Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Równy dostęp do wymiaru sprawiedliwości (komunikat)

13.06.2023, 13:57aktualizacja: 13.06.2023, 15:06

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ministerstwo Sprawiedliwości przekazuje:

– Chcemy, aby osoby, które jeszcze niedawno były wykluczone z dostępu do wymiaru sprawiedliwości, mogły mieć realne prawo do rzetelnego i uczciwego postępowania – powiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski podczas dzisiejszej (13 czerwca br.) konferencji prezentującej rezultaty projektu „Zapewnienie dostępu do wymiaru sprawiedliwości dla osób z niepełnosprawnościami.”

Wiceminister Marcin Romanowski nakreślił główne cele niezwykle ważnego dla Ministerstwa Sprawiedliwości programu. Przedsięwzięcie zostało sfinansowane ze środków budżetu państwa, bezzwrotnej pomocy zagranicznej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 oraz Europejskiego Funduszu Społecznego. W wydarzeniu udział wzięła również wiceminister sprawiedliwości Katarzyna Frydrych, która zwróciła uwagę na podnoszenie kompetencji pracowników wymiaru sprawiedliwości w zakresie potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dzięki projektowi szkoleniami objęto 3450 osób.

– Co roku do sądów wpływa kilkanaście milionów spraw. Każda z nich wiąże się ze stresem i emocjami. Dodatkowe bariery architektoniczne czy komunikacyjne potęgują negatywne doznania. Ministerstwo Sprawiedliwości stara się swoimi działaniami zmniejszać te dolegliwości, czyniąc wymiar sprawiedliwości dostępnym. Co więcej, zwiększenie komfortu i umiejętności osób pracujących w sądach wpływają na jakość całego wymiaru sprawiedliwości – podkreśliła wiceminister Katarzyna Frydrych.

Modelowy sąd

Jednym z najważniejszych rezultatów przedsięwzięcia jest opracowanie Modelu Dostępnego Sądu. Określa on konkretne wymogi, jakie powinien spełniać budynek sądu. Chodzi m.in. o dostosowanie architektoniczne, komunikację wewnątrz budynku, pomieszczenia sanitarne. – Model Dostępnego Sądu jest narzędziem, które pozwoli skutecznie przystosować polskie sądy do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. To również ułatwienia dla seniorów, matek z dziećmi czy osób ograniczonych ruchowo. Jest to bardzo dobry standard, który będzie pomocny dla polskiego sądownictwa – wskazał wiceminister Marcin Romanowski. W ramach projektu w budynkach 35 sądów na terenie całej Polski prowadzi się prace adaptacyjne i budowlane. Instalowane są urządzenia umożliwiające samodzielne korzystanie z obiektów wymiaru sprawiedliwości przez osoby ze szczególnymi potrzebami.

Dla każdego obywatela

Ministerstwo Sprawiedliwości podejmuje wiele inicjatyw mających na celu poprawę sytuacji osób z niepełnosprawnościami. W ramach ustawy antyprzemocowej 2.0 zmieniono przepisy Kodeksu postępowania cywilnego oraz karnego, które dotyczyły warunków przesłuchań małoletnich oraz osób z zaburzeniami psychicznymi. Wdrożono przyjazny tryb przesłuchania, przewidziany dla pokrzywdzonych i świadków, u których przesłuchanie w zwykłych warunkach wywołałoby psychiczny dyskomfort. Ponadto sędziowie orzekający w sprawach karnych zostali zobowiązani do uczestnictwa w szkoleniach z zakresu psychologii i komunikacji z małoletnimi oraz osobami dotkniętymi zaburzeniami.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

ero/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.06.2023, 13:57
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ