Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Minister Zbigniew Ziobro spotkał się z Prokuratorem Generalnym USA (komunikat)

04.03.2023, 11:16aktualizacja: 06.03.2023, 11:05

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Sprawiedliwości Informuje:

Sytuacja polityczna w Europie i ściganie rosyjskich zbrodni wojennych to główne tematy rozmowy Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro z Prokuratorem Generalnym USA Merrickiem Garlandem. Do spotkania doszło we Lwowie, gdzie odbyła się międzynarodowa konferencja „Zjednoczeni dla sprawiedliwości”.

Minister Zbigniew Ziobro podkreślił, że Moskwa skutecznie blokowała reakcje Unii Europejskiej, a zwłaszcza Niemiec, na kolejne akty militarnej napaści i łamania prawa międzynarodowego przez Rosję. Działo się tak począwszy od Gruzji, a kończąc na Ukrainie. Narzędziem w rękach Putina było uzależnienie od rosyjskiego gazu i korumpowanie europejskich polityków.

Zbigniew Ziobro i Merrick Garland mówili także o wzajemnej pomocy prawnej, usprawnieniu procedur ekstradycyjnych i współpracy między Polską a Stanami Zjednoczonymi w śledztwie dotyczącym rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie.

Prokurator Generalny USA z uznaniem ocenił pracę polskich prokuratorów. Dziękował za zaangażowanie w śledztwo i dokumentowanie rosyjskich zbrodni.

Na polecenie Zbigniewa Ziobro już 28 lutego 2022 roku Prokuratura Krajowa wszczęła śledztwo w sprawie wywołanej przez Moskwę wojny napastniczej. Rosyjska agresja skierowana jest przeciwko suwerenności, integralności terytorialnej i niepodległości Ukrainy. Śledztwo obejmuje przestępstwa wojenne, przeciwko pokojowi i ludzkości. Czyny te uderzyły nie tylko w Ukrainę, ale też w bezpieczeństwo europejskie i interes wspólnoty międzynarodowej, w tym Polski.

Najważniejszym celem polskiego śledztwa jest uzyskanie i zabezpieczenie dowodów pochodzących od świadków oraz pokrzywdzonych. Powstał zespół, w skład którego wchodzą prokuratorzy oraz funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Policji.

Zebrano liczne zdjęcia i nagrania, przesłuchano już ponad 1700 świadków. Zgromadzone relacje dotyczą m.in. zbrodni popełnionych przez rosyjskich żołnierzy w Buczy, ostrzeliwania przez żołnierzy i bombardowania przez lotnictwo Federacji Rosyjskiej obiektów cywilnych w Charkowie, Mariupolu i wielu innych miejscowościach.

Toczą się także prace śledczych wspólnego zespołu powołanego 25 marca 2022 r. przez Ukrainę, Litwę i Polskę. Uczestnikiem zespołu został Międzynarodowy Trybunał Karny, a następnie dołączyły Słowacja, Estonia, Łotwa i Rumunia.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ oloz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.03.2023, 11:16
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ