Newsletter

Sesja warsztatowa UNESCO: „Rekomendacja Warszawska - wprowadzenie do odzyskiwania dziedzictwa”

18.11.2022, 16:46aktualizacja: 18.11.2022, 18:51

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Narodowy Instytut Dziedzictwa
Narodowy Instytut Dziedzictwa
W ciągu dziewięciu miesięcy wojny na Ukrainie udokumentowano ponad 500 przypadków zniszczeń dokonanych przez wojska rosyjskie na dziedzictwie kulturowym Ukrainy. Celem działań agresora jest niszczenie ukraińskiej pamięci i tożsamości poprzez atak na zabytkowe obiekty i instytucje kultury. Zniszczenie każdego z tych miejsc oznacza nieodwracalną utratę istotnego składnika europejskiego dziedzictwa kulturowego. Korzystając z polskich doświadczeń w zakresie powojennej odbudowy kraju oraz wypracowanej w 2018 r. Rekomendacji Warszawskiej, Narodowy Instytut Dziedzictwa zaprasza na sesję warsztatową online „Rekomendacja Warszawska - Wprowadzenie do odzyskiwania dziedzictwa”. Wydarzenie jest organizowane przez Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO i ICCROM.

Na terytorium Ukrainy przed wojną istniało ponad 5 tys. muzeów, 65 rezerwatów historyczno-kulturalnych i ok. 170 tys. zabytków, w tym siedem obiektów światowego dziedzictwa UNESCO (jeden z nich znajduje się na Krymie). Od początku działań wojennych, Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy zarejestrowało już ponad 500 przypadków zniszczeń dokonanych przez wojska rosyjskie na dziedzictwie kulturowym Ukrainy, i każdego dnia ta liczba rośnie.

Rosyjska agresja spowodowała, że unikalne dziedzictwo Ukrainy ginie na naszych oczach. Polska doskonale wie czym jest utrata dziedzictwa kulturowego. Wojny jakie dotknęły nasz kraj w ubiegłym stuleciu pozbawiły nas zabytkowej architektury, zbiorów sztuki, księgozbiorów i zasobów archiwalnych. Dlatego w poczuciu odpowiedzialności za dziedzictwo europejskie Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie, przy Narodowym Instytucie Dziedzictwa, przy wsparciu Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO i ICCROM, organizuje sesję warsztatową online, której celem będzie podzielenie się wspomnianym doświadczeniem, a także zapoznanie uczestników z założeniami Rekomendacji Warszawskiej.

Sesja warsztatowa będzie okazją do dyskusji na kanwie zaleceń wypracowanych w Rekomendacji Warszawskiej nad zasadami odzyskiwania i odbudowy dziedzictwa kulturowego dotkniętego okrucieństwami wojennymi na Ukrainie. Poziom zniszczeń Mariupola czy Charkowa jest porównywalny z poziomem zniszczeń Warszawy czy Gdańska, zastanych w roku 1945. Proces odbudowy wymaga czasu i rozwagi. Powinien być zgodny zarówno z oczekiwaniami społecznymi, jak i zasadami odbudowy i rekonstrukcji kulturowej, a także z obecnie obowiązującymi standardami zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska w dobie zmian klimatycznych.

Szczegółowe informacje dotyczące sesji:

Termin: 24 listopada 2022 r., godz. 9.30-13.30

Języki: angielski

Link do spotkania online, obowiązuje wcześniejsza rejestracja: https://app.evenea.pl/event/thewarsawrecommendation/?lang=en 

Organizatorzy: Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie przy Narodowym Instytucie Dziedzictwa we współpracy z UNESCO i ICCROM.

Źródło informacji: Narodowy Instytut Dziedzictwa

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 18.11.2022, 16:46
Źródło informacji Narodowy Instytut Dziedzictwa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ