Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Lubuskie zainaugurowało program Fundusze Europejskie 2021-2027

25.01.2023, 12:19aktualizacja: 25.01.2023, 12:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UMWL
Fot. UMWL
Program Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027 oficjalnie wystartował. Na miejsce inauguracji władze województwa wybrały Centrum Historyczno-Kulturalne – Schoenaichianum, czyli zrewitalizowany z unijnym wsparciem budynek dawnego kościoła ewangelickiego w Bytomiu Odrzańskim.

Marszałek Elżbieta Anna Polak przypomniała, że nowy budżet regionu to rekordowe 915 mln euro – 263 mln w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i 651 mln w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Zadeklarowała, że wśród priorytetów regionu znalazły się dokładnie te projekty, które wpisują się w 5 priorytetów Polityki Spójności. To: rozwój Parku Technologii Kosmicznych i parków naukowo-technologicznych w ogóle, Lubuski System Innowacyjnych Startupów, modernizacja energetyczna w infrastrukturze ochrony zdrowia, budowa wzorcowego budynku pasywnego czy zakup taboru kolejowego.

"Program jest już zatwierdzony, przyjęty, ale to nie znaczy, że coś nie może się w nim zmienić. Jesteśmy teraz na etapie pisania uszczegółowienia i kryteriów dostępu. Są wnioski, czy będą premiowane projekty dla obszarów wykluczonych. I o to zadbamy. W drugim kwartale 2023 r. planujemy ogłosić pierwszy nabór" – zapewniła marszałek Polak.

Członek zarządu woj. lubuskiego Marcin Jabłoński, nadzorujący wydatkowanie środków unijnych w regionie, zapewnił, że wszystkie obszary zagrożone zostały uwzględnione w nowym programie; wchodzą one w skład Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, bądź też Partnerstw zawiązanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Poinformował, że w poprzedniej perspektywie w Lubuskiem były dwa ZIT-y, teraz są cztery, a liczba Partnerstw wzrasta – z trzech do dziewięciu. W efekcie z 56 proc. do 96 proc. wzrasta odsetek mieszkańców regionu objętych współpracą w gospodarowaniu unijnymi środkami przeznaczonymi na lata 2021-2027.

Lucie Žáčkova z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej KE podkreśliła, że Lubuskie jest w czołówce polskich regionów pod względem wydatków na badania i rozwój w przeliczeniu na mieszkańca, zwłaszcza w sektorze szkolnictwa wyższego. Nowo przyjęty program będzie wspierał projekty w zakresie badań, rozwoju i innowacji. Szacuje się, że 169 przedsiębiorstw otrzyma wsparcie na rzecz badań i rozwoju. Jednocześnie prawie 20 mln euro zostanie przeznaczonych na cyfryzację przedsiębiorstw i instytucji publicznych, aby lepiej radzić sobie z wyzwaniami gospodarki przyszłości - poinformowała.

Gospodarz miejsca inauguracyjnej konferencji burmistrz Bytomia Odrzańskiego Jacek Sauter deklarował: "Nadal chcemy aktywnie budować zjednoczoną Europę, opartą na uniwersalnych wartościach: demokracji, tolerancji, wolności i praworządności. Widzimy szansę rozwoju i gwarancję jakże dzisiaj potrzebnego bezpieczeństwa właśnie w zjednoczonej Europie". 

Centrum Historyczno-Kulturalne – Schoenaichianum w Bytomiu Odrzańskim powstało w zrujnowanym zabytkowym budynku byłego kościoła ewangelickiego kosztem ponad 15 mln zł, z czego ponad połowa pochodziła z Funduszy Europejskich. Wyremontowano pochodzący z połowy XVIII wieku budynek wraz z wieżą wybudowaną w połowie XIX wieku. W ten sposób w układzie urbanistycznym miasta zachowana została jedna z najważniejszych dominant architektonicznych. Projekt umożliwi utworzenie kilku ważnych dla miasta instytucji kultury, jak archiwum archeologiczne, regionalna izba muzealna, pracownia konserwacji zabytków archeologicznych, czy centrum konferencyjne. 

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.01.2023, 12:19
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ