Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Wystawa Ministerstwa Sprawiedliwości w 150. rocznicę urodzin Wojciecha Korfantego (komunikat)

06.04.2023, 16:32aktualizacja: 06.04.2023, 16:49

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Przed przypadającą w kwietniu 150. rocznicą urodzin Wojciecha Korfantego zapraszamy na wystawę prezentującą postać przywódcy III Powstania Śląskiego, jednego z ojców niepodległej Polski. Ekspozycję można obejrzeć w galerii plenerowej Ministerstwa Sprawiedliwości przy Al. Ujazdowskich 11 w Warszawie.

Postać dyktatora powstania, współtwórcy odrodzenia Rzeczypospolitej po I wojnie światowej, chrześcijańskiego demokraty i działacza narodowego, upamiętniają liczne nazwy ulic i pomniki, szczególnie na Górnym Śląsku.

Wojciech Korfanty urodził się 20 kwietnia 1873 r. w osadzie Sadzawki (dzielnica Siemianowic Śląskich). Był najstarszym synem Józefa i Karoliny Korfantych. Nadane na chrzcie imię Albert spolszczył na Wojciech.

W wyborach z 1903 r. Korfanty został posłem do niemieckiego parlamentu (Reichstagu), w którym wstąpił jako pierwszy Górnoślązak do Koła Polskiego. Stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich polityków w Niemczech.

Przywódca powstania

W 1920 r. był Polskim Komisarzem Plebiscytowym na Górnym Śląsku. Wobec niekorzystnego przebiegu rozmów w sprawie podziału tego terytorium w 1921 roku strona polska zdecydowała się na sięgniecie po rozwiązanie zbrojne. III Powstanie Śląskie wybuchło z 2 na 3 maja 1921 r., a Korfanty stanął na jego czele jako dyktator.

„Zwycięstwo osiągniemy za wszelka cenę i nie ma takiego mocarza na świecie, który by mógł nas okuć ponownie w kajdany germańskie" - pisał w odezwie do rodaków Wojciech Korfanty.

Walki trwały dwa miesiące - powstańcy zdołali opanować prawie cały obszar plebiscytowy, później broniąc go przed siłami niemieckimi.

W III Powstaniu Śląskim wzięło udział około 60 tys. Polaków. Efektem walki było przyznanie Polsce większej części Górnego Śląska niż deklarowanej przed wybuchem walki. W Polsce znalazły się m.in. Katowice, Świętochłowice, Królewska Huta (obecny Chorzów), Rybnik, Lubliniec, Tarnowskie Góry i Pszczyna. Podział był też korzystny dla Polski gospodarczo - na przyłączonym terenie znajdowały się 53 z 67 istniejących kopalni oraz 9 z 14 stalowni.

W odrodzonej Polsce

W odrodzonej Polsce w latach 1922–1930 Korfanty sprawował mandat posłana na Sejm I i II kadencji. Od października do grudnia 1923 r. był wicepremierem w rządzie Wincentego Witosa i jego doradcą z ramienia ChD. Od 1924 r. wydawał dzienniki „Rzeczpospolita" i „Polonia". W 1930 r. został aresztowany i wraz z posłami Centrolewu osadzony w twierdzy brzeskiej. Po uwolnieniu powrócił na Górny Śląsk, gdzie jednak jako polityczny przeciwnik wojewody Michała Grażyńskiego był zagrożony następnym aresztowaniem.

Wiosną 1935 r. w obawie przed represjami udał się na emigrację do Pragi. Do kraju nie mógł wrócić nawet w 1938 r. na pogrzeb syna Witolda - rząd premiera Sławoja-Składkowskiego odmówił wydania mu glejtu bezpieczeństwa. Po aneksji Czechosłowacji wyjechał przez Niemcy do Francji. Był jednym z założycieli Frontu Morges (wraz z Ignacym Paderewskim, Józefem Hallerem i Wincentym Witosem), a później organizatorem i prezesem Stronnictwa Pracy powstałego z połączenia chadecji i Narodowej Partii Robotniczej.

Osadzony na Pawiaku

W kwietniu 1939 r. po wypowiedzeniu przez III Rzeszę układu o nieagresji i niestosowaniu przemocy, powrócił do Polski, gdzie został aresztowany i osadzony na Pawiaku. Zwolniono go 20 lipca z powodu ciężkiej choroby. Zmarł 17 sierpnia. Okoliczności jego śmierci do dziś budzą kontrowersje. Spoczął w Katowicach, jego pogrzeb był manifestację patriotyczną Ślązaków.

Wystawa wykorzystuje zdjęcia i dokumenty m.in. ze zbiorów: Biblioteki Narodowej Francji, Biblioteki Narodowej Republiki Czeskiej, Muzeum Historii Katowic, Śląskiej Biblioteki Cyfrowej i Narodowego Archiwum Cyfrowego. Ekspozycję przygotowano na podstawie materiałów Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ kos/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.04.2023, 16:32
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ