wzrośnie do 190 TWh rocznie.

„Mamy obecnie 21 lokalizacji, w których morskie farmy wiatrowe będą rozwijane - jest to tzw. pierwsza i druga faza rozwoju MEW. My zajmowaliśmy się trzecią fazą i szukaliśmy miejsc, gdzie tego typu instalacje mogłyby zostać usadowione w przyszłości. I w ramach trzeciej fazy znaleźliśmy jeszcze 20 obszarów, w których takie instalacje mogłyby być zlokalizowane” - wyjaśnił Maciej Matczak.

Ekspert wskazał, że są to obszary na których realizowane są obecnie różne funkcje - transportowe, turystyczne, wydobywcze, związane z rybołówstwem, ale też obronnością i poligonami. Dlatego trzeba dobrze wyważyć, na ile poszczególne elementy farm wiatrowych są niezbędne, jakie powierzchnie muszą zajmować, jaki szkielet tworzyć, aby tego typu obszar pod instalacje turbin został zaplanowany w sposób spójny i niekolidujący z innymi funkcjami.

20 nowych obszarów o łącznej powierzchni 2171 km2- dwa na wodach terytorialnych i 18 w strefie ekonomicznej Polski, pozwoli na konstrukcję farm wiatrowych o łącznej mocy niemal 18 GW i produkcji rzędu 70 TWh energii elektrycznej rocznie.

Natomiast 21 obszarów, już przeznaczonych pod morską energetykę wiatrową w Planie Zagospodarowania Przestrzennego Polskich Obszarów Morskich, zapewni 15,3 GW i 60 TWh rocznej produkcji. Sumując trzy fazy rozwoju MEW, Polska będzie miała zapewnione ponad dwie trzecie krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną - i to energię pochodzącą z odnawialnego źródła.

„Rozwój MEW jest obszarem dużego zaangażowania ze strony rządu, inwestorów, naukowców i systemu edukacji. Wiemy, że to jest szansa na zmianę systemu energetycznego w Polsce i wierzymy, że ta zmiana przyniesie nam korzyści ekonomiczne i społeczne, ponieważ MEW tworzy nowe miejsca pracy” - zaznaczył dyrektor Instytutu Morskiego.

Dodał, że rozwijanie morskiej energetyki wiatrowej jest istotne z perspektywy uniwersytetu, ponieważ sektor będzie potrzebował wykształconych, wysoko wyspecjalizowanych kadr. Ale przede wszystkim jest ważne dla potencjalnych inwestorów, ponieważ proces wymaga zaangażowania wielu firm, usługodawców, producentów, którzy będą pracować i tworzyć wartość dla polskiej gospodarki.

„Mamy bezpośredni kontakt z branżą i znamy ją nie tylko z perspektywy naukowej czy badawczej. Zaangażowanie środowiska w rozwój MEW jest bardzo duże. Wierzymy, że proces przygotowania inwestycji niedługo wejdzie w fazę realizacji i będziemy mogli korzystać z czystej energii, którą wytworzą bałtyckie farmy wiatrowe” - powiedział Maciej Matczak.

Ekspert wspomniał również, że perspektywa współpracy na arenie międzynarodowej w rozwoju bałtyckich MEW i tworzenia na ich podstawie energetycznego hubu dla Europy Północnej i Środkowo-Wschodnie stwarza również nowe możliwości optymalizacji.

„Wiatraki to zielona energia, której potrzebujemy i która pozwoli nam wszystkim funkcjonować w sposób bardziej zrównoważony” - podsumował dyrektor Instytutu Morskiego.

Konferencja Offshore Wind Poland 2022 odbyła się w dniach 16-17 listopada w Warszawie.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 18.11.2022, 13:30
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ