Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Żłobki i przedszkola, a środki z RPO – analiza wpływu na przykładzie Dolnego Śląska

24.02.2023, 15:41aktualizacja: 24.02.2023, 16:25

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Źródło: EC - Audiovisual Service
Źródło: EC - Audiovisual Service
W latach 2014-2020 na Dolnym Śląsku nastąpił zdecydowany wzrost liczby żłobków, a więcej niż jedna piąta miejsc powstała dzięki projektom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 – wynika z raportu ewaluacyjnego. Liczba miejsc w przedszkolach wzrosła o 15 tys.

Opieka nad dziećmi do lat trzech czyli żłobki, kluby dziecięce

Jak wskazują dane Głównego Urzędu Statystycznego, liczba żłobków w woj. dolnośląskim wzrosła ponad dwukrotnie (ze 187 w 2014 r. do 399 w 2020 r.). Wzrostowi uległa również liczba klubów dziecięcych (z 23 w 2014 r. do 80 w 2020 r.). Jednocześnie spadła liczba miejsc w oddziałach żłobkowych. Ogółem jednak liczba miejsc dostępnych dla dzieci (zarówno w żłobkach, jak też oddziałach żłobkowych i klubach dziecięcych) wzrosła – również ponad dwukrotnie (z 8 578 miejsc do 19 108 miejsc).

„Analiza wartości wskaźników projektowych w zakresie liczby utworzonych miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech pozwala na stwierdzenie, że ponad jedna piąta z nich została utworzona dzięki realizacji projektów w ramach RPO WD 2014-2020” – głosi raport ewaluacyjny.

Autorzy opracowania wskazują ponadto na fakt, że nowe żłobki powstawały również w gminach, w których nie istniały wcześniej tego typu placówki. Spośród 169 gmin w województwie dolnośląskim w 2014 r. żłobki nie istniały w 91 gminach (w 25 gminach spośród tej grupy funkcjonowały jednak oddziały żłobkowe lub kluby dziecięce).

„W wyniku interwencji z RPO WD 2014-2020 liczba gmin, w których nie istniały miejsca opieki nad dziećmi do lat trzech (w jakiejkolwiek formie – żłobka, klubu dziecięcego lub oddziału żłobkowego) zmniejszyła się do 15” – czytamy w raporcie ewaluacyjnym.

Projekty dofinansowane z tego programu pozwoliły również na zmniejszenie liczby powiatów, które dotychczas nie zapewniały opieki dla dzieci do trzeciego roku życia.

Jak wyliczają autorzy opracowania ewaluacyjnego, „liczba żłobków, oddziałów żłobkowych i klubów dziecięcych przed interwencją w ramach RPO WD 2014-2020 była znikoma”.

Średnio na jeden powiat przypadały cztery (2012 r.) lub  sześć (2013 r.) placówek opieki nad dziećmi do lat trzech, a część gmin była w ogóle pozbawiona tego rodzaju placówek - według stanu na 2012 r.– w 2012 i 2013 r. spośród 169 gmin województwa występowanie żłobków, oddziałów żłobkowych lub klubów dziecięcych odnotowano w przypadku jedynie 60 gmin.

 „Jak wskazują dane, interwencja w ramach RPO WD 2014-2020 przyczyniła się do znacznego wzrostu liczby miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech” – podkreślono w raporcie.

Przedszkola

Opracowanie wskazuje także na wzrost dostępności do usług edukacyjno-wychowawczych dla dzieci do lat sześciu w województwie dolnośląskim.

Ogółem na przestrzeni lat 2014-2020 w województwie przybyło 195 ośrodków wychowania przedszkolnego, w których przybyło łącznie 1 064 oddziały (w tym osiem przedszkoli specjalnych oraz 32 oddziały w przedszkolach specjalnych).

Do tej liczby należy doliczyć punkty przedszkolne, których jest w województwie dolnośląskim 180 (ich liczba zmalała względem roku bazowego – w roku 2014). W przypadku zespołów wychowania przedszkolnego ich liczba również zmalała w badanym okresie.

Ogółem jednak w przypadku przedszkoli zapewniono 90 123 miejsca (w tym 372 miejsca w przedszkolach specjalnych). Liczba miejsc zwiększyła się o ponad 15 tysięcy.

Analizując dane w podziale na gminy należy zwrócić uwagę, że w 2018 roku jedynie w jednej gminie nie był zlokalizowany oddział wychowania przedszkolnego, podczas gdy w roku 2014 takich gmin było siedem.

Dlatego, co podkreślają autorzy analizy, podobnie jak w przypadku żłobków, także w odniesieniu do miejsc opiekuńczo-wychowawczych dla dzieci do lat sześciu również „zauważyć można znaczące zmiany w wyniku interwencji RPO WD 2014-2020”.

„Liczba przedszkoli wzrosła blisko dwukrotnie w stosunku do 2007 roku, funkcjonuje również pięciokrotnie więcej przedszkoli specjalnych. Odnotowano także dynamiczny wzrost liczby punktów przedszkolnych” – głosi raport ewaluacyjny.

„Na uwagę zasługuje także odsetek dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym, który zwiększył się w wyniku interwencji. W okresie 2007-2020 wzrósł on z 60,3 proc. do 91,5 proc. Większy wzrost odnotowano na obszarach wiejskich – w 2007 r. wychowaniem przedszkolnym objęte było jedno na troje dzieci na tych obszarach (33,9 proc.), zaś w 2020 r. – dwoje na troje dzieci (67,6 proc.)” – wyliczono w opracowaniu.

„Uzyskane wartości wskaźników pozwalają na stwierdzenie, że interwencja w widocznym stopniu przyczyniła się do poprawienia dostępności miejsc wychowania żłobkowego i przedszkolnego. Potwierdzają to również wyniki badań jakościowych, w tym wywiady z przedstawicielami instytucji/gremiów zaangażowanych w realizację RPO WD 2014-2020” – podsumowują autorzy raportu.

Jak dodają, analiza zmian w zakresie zwiększania dostępności miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech oraz usług edukacyjno-wychowawczych dla dzieci do lat sześciu w regionie pozwala na stwierdzenie, że większość z nich zostałaby osiągnięta w czasie znacznie późniejszym niż to miało miejsce dzięki wdrożonym projektom. Znaczna część inwestycji mogłaby nie powstać zaś w ogóle z uwagi na zbyt niski poziom środków własnych beneficjentów oraz brak możliwości pozyskania kredytu.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.02.2023, 15:41
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ