Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Apel do Prezydenta RP o zawetowanie ustawy o Sądzie Najwyższym (komunikat)

09.02.2023, 15:59aktualizacja: 09.02.2023, 16:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości informuje:

– Polityka ustępstw wobec Unii Europejskiej prowadzona na przestrzeni ostatnich lat przynosiła zawsze złe owoce. Dlatego wzywamy Prezydenta Andrzeja Dudę, aby podjął decyzję chroniącą polską suwerenność i zapisy polskiej Konstytucji. Aby zawetował nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym – apelował Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podczas dzisiejszej (9 lutego br.) konferencji w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Minister przypomniał, że to już trzecia ustawa o Sądzie Najwyższym, która jest skutkiem ulegania szantażom Unii Europejskiej. Pierwszą przygotował Prezydent Andrzej Duda w 2017 r. Stała się powodem ataków ze strony Komisji Europejskiej. Mimo że stanowiła ustępstwo wobec żądań UE i części upolitycznionego środowiska sędziowskiego, po zawetowaniu przez Prezydenta ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Druga „kompromisowa” ustawa o SN została przygotowana przez Prezydenta po kolejnych atakach KE i TSUE. Szefowa Komisji Ursula Von Der Leyen chwaliła jej zapisy i gwarantowała, że fundusze z KPO zostaną wypłacone. Wkrótce jednak zmieniła zdanie. Pojawił się następny szantaż i nowe roszczenia wobec Polski. A efektem polityki uległości jest trzecia z kolei ustawa o SN.

– Niezależnie od tego, czy po jej przyjęciu pieniądze z KPO zostaną wypłacone, logika szantażu musi prowadzić do złych konsekwencji – podkreślił Zbigniew Ziobro.

Dodał, że prawnicy pracujący z Prezydentem oceniają ustawę o SN podobnie jak Ministerstwo Sprawiedliwości. Widzą w niej rażące mankamenty, w tym naruszanie Konstytucji czy prerogatyw głowy państwa.

– Nowa ustawa nie zakończy sporów. Będzie tylko kolejnym krokiem w szantażowaniu Polski. Każdy kolejny szantaż jest coraz mocniejszy – ocenił wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Wiceminister Marcin Warchoł przestrzegł przed chaosem, który będzie skutkiem wejścia w życie nowych przepisów. – Ustawa o SN sprawi, że grupka sędziów, polityków w togach, na życzenie opozycji będzie decydować, kto w Polsce jest sędzią. Doprowadzi to do anarchizacji i podważy prerogatywy Prezydenta RP – mówił Marcin Warchoł.

Jeśli Prezydent nie zawetuje ustawy, sędziowie będą mogli w dowolnym momencie podważyć status innego sędziego i wydane przez niego wyroki. To oznacza groźbę podważenia milionów spraw – np. wyroków dotyczących alimentów, spadków, sporów przedsiębiorców o zapłatę. Chodzi o około 10 mln wyroków wydanych przez sędziów powołanych od 2018 roku. Sprawy zwykłych ludzi będą ciągnąć się w nieskończoność.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mok/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.02.2023, 15:59
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ