Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Bomba, która idzie w górę, sygnalizuje nie tylko początek gonitw, ale również wyjątkowy dzień elegancji na jednym z najpiękniejszych obiektów tego typu w Europie.
W niedzielę 2 lipca na warszawskim Służewcu odbyło się dziesięć gonitw, wśród nich ta, która wśród publiczności wzbudza największe emocje - wyścig o błękitną wstęgę, gonitwa Westminster Derby, czyli międzynarodowa rywalizacja dla trzyletnich ogierów i klaczy pełnej krwi angielskiej. Ta data nie jest przypadkowa - Derby na Służewcu rozgrywane są tradycyjnie w pierwszą niedzielę lipca, a tegoroczne na tym pięknym torze odbyły się już po raz 79.
Zwycięzcą gonitwy Westminster Derby okazał się gniady ogier Westminster Moon pod dżokejem Sanzharem Abaevem, który pokonał na torze 14 rywali. Trenerem zwycięskiego konia jest Maciej Janikowski.
Tę prestiżową gonitwę poprzedziły m.in.: Nagroda Novary (gonitwa dla trzyletnich klaczy pełnej krwi angielskiej), Memoriał Fryderyka Jurewicza (gonitwa międzynarodowa dla trzyletnich i starszych koni pełnej krwi angielskiej), UAE President Cup Central European Arabian Derby (gonitwa międzynarodowa dla czteroletnich koni czystej krwi arabskiej) i Nagroda Prezesa Totalizatora Sportowego (gonitwa międzynarodowa dla czteroletnich i starszych koni pełnej krwi angielskiej).
Publiczność obserwowała rywalizację na torze m.in. z zabytkowej Trybuny Honorowej, która powstała pod koniec lat 30. XX wieku. Wytworne stroje i nakrycia głowy, nieraz bardzo przykuwające uwagę, przywodziły na myśl kreacje gości Royal Ascot w Wielkiej Brytanii.
Westminster Derby to płaska gonitwa dla trzyletnich koni pełnej krwi angielskiej, w Polsce rozgrywana na dystansie 2400 m. Zwycięstwo w niej uważane jest za najbardziej miarodajny wskaźnik selekcji koni wyścigowych. Najważniejsze i najstarsze Derby są rozgrywane na angielskim torze w Epsom.
Nazwa gonitwy wywodzi się od tytułu Edwarda Smith-Stanleya, XII lorda Derby. On to, wraz z pierwszym prezesem londyńskiego Jockey Clubu, sir Charlesem Bunburym, rzucił monetą o prawo nazwania tego wyścigu. Ale choć zakład wygrał lord Derby, to w pierwszej gonitwie Derby zwyciężył koń Diomet, który należał do Bunbury’ego.
Pierwsze polskie Derby, rozegrane w 1896 roku jeszcze na torze na warszawskim Polu Mokotowskim, wygrał ogier Wrogard. Od roku 1939 (z przerwą w czasie II wojny światowej) gonitwa odbywa się na torze na Służewcu.
Tor Wyścigów Konnych Służewiec jest miejscem unikatowym. Przyjemność z pobytu tutaj czerpią miłośnicy sportowych emocji, kontaktu z przyrodą i modernistycznej architektury. To idealne miejsce, aby spędzić dzień z rodziną i przyjaciółmi, zwłaszcza że na najmłodszych czekają liczne atrakcje, w tym Liga Hobby Horse.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 04.07.2023, 14:39 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
#IJHARSnaFerie - czyli nie dajmy się oszukać nie tylko podczas ferii w sklepie i restauracji PAP
Bezpieczne ferie to także bezpieczny i świadomy swoich praw konsument - przypomina przed rozpoczynającą się zimową przerwą w zajęciach szkolnych Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) i podpowiada, w jaki sposób wybierać produkty spożywcze dobrej jakości i nie dać się oszukać.- 17.01.2025, 10:04
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Zbliża się 18. rocznica śmierci Ryszarda Kapuścińskiego: legendy polskiego reportażu PAP
23 stycznia minie 18 lat od śmierci Ryszarda Kapuścińskiego (1932-2007), najczęściej, obok Stanisława Lema, tłumaczonego za granicą polskiego autora. Pomimo upływu czasu wciąż stanowi on niedościgniony wzór oraz inspirację dla kolejnych pokoleń dziennikarzy, o czym świadczyło rekordowe zainteresowanie wznowioną po latach Nagrodą PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego.- 13.01.2025, 09:00
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: PAP
-
Image
Laicy równie często jak znawcy przeżywają dreszcze emocji, słuchając Pendereckiego PAP
Słuchając „Siedmiu bram Jerozolimy” Krzysztofa Pendereckiego laicy równie często jak znawcy przeżywają dreszcze emocji. Choć znawcy bardziej analizowali fragmenty utworu, to jego odbiór emocjonalny nie różnił się w zależności od stopnia przygotowania odbiorców - pokazał eksperyment UJ.- 03.01.2025, 09:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Nauka w Polsce