Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MI: Kolej bliżej Polaków – lepsze możliwości komunikacyjne i większe bezpieczeństwo (komunikat)

16.03.2023, 16:40aktualizacja: 16.03.2023, 16:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Infrastruktury informuje:

Pasażerowie wracają na kolej dzięki prowadzonym licznym inwestycjom. W Mielcu (województwo podkarpackie) ruszyły prace przy budowie nowego przystanku Mielec Południowy na trasie Padew – Dębica. W Nakle nad Notecią (województwo kujawsko-pomorskie) PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisały z tamtejszym Urzędem Miasta i Gminy list intencyjny dotyczący współpracy przy budowie bezkolizyjnego skrzyżowania i przejścia podziemnego.

– Inwestycje rządowe zmieniają polską kolej. Dzięki inwestycjom na liniach kolejowych, budowie nowych przystanków oraz wiaduktów coraz więcej Polaków korzysta z tego środka transportu – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Nowy przystanek kolejowy w Mielcu

W Mielcu nowy przystanek powstaje w rejonie strefy ekonomicznej, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców. Jeszcze w tym roku mielczanie zyskają dodatkowy punkt dostępu do kolei i większe możliwości komunikacji. Łatwiejsze będą codzienne dojazdy pociągiem np. do pracy czy szkoły. Dogodniejsza komunikacja sprzyja poprawie warunków życia mieszkańców. Budowa nowych obiektów dla podróżnych to istotny element rozwoju kolei i korzyść dla środowiska.

– Przygotowujemy linię nr 25 Łódź Kaliska – Dębica na ponowne przyjęcie podróżnych. Dzięki nowym inwestycjom rozwijamy transport kolejowy na Podkarpaciu. Jesteśmy pewni, że dzięki temu coraz więcej osób zechce korzystać z transportu kolejowego – stwierdził wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

– Konsekwentnie realizowane inwestycje PLK SA zapewniają pasażerom lepsze możliwości podróży. Kolej staje się atrakcyjnym środkiem komunikacji. Przeznaczony dla mieszkańców Rządowy program przystankowy służy zwiększeniu dostępności i lepszemu wykorzystywaniu ekologicznego środka transportu, jakim jest kolej. To sprzyja również poprawie warunków życia na Podkarpaciu i w innych województwach w Polsce – powiedział Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych SA.

Na nowym przystanku Mielec Południowy przygotowany będzie wysoki peron, ułatwiający podróżnym wsiadanie do pociągów. Powstaną wiaty, ławki i tablice informacyjne. Lepszy dostęp osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się zapewnią pochylnie. Wyposażenie peronu w ścieżki dotykowe i pasy ostrzegawcze oraz oznakowanie w alfabecie Braille’a zwiększy komfort podróżnym niewidomym i niedowidzącym.

Budowę nowego przystanku Mielec Południowy zaplanowano w ramach Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025. Zakończenie prac przewidziane jest w trzecim kwartale 2023 r.

W województwie podkarpackim Rządowy program przystankowy obejmuje 9 inwestycji z listy podstawowej w miejscowościach: Przemyśl, Hurko, Medyka, Żurawica, Ropczyce, Strzyżów, Mielec, Chorzelów Południowy, Zaklików. Realizowane są już umowy na zaprojektowanie i wykonanie prac dla 8 zadań. Kolejne prace budowlane, obejmujące m.in. budowę nowego przystanku Chorzelów Południowy (lk nr 25) oraz modernizację peronów na stacjach Ropczyce i Hurko (lk nr 91) zaplanowano w drugim kwartale 2023 r.

Celem Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł w całej Polsce. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac, związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów. W programie uwzględniono 185 lokalizacji na liście podstawowej.

Większe bezpieczeństwo i sprawniejsza komunikacja w Nakle nad Notecią

Planowana budowa bezkolizyjnego skrzyżowania i przejścia podziemnego zwiększy bezpieczeństwo na styku dróg z torami linii kolejowej nr 18 Kutno – Piła Główna oraz usprawni komunikację w tej części miasta. Dzięki inwestycji samochody przejadą na drugą stronę torów bez konieczności oczekiwania na otwarte rogatki.

– Wsłuchujemy się w głos mieszkańców, aby jeszcze lepiej odpowiadać na ich potrzeby. Inwestycja w Nakle nad Notecią jest przykładem dobrej współpracy pomiędzy samorządem lokalnym a zarządcą infrastruktury kolejowej – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– PKP Polskie Linie Kolejowe SA konsekwentnie podnoszą poziom bezpieczeństwa na styku dróg z torami. Podpisanie listu intencyjnego z władzami Nakła nad Notecią to istotny krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa i zapewnienia dogodnej, codziennej komunikacji dla mieszkańców miasta. Zarówno dla tych, którzy przemieszczają się pieszo, jak i dla kierowców – stwierdził Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych SA.

Inwestycja planowana jest do realizacji w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych w tym ich przebudowa na skrzyżowania dwupoziomowe” (perspektywa finansowa 2021-2027), pod warunkiem zgłoszenia inicjatywny przez samorząd i zakwalifikowania zadania do projektu. Szczegółowe warunki realizacji inwestycji oraz prawa i obowiązki stron określi odrębne porozumienie, które zostanie zawarte między PLK SA a samorządem w przypadku zakwalifikowania inwestycji do realizacji.

Zgodnie z zapisami listu, inwestycja byłaby finansowana przez obie strony: w części kolejowej przez PLK SA, a w części drogowej przez Urząd Miasta i Gminy Nakło nad Notecią. Samorząd przygotuje uzgodnioną z PLK SA koncepcję programowo-przestrzenną, która m.in. określi optymalny wariant planowanych prac oraz szacowane koszty i rozwiązania techniczne.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ maja/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.03.2023, 16:40
Źródło informacji MI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ