Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Centrum Informacyjne Senatu przekazuje:
Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki, który wraz z delegacją składa wizytę w Kanadzie, spotkał się 4 maja br. w Ambasadzie RP w Ottawie z przedstawicielami organizacji polonijnych. Marszałkowi towarzyszyli senatorowie: prof. Alicja Chybicka, Ryszard Bober, Adam Szejnfeld, Jerzy Wcisła i Bogdan Zdrojewski oraz Szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski.
Głównym tematem dyskusji były zmiany w sposobie liczenia głosów w wyborach, które mogą doprowadzić do tego, że głosy Polonii mogą nie zostać uwzględnione w ogólnym wyniku. Marszałek Senatu RP zapowiedział senacką poprawkę do Kodeksu wyborczego, która wyeliminuje zapisy, mogące doprowadzić do unieważnienia głosów Polonii w wyborach, jeśli ich liczenie potrwa więcej niż 24 godziny. „Chcemy wydłużyć czas liczenia głosów do 48 godzin” – poinformował prof. Tomasz Grodzki. Przypomniał, że Senat odrzucił zmiany w prawie wyborczym, ograniczające prawa Polonii, ale Sejm uchylił senackie weto, a Prezydent RP Andrzej Duda ustawę podpisał.
„Nowelizacja prawa wyborczego pozbawia Polonię pewnych praw, jakie mają Polacy w kraju. To jest niedopuszczalne. Wszyscy mamy w konstytucji równe prawa. To zadanie państwa, by zorganizować porządnie wybory, żeby każdy, kto chce oddać głos mógł to zrobić” – podkreślił Marszałek. Zaznaczył, że choć prawa wyborczego nie powinno się zmieniać na sześć miesięcy przed ogłoszeniem terminu wyborów, to obecna nowelizacja „jawnie łamie obowiązujące prawo”. „W naszych poprawkach chcemy ograniczyć się do minimum, zaproponować zmiany, które są najistotniejsze. Chciałbym żebyście państwo byli poinformowani o wysiłkach Senatu w tej sprawie”– powiedział Marszałek Tomasz Grodzki.
Podczas spotkania przedstawiciele Polonii przybliżyli działalność swoich organizacji, rozmawiano też o zaangażowaniu osób z polskimi korzeniami w życie społeczno-polityczne Kanady. Mówiono także o opiece Senatu nad Polonią w kontekście odebrania Izbie Wyższej środków na jej funkcjonowanie oraz o pracach senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. Marszałek zapowiedział przesłanie Polonii w Ottawie wystawy okolicznościowej na stulecie odrodzenia Senatu w II RP, które obchodzone było w ubiegłym roku, tak, by ekspozycja ta mogła być pokazywana w Kanadzie.
W kolejnych dniach wizyty w Kanadzie Marszałek wraz z senatorami odbędzie dalsze spotkania z Polonią, m.in. podczas jubileuszu 90-lecia Kongresu Polonii Kanadyjskiej w Brampton. Delegacja weźmie również udział w Toronto w Paradzie Konstytucji 3 Maja. Marszałek odwiedzi także mieszkańców domu spokojnej starości „Copernicus Lodge” służącemu środowiskom polonijnym.Marszałek i senatorowie złożą wieńce w miejscach polskiej pamięci narodowej: przed Pomnikiem Katyńskim, Tablicą Smoleńską i Tablicą Sybiracką w Toronto oraz na polskim wojskowym Cmentarzu Hallerczyków w Niagara-on-the-Lake. W tym mieście Marszałek wraz z delegacją będzie także rozmawiał z burmistrzem Niagara-on-the-Lake Garym Zalepą i burmistrzem St. Catharines Matem Siscoe. W Ottawie planowane jest ponadto spotkanie z marszałkiem Zgromadzenia Legislacyjnego prowincji Ontario Tedem Arnottem.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
ero/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 05.05.2023, 11:49 |
Źródło informacji | CIS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |