Newsletter

Tegoroczne nagrody SDP rozdane

15.03.2023, 14:25aktualizacja: 15.03.2023, 14:51

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/S. Leszczyński (1)
PAP/S. Leszczyński (1)
Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich po raz 29. przyznało nagrody za publikacje w mediach. Główna Nagroda Wolności Słowa przypadła Ewie Stankiewicz-Jørgensen za reportaż telewizyjny „Stan zagrożenia” o tragedii smoleńskiej. Publicyście Piotrowi Semce zarząd główny SDP przyznał „Laur SDP” za „niezależność, odwagę i konsekwencję”.

Jury uhonorowało też nagrodą specjalną Dzieje.pl, portal PAP prowadzony wspólnie z Muzeum Historii Polski.

Podczas 29. edycji Konkursu o Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (SDP) jury wybierało zwycięzców spośród ponad 300 nadesłanych publikacji prasowych, radiowych, telewizyjnych i internetowych, opublikowanych od 1 stycznia 2021 do 31 grudnia 2022 roku.

Najstarsza nagroda - Główna Nagroda Wolności Słowa dotycząca publikacji w obronie demokracji i praworządności, demaskujących nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich, praw człowieka, przypadła Ewie Stankiewicz-Jørgensen za reportaż telewizyjny „Stan zagrożenia” o tragedii smoleńskiej. „Laur SDP” za „niezależność, odwagę i konsekwencję” zdobył Piotr Semka.

Nagrody i wyróżnienia przyznano w siedmiu kategoriach tematycznych. Ufundowaną przez Polską Agencję Prasową nagrodę im. Kazimierza Dziewanowskiego za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie wręczył Wojciech Surmacz, prezes PAP.

„Nasi sąsiedzi z Europy mają inną percepcję tej wojny, dla nich rozlew krwi i zniszczenia nie są tak namacalne i dojmujące jak dla nas. Dlatego >>robota<<, którą wykonujecie jest tak ważna” - dziękował Wojciech Surmacz.

Nagrodę im. Kazimierza Dziewanowskiego otrzymał Tomasz Grzywaczewski za trzy reportaże emitowane w TVP: „Litwa. W cieniu wieży”, „Ukraina. Raport z miejsca zbrodni” i „Białoruś. Przebudzenie”.

„Nagroda ma gorzki smak, bo jest przyznana za relacjonowanie zbrodni Rosji na Ukrainie. Mam nadzieję, że w kolejnych latach nagrodzone zostaną reportaże o ukraińskim zwycięstwie pokazujące, jak kraj się odradza” - mówił laureat.

„Nagroda Watergate” za dziennikarstwo śledcze trafiła do Anity Gargas za reportaże telewizyjne: „Taśmy Tuska”, „Michnik - Jaruzelski. Kulisy zażyłości”, „Kulisy walki o polski cukier”. Nagrodę im. Macieja Łukasiewicza za publikacje na temat współczesnej cywilizacji i kultury oraz popularyzację wiedzy dostał Goran Andrijanić „Polacy, czy wy na to pozwolicie?!”. Nagroda im. Janusza Kurtyki za publikacje o tematyce historycznej otrzymała Aleksandra Fudala-Barańska za reportaż „Kilof zamiast karabinu”. Nagroda im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za dziennikarstwo ekonomiczne przypadła Karolowi Wasilewskiemu za dwie publikacje w Tygodniku TVP: „Kryzys graniczny. Kto zarabia na migrantach”, „Własny dach nad głową tylko dla wybranych. Wyzysk mieszkaniowy czy wolny rynek?”. Nagroda im. Stefana Żeromskiego za publikacje o tematyce społecznej trafiła do Cezarego Galka za reportaż radiowy „Świat w mojej głowie”.

Poza kategoriami konkursowymi jury przyznało dwie równorzędne Nagrody Specjalne: dla portalu Tygodnik.tvp.pl oraz dla Dzieje.pl, portalu PAP prowadzonego wspólnie z Muzeum Historii Polski.

„Działamy od 2008 r. popularyzując wiedzę na tematy historyczne. Trafiamy do 5 mln użytkowników, udowadniając, że internet to dobre narzędzie do przekazywania wiedzy” - zauważył Przemysław Skrzydelski, redaktor naczelny portalu Dzieje.pl.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 15.03.2023, 14:25
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ