Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W czwartek, 12 stycznia odbyła się oficjalna inauguracja programu „Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027”.
Przedstawicielki Komisji Europejskiej – Angela Martinez Sarasola z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej oraz Cinza Masina z Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego, które wzięły udział w uroczystości podkreślały, że bardzo dobre negocjacje opolskiego programu zakończyły się pełnym sukcesem w listopadzie ubiegłego roku. Wtedy to program – jako drugi w kraju - został podpisany przez Komisję Europejską.
Po pierwsze partnerstwo
Marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła, zwracając się do zebranych podkreślał, że „Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027” to wspólna praca, wspólne doświadczenia i wspólne refleksje.
"Tak zaczyna się prawdziwe partnerstwo i właśnie praca nad tym programem była takim partnerstwem, za które wszystkim bardzo serdecznie dziękuję" – mówił marszałek.
Buła zaznaczył, że w nowej perspektywie to subregiony będą decydować o podziale jeszcze większych kwot niż dotychczas.
"Wcześniej było to 14% naszego programu regionalnego, teraz będzie to już 27% całej kwoty" – zaznaczył marszałek.
Dodał przy tym, że po raz pierwszy subregiony będą mogły decydować o podziale części pieniędzy z Europejskiego Funduszu Społecznego, czyli na tzw. projekty miękkie, kierowane bezpośrednio do mieszkańców.
Dobrze przygotowani na wyzwania
Angela Martinez Sarasola z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej KE mówiła, że wpływ funduszy unijnych na rozwój kraju i regionów widać na każdym kroku. Była pod wrażeniem – wraz z drugą przedstawicielką KE – wizyty w gminie Popielów z poprzedniego dnia, gdzie obydwie mogły się przekonać, jak w małej, wiejskiej gminie na każdym kroku widać efekty projektów europejskich.
"O tym wpływie świadczą też liczby. Gdy Polska wstępowała do UE, to jej PKB wynosiło 44% średniej europejskiej, a dziś jest to już 57%" - podkreślała.
Mówiąc o opolskim programie na lata 2021-2027 podkreślała nasze największe wyzwania, jakimi są depopulacja czy stosunkowo niski poziom przedsiębiorczości, ale mówiła także, że program na te wyzwania odpowiada w bardzo dużym stopniu.
"To bardzo ważne, że staracie się sprostać tym wyzwaniom, jednocześnie wykorzystując potencjał regionu i szanse, jakie posiadacie" – mówiła.
Cinza Masina z Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego podkreślała natomiast komplementarność zawartych w programie działań infrastrukturalnych z działaniami miękkimi, kierowanymi do mieszkańców.
"Bardzo dobrze widać waszą dbałość o potrzeby młodzieży, kobiet czy osób zagrożonych wykluczeniem społecznym" - powiedziała Cinza Masina.
Przygotowania i dobrego negocjowania opolskiego programu gratulował władzom regionu Piotr Zygadło z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.
"Wszystkie programy regionalne udało się zatwierdzić do końca 2022 roku. Teraz trzeba szybko ruszać z konkursami i naborami, bo zegar „n+2” już zaczął tykać" – dodał.
Jak informował marszałek, na luty i marzec zaplanowane są spotkania we wszystkich subregionach, połączone z warsztatami, by pokazać więcej szczegółów programu i jak najlepiej się do nowych projektów przygotować. W lutym prawdopodobnie po raz pierwszy spotka się Komitet Monitorujący, a pierwsze nabory ruszą już w tym kwartale.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 12.01.2023, 15:08 |
Źródło informacji | Serwis Samorządowy PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |