Newsletter

Już w niedzielę druga część słuchowiska „Adam Mickiewicz w pałacu w Śmiełowie”

25.11.2022, 15:20aktualizacja: 25.11.2022, 15:27

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Instytut Książki
Instytut Książki
W najbliższą niedzielę 27 listopada o godzinie 22:05 na antenie Programu 3 Polskiego Radia odbędzie się premiera drugiej części słuchowiska „Adam Mickiewicz w pałacu w Śmiełowie” w reżyserii Tomasza Mana. Zarówno sztuka, jak i słuchowisko powstały z inicjatywy i na zlecenie Instytutu Książki w ramach Roku Romantyzmu Polskiego.

Pierwsza część słuchowiska została zrealizowana w studiu Teatru Polskiego Radia. Jej akcja toczy się w 1831 roku, kiedy to Adam Mickiewicz, przebywający na emigracji, próbował przedostać się do kraju, aby przyłączyć się do powstania listopadowego. W drodze do Królestwa Polskiego (zabór rosyjski) zatrzymywał się w różnych wielkopolskich dworach, najwięcej czasu spędzając właśnie w posiadłości Gorzeńskich, czyli w pałacu w Śmiełowie. Ten pobyt w istotny sposób zaważył na dalszych losach poety, również na jego twórczości. W obsadzie tej części znaleźli się: Jędrzej Hycnar, Karolina Gorczyca, Andrzej Mastalerz, Marcin Przybylski, Katarzyna Strączek, Adam Cywka, Krzysztof Stelmaszyk i Mateusz Kmiecik.

Akcja drugiej części słuchowiska toczy się już po wojnie, w 1947 roku, i jest rozpisana na 3 głosy: przedwojennej właścicielki pałacu - Marii Chełkowskiej (Maria Pakulnis), jej garderobianej (Małgorzata Rożniatowska) oraz mężczyzny (Andrzej Mastalerz), którego Chełkowska spotyka w swoim zdewastowanym przez powojenną władzę pałacu. Główna bohaterka tej części, Maria Chełkowska, na przełomie XIX i XX wieku prowadziła w Śmiełowie dom otwarty, który stanowił przeciwwagę dla antypolskich działań władz pruskich. Pielęgnowała ona także pamięć o związkach Śmiełowa z Adamem Mickiewiczem oraz zbierała dokumenty i pamiątki po wieszczu.

Druga część słuchowiska została zrealizowana 11 listopada w samym pałacu w Śmiełowie oraz w przypałacowym parku. Poszczególne sceny nagrywane były pod parkowym dębem oraz w reprezentacyjnej sali balowej pałacu.

Twórcą spektaklu i reżyserem słuchowiska jest Tomasz Man - uznany dramatopisarz, reżyser teatralny, autor adaptacji teatralnych i słuchowisk radiowych. Obronił doktorat na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Wrocławskiego, ukończył także Wydział Reżyserii Dramatu na warszawskiej Akademii Teatralnej. Pracował m.in. jako kierownik literacki w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie oraz konsultant programowy w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Jego teksty dramatyczne były drukowane na łamach „Teatru”, „Dialogu” czy „Notatnika Teatralnego”. W swoim obszernym dorobku ma zarówno sztuki współczesne, jak i adaptacje klasyki. Od lat związany jest z Teatrem Polskiego Radia.

Słuchowisko „Adam Mickiewicz w pałacu w Śmiełowie” stanowi jeden z elementów obchodów Roku Romantyzmu Polskiego.

Więcej informacji na stronie Instytutu Książki: www.instytutksiazki.pl.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „realizacja i emisja w Programie 3 Polskiego Radia słuchowiska >>Mickiewicz w pałacu w Śmiełowie<<”.

Źródło informacji: Instytut Książki

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 25.11.2022, 15:20
Źródło informacji Instytut Książki
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ