Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFiPR: Podsumowanie 2022: ponad 76 mld euro z polityki spójności, zatwierdzenie programów przez KE i wypłata zaliczek (komunikat)

29.12.2022, 18:58aktualizacja: 30.12.2022, 08:59

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

Dzięki wynegocjowanej przez polski rząd z Komisją Europejską Umowie Partnerstwa Polska jest największym beneficjentem polityki spójności na lata 2021-2027, mamy zatwierdzone przez Komisję Europejską programy krajowe i regionalne na realizację tej polityki; otrzymaliśmy już także pierwsze zaliczki na uruchamianie programów – podsumowuje mijający 2022 rok, z perspektywy pracy Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, minister Grzegorz Puda.

30 czerwca 2022 r. polski rząd oficjalnie zakończył negocjacje z Komisją Europejską w sprawie Umowy Partnerstwa. MFiPR było wiodącym resortem, które uczestniczyło w dyskusji z KE w celu wypracowania umowy.

– To były trudne, wielomiesięczne rozmowy, ale zakończyliśmy je wielkim sukcesem. Polska jest największym beneficjentem polityki spójności na lata 2021-2027, otrzymamy na ten cel ponad 76 mld euro – mówi minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Minister podkreśla, że środki z polityki spójności zostały rozdzielane na programy krajowe oraz regionalne. Będą przeznaczone na wyrównanie szans rozwojowych między Polską a innymi państwami UE, a także rozwój regionów naszego kraju.

– Wysiłek, jaki włożyliśmy w pozyskanie środków UE, przyniesie ogromne korzyści wszystkim Polakom, a inwestycje współfinansowane z funduszy unijnych zauważalnie poprawią jakość naszego codziennego życia. Pozwoli to naszej gospodarce wejść na wyższy poziom konkurencyjności i odporności na kryzysy – mówi minister Puda.

Szef MFiPR zaznaczył, że wsparcie przedsiębiorczości, inwestycje w rozwój cyfrowy, infrastrukturę energetyczną, ochronę środowiska naturalnego i niskoemisyjny transport to jedne z głównych celów, jakie stawiamy sobie w nowej perspektywie finansowej wydatkowania środków europejskich.

– Beneficjenci będą mogli ubiegać się o środki na działalność innowacyjną. To jest klucz do rozwoju polskich firm. Fundusze europejskie ułatwią też wprowadzanie na rynek nowych, ulepszonych produktów i usług – powiedział szef MFiPR.

Do Polski wpłynęły zaliczki – 1 066 mln euro (ponad 5 mld zł)

Do 28 grudnia 2022 r. do Polski z KE wpłynęły zaliczki (w ramach perspektywy finansowej na lata 2021-2027) na łączną kwotę 1066 mln euro (ponad 5 mld zł). Z tego:

- w ramach Funduszy Europejskich dla ‘kontynuatorów’ programów krajowych: 606 mln euro (ponad 2,85 mld zł),

- w ramach Funduszy Europejskich dla 16 Regionów: 460 mln euro (2,15 mld zł).

Pierwsze konkursy z programów FEnIKS i FEPW planujemy uruchomić w II kwartale 2023 r. Z kolei pierwsze konkursy z programu FENG zamierzamy ogłosić już w lutym 2023 r. W ramach tych konkursów firmy będą mogły uzyskać dofinansowanie na zakup lub realizację prac B+R, wdrożenie nowych rozwiązań technologicznych, rozwój kompetencji pracowników przedsiębiorcy, cyfryzację i wprowadzanie zielonych rozwiązań technologicznych.

Pierwsze nabory z programu FERC są zaplanowane w I półroczu 2023 r. W pierwszej kolejności wystartuje konkurs na projekty przedsiębiorców telekomunikacyjnych, aby zwiększyć dostęp do ultraszybkiego internetu szerokopasmowego. Z kolei pierwsze działania finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w programie FERS będą uruchomione już w I kwartale 2023 r. i będą przeznaczone na tworzenie nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 oraz udzielanie pożyczek na zakładanie działalności gospodarczej.

16 programów regionalnych zaakceptowanych przez KE

Minister Puda podkreślił, że 2022 rok kończymy akceptacją Komisji Europejskiej dla 16 Programów Regionalnych dla Polski w perspektywie finansowej na lata 2021-2027.

– To łącznie ok. 33,5 mld euro, które w najbliższych latach będą wdrażane w poszczególnych województwach – mówi minister.

Komisja Europejska przyjęła programy regionalne wraz z budżetami:

• Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027 –1,84 mld euro;

• Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027 – 0,91 mld euro;

• Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027 – 1,3 mld euro;

• Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027 – 1,8 mld euro;

• Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027 –1,5 mld euro;

• Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027 – 1,7 mld euro;

• Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027 – 2,31 mld euro;

• Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027 – 2,75 mld euro;

• Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027 – 2,7 mld euro;

• Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 – 5,14 mld euro;

• Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 – 2,15 mld euro;

• Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027 – 1,8 mld euro;

• Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 – 2,43 mld euro;

• Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027 – 2,1 mld euro;

• Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 – 2,27 mld euro;

• Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027 – 1 mld euro.

Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji dla 5 województw

Minister Puda zaznaczył, że dużym sukcesem negocjacyjnym okazało się także objęcie w nowej perspektywie finansowej UE Funduszem na rzecz Sprawiedliwej Transformacji dwóch dodatkowych regionów (małopolskiego i łódzkiego), oprócz wcześniej zaproponowanych przez KE trzech: śląskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego.

Fundusz ma łagodzić negatywne skutki transformacji energetycznej w regionach, których gospodarka opiera się na przemyśle wydobywczym (szczególnie paliw kopalnych).

Kontynuacja programu dla Polski Wschodniej

Możliwość kontynuowania programu dedykowanego Polce Wschodniej w perspektywie 2021-2027 to nasz duży sukces negocjacyjny – mówi szef MFiPR. Podkreślił, że Komisja Europejska przez długi czas nie była do tego przekonana (w Umowie Partnerstwa 2014-2020 zapisano, że program dla Polski Wschodniej nie będzie realizowany w kolejnej perspektywie).

Dodatkowo zwiększono alokację programu do 2,6 mld euro. Objęto wsparciem również obszar województwa mazowieckiego (obwarzanek bez Warszawy). Wcześniej do programu wchodziły lubelskie, podkarpackie, podlaskie, warmińsko-mazurskie i świętokrzyskie.

Trzecia edycja funduszy norweskich i EOG

W ramach trzeciej edycji funduszy norweskich i EOG Polska korzysta z budżetu w łącznej kwocie ok. 800 mln euro, który przeznaczony jest na finansowanie projektów w takich obszarach jak przedsiębiorczość, rozwój regionalny, środowisko, badania naukowe, zdrowie, kultura, edukacja, sprawiedliwość.

Polska jest na etapie realizacji projektów. Do tej pory zapewniono finansowanie ponad 860 projektów wybranych z ponad 3 600 wniosków w ramach 42 otwartych naborów. W 2022 r. zakończyły się nabory wniosków. Okres kwalifikowalności wydatków w projektach upływa 30 kwietnia 2024 r.

Druga edycja funduszy szwajcarskich

W grudniu 2022 r. MFiPR podpisało umowę ze szwajcarskimi partnerami na drugą edycję Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

– To kolejny program, który będziemy mogli wykorzystać do inwestycji wspierających rozwój gospodarczy i społeczny Polski – mówi minister Puda.

Z drugiej edycji programu do Polski trafi 320,1 mln franków szwajcarskich. Przeznaczymy je na wsparcie średnich miast, które tracą funkcje społeczno-gospodarcze oraz rozwój innowacji i badań naukowych.

Światowe Forum Miejskie WUF11

MFiPR, wspólnie z UN Habitat, było organizatorem czerwcowego Światowego Forum Miejskiego (WUF11) w Katowicach. To największe i najważniejsze wydarzenie na świecie poświęcone rozwojowi miast. Uczestniczyło w nim blisko 10 tys. osób ze 155 państw i ponad 6 tys. internautów.

Wydarzenie było okazją do dyskusji o transformacji miast i podzielenia się doświadczeniami w tym zakresie. Na WUF11 odbyła się oficjalna prezentacja Krajowej Polityki Miejskiej 2030, którą kilkanaście dni wcześniej przyjęła Rada Ministrów. Wydarzenie obfitowało w liczne panele poświęcone polityce miejskiej i zrównoważonemu rozwojowi miast. Uruchomiliśmy inicjatywę „Plan Działań dla Miast”, w ramach której ponad 100 miast otrzymało indywidualne wsparcie doradcze w zakresie wdrażania Celów Zrównoważonego Rozwoju na poziomie lokalnym. „Plan Działań dla Miast” spotkał się z jednoznaczną aprobatą ze strony UN-Habitat (ONZ) i stał się jednym z kluczowych elementów dziedzictwa WUF11.

Polska liderem wykorzystywania funduszy UE

Polska od lat jest liderem w wykorzystywaniu funduszy unijnych, będąc największym beneficjentem przekazywanych środków.

Według danych Komisji Europejskiej z 21 grudnia 2022 r. UE przekazała do Polski najwyższe płatności – w wysokości 64,3 mld euro, co stanowi równowartość 81 proc. polskiej alokacji. Daje to naszemu krajowi 3. miejsce spośród 28 państw członkowskich UE. Ustępujemy krajom z dużo niższą alokacją i liczbą programów operacyjnych.

Przekazane Polsce fundusze stanowią prawie jedną czwartą środków oferowanych przez UE 28 państwom członkowskim i blisko 1700 euro na każdego mieszkańca Polski.

Wsparcie dla Ukrainy

Beneficjenci programów współpracy transgranicznej Polska-(Rosja) i Polska-(Białoruś)-Ukraina realizują działania na rzecz Ukrainy i ukraińskich uchodźców w Polsce o wartości ponad 1 mln euro. Pracujemy nad uruchomieniem kolejnej transzy pomocowej o wartości ok. 5 mln euro, która obejmie zarówno rozszerzenie realizowanych już projektów, jak i wspieranie nowych inicjatyw. Za te środki kupowany jest najpotrzebniejszy sprzęt, który polskie podmioty przekazują partnerom z Ukrainy oraz doposażane i wspierane są placówki udzielające pomocy uchodźcom.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ pif/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.12.2022, 18:58
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ