Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Wsparcie działań Międzynarodowego Trybunału Karnego w sprawie Ukrainy - konferencja Ministrów Sprawiedliwości z udziałem wiceministra Kalety (komunikat)

20.03.2023, 17:40aktualizacja: 20.03.2023, 17:41

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości informuje:

Ministrowie sprawiedliwości z kilkudziesięciu krajów świata spotkali się 20 marca br. w Londynie, by rozmawiać o większym wsparciu dla najważniejszych dochodzeń Międzynarodowego Trybunału Karnego. Ministrowie chcą pomóc zwłaszcza w ściganiu odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne na Ukrainie. Polskę reprezentuje na konferencji wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Gospodarzami spotkania są wicepremier Wielkiej Brytanii Dominic Raab oraz holenderski minister sprawiedliwości i bezpieczeństwa Dilan Yeşilgöz-Zegerius. Celem konferencji jest zapewnienie jak najszerszego wsparcia dla Międzynarodowego Trybunału Karnego jako instytucji najbardziej odpowiedniej do prowadzenia śledztw w sprawie zbrodni wojennych popełnianych na Ukrainie przez władze oraz wojska Federacji Rosyjskiej.

– Od wielu miesięcy wspólnota międzynarodowa pracuje nad ramami prawnymi, by pociągnąć do odpowiedzialności winnych zbrodni wojennych na Ukrainie – powiedział wiceminister Sebastian Kaleta w trakcie briefingu prasowego przed wejściem na salę obrad.

– To nie pierwsze takie spotkanie, ale odbywa się ono w wyjątkowych okolicznościach, ponieważ kilka dni temu Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. Oznacza to, że jeśli Władimir Putin lub osoby odpowiedzialne za deportacje dzieci z Ukrainy pojawią się w jednym ze 123 państw sygnatariuszy Statutu Rzymskiego, muszą się liczyć z aresztowaniem.

– Polska prokuratura, która na polecenie Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro prowadzi śledztwo wspólnie z innymi prokuratorami, w tym ukraińską oraz Międzynarodowym Trybunałem Karnym, zgromadziła ważny materiał i przekazała MTK dowody na porwania ukraińskich dzieci. Ustalono również bezpośrednich sprawców niektórych zbrodni. To istotny wkład Polski w to postępowanie, by zbrodniarze z Rosji ponieśli odpowiedzialność – podkreślił Sebastian Kaleta.

Podczas konferencji ministrowie debatują także o współpracy w dziedzinie gromadzenia dowodów zbrodni popełnianych przez rosyjskiego agresora na Ukrainie oraz o potrzebnym wsparciu dla świadków.

Wiceminister Sebastian Kaleta mówił o aktywnym zaangażowaniu polskiego Ministerstwa Sprawiedliwości działania Międzynarodowego trybunału Karnego na Ukrainie.

– Polska wspiera działalność operacyjną Trybunału, udostępniając śledczym MTK materiał dowodowy zgromadzony w toku polskiego śledztwa, a także ułatwiając przemieszczanie się śledczych trybunału na miejsce zbrodni – powiedział Sebastian Kaleta. – Od wybuchu wojny na terenie Ukrainy polskie Ministerstwo Sprawiedliwości wielokrotnie zapewniało niezbędne wsparcie logistyczne w transferze przez terytorium Polski delegacji Międzynarodowego Trybunału Karnego pod przewodnictwem Prokuratora Karima Khana, dbając o jego bezpieczeństwo i poufny charakter wizyty – przypomniał.

W trakcie pobytu w Londynie wiceminister Sebastian Kaleta odbył również spotkania bilateralnych z ministrem sprawiedliwości Ukrainy Denysem Maliuską oraz z prokurator Anglii i Walii Victorią Prentis.

Już miesiąc po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę - 25 marca 2022 r. został powołany wspólny zespół dochodzeniowo-śledczy (JIT) polskich, litewskich i ukraińskich organów ścigania. Miesiąc później Biuro Prokuratora MTK ogłosiło udział w JIT, potem dołączyły Estonia, Łotwa, Słowacja i Rumunia. 14 państw wszczęło też dochodzenia w sprawie przestępstw popełnionych w związku z wojną na Ukrainie.

Ponadto na polecenie Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro już 28 lutego 2022 r. Prokuratura Krajowa wszczęła śledztwo w sprawie wywołanej przez Moskwę wojny napastniczej. Najważniejszym celem jest uzyskanie i zabezpieczenie dowodów pochodzących od świadków oraz pokrzywdzonych. Zebrano już liczne zdjęcia i nagrania, przesłuchano także ponad 1700 świadków.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mok/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.03.2023, 17:40
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ