Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Wielkopolski komitet monitorujący zatwierdził kryteria wyboru projektów

02.03.2023, 14:16aktualizacja: 02.03.2023, 14:48

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UMWW
Fot. UMWW
Komitet Monitorujący Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 w środę, na swym pierwszym posiedzeniu, zatwierdził kryteria wyboru projektów. Umożliwi to ogłoszenie pierwszych konkursów z programu regionalnego. Wielkopolska planuje w tym roku 20 naborów.

W skład Komitetu Monitorującego wchodzi 42 stałych członków wraz z zastępcami oraz 9 obserwatorów ze strony rządowej, samorządowej, partnerów społecznych i gospodarczych oraz społeczeństwa obywatelskiego. Ich zadaniem będzie troska o racjonalne wydatkowanie środków z Funduszy Europejskich, co wymaga współpracy wielu instytucji i organizacji. 

Komitet jest niezależnym organem opiniodawczo-doradczym, którego głównym celem jest wsparcie Zarządu Województwa Wielkopolskiego w procesie monitorowania i wdrażania programu. Gremium to zatwierdza metodykę i kryteria stosowane przy wyborze projektów do dofinansowania, w tym wszelkie zmiany, końcowe sprawozdania z wykonania programu, plan ewaluacji czy propozycje zarządu województwa dotyczące zmiany programu. 

W perspektywie unijnej 2021-2027 Wielkopolska ma do dyspozycji 2 mld 155 mln euro. Kwota ta uwzględnia trzy źródła finansowania programu: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (1 mld 252 mln euro), Europejski Fundusz Społeczny (488 mln euro) oraz Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (415 mln euro), który jest dedykowany Wielkopolsce Wschodniej. Budżet jest mniejszy o ponad 300 mln euro od tego, jakim region dysponował w latach  2014-2020. 

Marszałek Marek Woźniak podkreślił podczas posiedzenia Komitetu, że nowy regionalny program jest wymagający. "Wielkopolsce postawiono bardziej zaawansowane cele, wpisujące się w innowacyjne rozwiązania, takie jak gospodarka o obiegu zamkniętym. Kładziemy silny nacisk na zeroemisyjność, ochronę klimatu, wszelkie kwestie dotyczące obniżania emisji dwutlenku węgla w naszej przestrzeni. Kolejnym ważnym elementem jest cyfryzacja, która usprawni  gospodarkę i zwiększy efektywność pracy. Nie mniej ważne będzie inwestowanie  w edukację mieszkańców, badania naukowe i innowacje, a także wspieranie włączenia społecznego i walki z ubóstwem. Silny też jest komponent społeczny, a w jego ramach interwencje w sfery edukacji, zdrowia czy kultury" - dodał.

Kolejne posiedzenie Komitetu zaplanowano na 28 marca.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.03.2023, 14:16
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ