Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Mazowsze protestuje przeciwko wykluczeniu przedsiębiorców z części programu Polska Wschodnia

01.02.2023, 16:30aktualizacja: 01.02.2023, 16:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PE
Fot. PE
Władze Mazowsza zapowiedziały wystąpienie do premiera oraz Komisji Europejskiej w sprawie wykluczenia przez MFiPR ze wsparcia mazowieckich przedsiębiorców z części programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Resort zapewnia jednak, że nikt nie wyklucza regionu statystycznego Mazowiecki Regionalny ze wsparcia FEPW, a wszystkie działania z tego programu są dostępne do podmiotów z tej części Mazowsza.

Część woj. mazowieckiego w rozpoczynającej się perspektywie unijnej została włączona do programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Tymczasem w przygotowanych przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej kryteriach wyboru dla działania „Platformy startowe dla nowych pomysłów - wsparcie rozwoju działalności gospodarczej startupu” znalazły się zapisy wykluczające podmioty z tego regionu. Na wsparcie mogą liczyć tylko przedsiębiorcy, którzy już wcześniej uzyskali wsparcie z Programu Polska Wschodnia. To utrata szansy na udział w działaniu wartym 100 mln euro - ubolewają władze Mazowsza.

„Apelowaliśmy do przedstawicieli rządu o wypracowanie takich zapisów, które umożliwią aplikowanie o środki również przedsiębiorcom z Mazowsza. Nasze stanowisko poparła Komisja Europejska, która uważa, że mazowieccy przedsiębiorcy również powinni być objęcie wsparciem. Niestety wygrała polityka"- mówi marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, cytowany przez Biuro Prasowe UMWM.

Jak czytamy w komunikacie, kryteria wyboru zostały przyjęte przez Komitet Monitorujący Program Polska Wschodnia 25 stycznia. Zgodnie z nimi o nawet 600 tys. zł na rozwój projektu będą mogły ubiegać się tylko przedsiębiorstwa, które zakończyły program inkubacji w poprzedniej edycji programu. Wśród nich nie może być zatem firm z Mazowsza.

Marszałek Struzik wystąpił do komisarz Elisy Ferreiry o zbadanie, czy kryteria wyboru operacji nie naruszają unijnej zasady niedyskryminacji oraz czy są zgodne z ustaleniami z Komisją Europejską poczynionymi na etapie przygotowania programu. Władze województwa chcą się zwrócić także do premiera, Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz Rzecznika Funduszy Europejskich. Analizują również prawną możliwość zaskarżenia kryteriów do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Resortowy Departament Komunikacji i Promocji Funduszy Europejskich, w odpowiedzi na zarzuty władz Mazowsza, poinformował, że wszystkie działania FEPW (w sumie 2,65 mld euro) są dostępne dla podmiotów z regionu Mazowiecki regionalny, na takich samych zasadach jak dla podmiotów z pozostałych 5 województw Polski Wschodniej.
 
Jak wyjaśniono, działanie „Platformy startowe dla nowych pomysłów FEPW”, z budżetem 100 mln euro, jest kontynuacją wsparcia, które realizowane jest z dużym sukcesem od perspektywy UE 2014-2020. Jest to działanie dwuetapowe. W pierwszym etapie, w ramach Platform Startowych (ośrodki innowacji współpracujące z partnerami z ekosystemu wsparcia startupów, np. akademikami, laboratoriami, praktykami biznesu), poczatkujący przedsiębiorcy opracowują swój model biznesowy. Służy temu unikalny dla Platform startowych PW program inkubacji innowacyjnych startupów. Co istotne dla sprawy - takiego standardu wsparcia początkujących, innowacyjnych przedsiębiorców nie wdrożyły żadne inne polskie województwa. W drugim etapie - najlepsze modele biznesowe otrzymują szansę na dotację - na dalszy rozwój startupu i pierwszą sprzedaż. Na realizację projektu w tym etapie startupy mają ok. 12 miesięcy.
 
MFiPR przypomina też, że w POPW 2014-2020 jest jeszcze ostatnia grupa startupów, które skończą inkubację w 2023 roku (etap I), ale w związku z zakończeniem programu nie miałyby szansy na uczestnictwo w etapie II - na dotację na rozwój i pierwszą sprzedaż. Dlatego właśnie dla nich postanowiono przeznaczyć pierwszy nabór w FEPW z budżetem 60 mln PLN, co stanowi ok. 10% alokacji działania. W naborze tym mogą wziąć udział również podmioty z regionu Mazowiecki regionalny.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 01.02.2023, 16:30
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ