Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Niemal 5 milionów złotych warte będą prace termomodernizacyjne w dwóch należących do Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu budynkach - siedzibie Centrum Nauki Leonardo da Vinci oraz budynku Biobanku, w którym mieszczą się m.in. laboratoria medyczne.
W pierwszym z budynków bardzo drogi w utrzymaniu kocioł kondensacyjny na olej zastąpią dwie wysoce efektywne pompy ciepła - jedną do ciepłej wody użytkowej, drugą do ogrzewania budynku. Będą one zasilane przez farmę fotowoltaiczną, której panele będą równocześnie zadaszeniem parkingu przy Centrum da Vinci. W budynku zamontowane zostanie również energooszczędne oświetlenie typu LED oraz docieplona zostanie jedna ze ścian.
Nowe źródło ciepła zyska także Biobank, który dotychczas był ogrzewany przez kotłownię należącą do sąsiadującego z nim Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego. Teraz istniejący wymiennik ciepła zostanie odłączony, a wodę w kaloryferach i kranach podgrzeją pompy ciepła zasilane przez panele fotowoltaiczne zainstalowane na dachu budynku.
„Cieszę się, że możemy uczestniczyć w procesie modernizacji technologii grzewczych w jednostkach podległych samorządowi województwa, dzięki którym uzyskają one pewną autonomię źródeł ciepła, ale też pojawią się oszczędności finansowe, energetyczne. Modernizacja wpłynie na poprawę stanu powietrza – podkreślił wicemarszałek woj. świętokrzyskiego Marek Bogusławski. - Szacuje się, że dzięki modernizacji zaoszczędzone zostanie, w skali roku, blisko 600 tysięcy kWh energii” - dodał.
Inwestycja będzie przeprowadzona w ramach projektu „Wzrost efektywności energetycznej kompleksu budynków Regionalnego Centrum Naukowo Technologicznego poprzez termomodernizację i wdrożenie OZE”, współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Warty 4 miliony 859 tysięcy 314 złotych przetarg na termomodernizację wygrała firma Enerko Energy z Kielc. Zakończenie prac zaplanowane jest na koniec sierpnia 2023 roku.
Podobny zakres prac przewiduje termomodernizacja budynku Zespołu Placówek Oświatowych w Piekoszowie. Dofinansowanie tego projektu z funduszy unijnych wyniesie prawie 2 mln 736 tys. zł.
„Głównym celem projektu jest poprawa efektywności energetycznej Zespołu Placówek Oświatowych w Piekoszowie z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii. Dzięki modernizacji i przebudowie systemów nastąpi zmniejszenie rocznego zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania budynku oraz do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Poprzez ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza i gazów cieplarnianych oraz oszczędność energii chronimy środowisko. To jedne z najlepszych sposobów na sprostanie wyzwaniom, przed którymi stoi dziś cały świat odczuwający skutki kryzysu energetycznego” - powiedział Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.
Umowa została podpisana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 - Działanie 3.3. Poprawa efektywności energetycznej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w sektorze publicznym i mieszkaniowym. Koszt całkowity projektu to 3 mln 240 tys. zł.
„Cieszę się z dodatkowych środków unijnych, bo budynek jest duży i uczy się w nim około 600 uczniów z terenu gminy Piekoszów. Przed pracownikami urzędu trudne zadanie, bo musimy je wykonać do końca sierpnia. Ale ja jestem przygotowany do trudnych zadań” – podsumował podpisanie umowy burmistrz Zbigniew Piątek.
Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 17.01.2023, 14:16 |
Źródło informacji | Serwis Samorządowy PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |