Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Jak działa system RCP i dlaczego warto wdrożyć go w swojej firmie

13.03.2023, 13:34aktualizacja: 13.03.2023, 13:41

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Envato Elements
Envato Elements
Nie da się ukryć, że w większości firm coraz częściej stawia się na automatyzację różnych procesów. Nie może to dziwić, ponieważ dzięki temu zadania realizowane mogą być szybciej, sprawniej i wydajniej. Dotyczy to także działów kadrowo-płacowych. Jednym z rozwiązań coraz powszechniej wdrażanym w tym obszarze jest RCP, czyli Rejestr Czasu Pracy. Mowa tu oczywiście o nowoczesnym oprogramowaniu pozwalającym na prowadzenie tego typu dokumentacji. Jakie są jego zalety?

Czym jest RCP

System Rejestracji Czasu Pracy to nowoczesne narzędzie dające możliwość stałej kontroli i zarządzania wszelkimi zdarzeniami pracowniczymi w przedsiębiorstwie. Mowa tu m.in. o wejściach i wyjściach pracowników, przerwach w pracy, a także o nieobecnościach pracowników w firmie. Dzięki temu możliwe jest znacznie sprawniejsze rozliczanie czasu pracy pracowników i wyliczanie wynagrodzeń. Innymi słowy, system RCP ułatwia prowadzenie ewidencji czasu pracy w firmie. Wynika to z tego, że system automatyzuje wiele czynności w tym obszarze, które wcześniej należało wykonywać ręcznie. Co ważne, z takiego rozwiązania korzystają nie tylko duże przedsiębiorstwa, ale także te średnie i małe. Tym bardziej że taki system dopasować można do indywidualnych potrzeb i oczekiwań firmy. Takie możliwości oferuje m.in. oprogramowanie oferowane przez inewi.pl (więcej na: https://inewi.pl/Funkcje/Rejestracja-Czasu-Pracy).

Jakie są zalety systemu RCP

Przede wszystkim elektroniczny system RCP w znaczącym stopniu usprawnia pracę działów kadr i płac. Jak wspomniano, system można dopasować do konkretnych potrzeb firmy. Oznacza to, że system rośnie wraz z organizacją. Zatrudnianie coraz większej liczby pracowników w żaden sposób nie ogranicza możliwości systemu. A o jakich dokładnie możliwościach tu mowa? Elektroniczny system RCP pozwala m.in. na:

  • wyliczanie realnej wartości czasu pracy,
  • ustalanie grafików pracy dla większych grup pracowników (o możliwościach w zakresie grafików pracy więcej przeczytać można na stronie: https://inewi.pl/Funkcje/Grafiki-Pracy),
  • kontrolę wejść i wyjść pracowników,
  • rejestrację nieobecności w pracy,
  • planowanie urlopów,
  • a także na raportowanie innych zdarzeń związanych z czasem pracy zatrudnionych pracowników.

Envato Elements

Czy system RCP działa zgodnie z przepisami prawa

Jeśli mowa o czasie pracy pracowników, to nie można pominąć kwestii przepisów kodeksu pracy w tym zakresie. Nie da się ukryć, że różnego rodzaju przepisy dotyczące spraw pracowniczych dość często ulegają zmianom. Czy system RCP jest pomocny pod tym względem? Zdecydowanie tak. Elektroniczny system Rejestru Czasu Pracy podlega ciągłym aktualizacjom. Oznacza to, że w przypadku zmian w prawnie, w systemie wdrażane są odpowiednie poprawki. Dzięki temu zarówno pracownicy działów kadr i płac, jak i przedsiębiorcy mogą mieć pewność, że prowadzona w firmie dokumentacja pracownicza prowadzona jest zawsze zgodnie z aktualnymi przepisami kodeksu pracy.

Warto jeszcze dodać, że korzystanie z elektronicznego systemu RCP eliminuje ryzyko popełniania ewentualnych błędów. Wynika to z tego, że system sam automatycznie weryfikuje zgodność i spójność wprowadzanych danych. W przypadku dużej liczby pracowników zawsze istnieje ryzyko popełnienia błędu, prowadząc dokumentację ręczne. Wdrażając system RCP, można mieć pewność, że wszystkie dane są prawidłowe. Nie może zatem dziwić, że przedsiębiorcy coraz częściej decydują się właśnie na takie rozwiązanie.

Źródło informacji: Inewi.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.03.2023, 13:34
Źródło informacji Inewi.pl
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ