Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Zmiany w harmonogramie naboru wniosków programie FENG

04.04.2023, 13:29aktualizacja: 04.04.2023, 13:32

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PE
Fot. PE
Dłuższy termin pierwszych naborów wniosków w Ścieżce SMART, nowe terminy naborów dla konkursów o Eurogranty, czy na promocję innowacyjnych MŚP - jest nowy harmonogram dla programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) na ten rok i początek przyszłego. Uwzględniono w nim terminy wszystkich planowanych w 2023 roku konkursów, finansowanych w ramach nowej polityki spójności na lata 2021-2027.

Najwięcej zmian dotyczy Ścieżki SMART. Pierwszy nabór przedłużono do 9 maja, a start kolejnego naboru dla pojedynczych firm przesunięto na 10 maja, bez zmiany terminu jego ogłoszenia. Wnioski w drugim naborze będzie można składać do 30 czerwca. Ponadto przesunięto nabór dla konsorcjów na jesień (ogłoszenie 2 października) i dodano nowy konkurs dla pojedynczych firm w pierwszym kwartale przyszłego roku. 

W jego ramach przewidziano kompleksowe wsparcie projektów obejmujących m.in. działalność badawczo-rozwojową, wdrażanie innowacji, cyfryzację, zazielenienie przedsiębiorstw, internacjonalizację oraz podwyższanie kompetencji. Przedsiębiorcy będą mogli prowadzić prace badawczo-rozwojowe, których wynikiem będzie opracowanie innowacji produktowej lub procesowej, a następnie jej wdrożenie. Ponadto mogą sfinansować m.in. koszty wynagrodzenia personelu badawczo-rozwojowego, koszty amortyzacji aparatury naukowo-badawczej oraz amortyzacji budynków, nabycie wartości niematerialnych i prawnych.

Nowatorska Ścieżka SMART obejmuje również dofinansowanie na utworzenie lub rozbudowę centrum badawczo-rozwojowego, transformację cyfrową oraz zapewnienie cyberbezpieczeństwa działalności przedsiębiorstwa.

SMART to także dofinansowanie działań ukierunkowanych na zieloną transformację przedsiębiorstwa: usprawnienia gospodarki odpadami, zwiększenia efektywności energetycznej, zmniejszenia zanieczyszczeń, efektywniejszej gospodarki materiałowej, ekoprojektowania czy weryfikacji technologii środowiskowych.

W konkursie Granty na Eurogranty przesunięto termin naboru przeznaczony dla mikro, małych i średnich firm. Ogłoszenie naboru planowane jest w styczniu 2024 roku, a jego start miesiąc później. Celem konkursu jest wzrost innowacyjności i umiędzynarodowienia polskich przedsiębiorców z sektora MŚP oraz organizacji badawczych, poprzez zwiększenie udziału tych podmiotów w unijnych programach zarządzanych przez Komisję Europejską. Działania objęte dofinansowaniem to, m.in. kompleksowe wsparcie dla MŚP i grup MŚP w przygotowaniu projektu realizowanego w ramach jednego z programów UE. Beneficjentami mogą być MŚP, organizacje badawcze, uczelnie wyższe, jednostki naukowe.

Nowa data ogłoszenia konkursu na promocję marki innowacyjnych MŚP to 14 września 2023 roku; nabór wniosków rozpocznie się 16 października. Fundusze Europejskie posłużą w tym przypadku zwiększeniu dostępu MŚP do tradycyjnych oraz perspektywicznych rynków poprzez wzmocnienie potencjału eksportowego oraz tworzeniu miejsc pracy w tym sektorze.

Zmiany w harmonogramie dotyczą tez start-upów. Ogłoszenie naboru w ramach Startup Booster Poland przesunięto na 24 maja. W ramach tego konkursu dofinansowanie obejmuje programy rozwojowe o charakterze akceleracyjnym i post-akceleracyjnym dla innowacyjnych przedsiębiorstw na wczesnym etapie rozwoju, realizowane przez wyspecjalizowane podmioty, w szczególności akceleratory i inne ośrodki innowacyjności. Wnioski mogą składać nie tylko MŚP, ale także instytucje otoczenia biznesu.

FENG to program o łącznym budżecie wynoszącym blisko 8 mld euro. Operatorami programu są Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.04.2023, 13:29
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ