Newsletter

Nie możemy zmarnować ani jednej szansy na rozwój

14.12.2022, 10:53aktualizacja: 14.12.2022, 11:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Rozmowa z Jerzym Kwiecińskim, wiceprezesem Banku Pekao.

PAP: Nie uważa pan, że chwila, w której znajdują się gminy, to raczej czas na oszczędności, niż na inwestycje?

Jerzy Kwieciński: Jesteśmy świadomi, że w mniejszych gminach nie brakuje pomysłów na rozwój, ale czasem brakuje środków do realizacji tych celów.

Koszt obsługi długu publicznego rośnie. Rosną inflacja i ceny surowców. W takich warunkach chyba jedyną radą są innowacje i niestandardowe podejście banku do klienta.

Mam poczucie, że Bank Pekao w oczach gmin od dawna jest bankiem innowacyjnym. Są różne oczekiwania, my jesteśmy w stanie zaoferować różne rozwiązania.

Panie prezesie, prosimy o konkrety.

Proszę bardzo. Rok 2007: uczestniczymy w pierwszym w Polsce projekcie budowy mieszkań komunalnych realizowanym przez spółkę komunalną. Rok 2018: pierwsi w Polsce uczestniczymy w projekcie budowy zeroemisyjnego budynku użyteczności publicznej. Rok 2020: zapewniamy finansowanie największej polskiej spalarni odpadów w unikatowej formule club deal z udziałem funduszy inwestycyjnych.

To nie koniec listy. Bank Pekao to finansowanie budowy stadionu w Gdańsku w formie forfaitingu. To pierwszy w Polsce program emisji komunalnych obligacji zielonych dla miasta Łodzi. To także pierwszy na polskim rynku samorządowy FIZ i FIO. Fakt, od budowy stadionu w Gdańsku mija 12 lat, lecz pozostałe działania przypadają na lata 2018-2021.

Nie boi się pan jednak, że gminy będą zaciskały pasa?

Nasze rozwiązania dla JST się sprawdzają. Nie są to słowa bez pokrycia. W końcu liczby nie kłamią. Bank Pekao jest liderem finansowania sektora publicznego. Proszę spojrzeć: udział banku w rynku spalarni to około 81 proc. Tramwaje? Około 53 proc. rynku. Porty lotnicze? 85 proc. rynku. Z kolei koleje regionalne to 33 proc. rynku. Jako bank obsługujemy m.in. Bydgoszcz, Łódź, Gdańsk czy Lublin. Zgadzam się z Panem, że gminy ostrożnie podchodzą teraz do inwestycji, ale za chwilę ruszą inwestycje współfinansowane z funduszy europejskich, a gminą będą chciały je realizować i nie będą mogły czekać, bo te pieniądze unijne im przepadną. A niektóre z tych projektów będą wymagały współfinansowania bankowego.

Wrócę jednak do pytania: gminy zmagają się z problemami i być może wybiorą oszczędności zamiast inwestycji.

Oczywiście, może mieć pan rację. Z drugiej strony w pierwszej połowie 2022 roku wydatki inwestycyjne JST wzrosły o 22,8 proc. w skali roku. Warto pamiętać, że nasilenie inwestycji w samorządach przypada na trzeci i czwarty kwartał. Dodatkowo w pierwszej połowie 2022 roku samorządy uzyskały 170,8 mld zł dochodów, to wzrost o 4,7 proc. w skali roku.

Czyli możemy spać spokojnie?

Tego nie powiedziałem. Proszę jednak zwrócić uwagę na coś innego: w piłce nożnej mówi się, że niewykorzystane okazje się mszczą. Dlatego nie możemy zmarnować ani jednej szansy na rozwój. Takie szanse są i będą, niezależnie od inflacji, pandemii czy wojny w Ukrainie.

Źródło informacji: Bank Pekao SA

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.12.2022, 10:53
Źródło informacji Bank Pekao SA
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ