Pobierz materiał i Publikuj za darmo
A może wakacyjne podróże śladami Chopina? Propozycje wycieczek oraz opisy miejsc związanych z kompozytorem i jego bliskimi znajdziecie w kilku przewodnikach wydanych przez Instytut ‒ aż cztery z nich napisane są z myślą o dorosłych podróżnikach oraz jeden przygotowany dla tych nieco młodszych. Warto się w nie zaopatrzyć podczas wakacyjnych wycieczek: „Żelazowa Wola. Dzieje domu Chopina”, „Warszawa Chopinów”, „Polska Chopina”, „Polskie ścieżki Chopina” oraz „Tam gdzie gra muzyka. Przewodnik po Żelazowej Woli” dla dzieci.
Najmłodsi też znajdą coś dla siebie! Postać małego Frycka to główny bohater książek Agi Pietrzykowskiej – w serii jest już dostępnych pięć tytułów. Każda z historii jest inspirowana barwną biografią Fryderyka. Zmagania Frycka ze stresem przed jego pierwszym publicznym koncertem, spotkanie z żyrafą czy odkrycie karmelkowej tajemnicy to tylko kilka przygód, które tam znajdziecie.
Czasem wielkie historie potrzebują małych pluszowych niedźwiadków. W książeczce „Chopin, miś i szczęśliwa siódemka” Karoliny Kolinek-Siechowicz burzliwe momenty historii Polski splatają się z dziejami Konkursu Chopinowskiego i losami jednej z jego uczestniczek, Lidii Grychtołówny. Wydawnictwo jest dostępne w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej.
Gratką dla młodych entuzjastek i entuzjastów muzyki może być biografia Marii Szymanowskiej z ilustracjami Kasi Walentynowicz oraz tekstem Marty Bacewicz. Marysia w tej książce spełnia swoje największe marzenia i jest prawdziwą muzyczną superbohaterką – jako jedną z pierwszych kobiet w Europie uznano ją za profesjonalną pianistkę i kompozytorkę.
„Chopin osobliwie mnie zaprząta. Najpiękniejsze jest, że zawsze mówi: >>Proszę nie grać za dużo, nie męczyć się, to powoduje napięcie i osłabienie nerwów, ale zaraz potem wymienia jakąś Etiudę i Preludium i mówi: Proszę przestudiować to i to na następny raz<<” pisała Friederike Müller w jednym ze swoich listów.
Zbiór korespondencji ulubionej uczennicy Fryderyka Chopina ‒ „Friederike Müller: listy z Paryża 1839–1845” to pierwsze wydanie tych tekstów w polskiej wersji językowej. Książka daje niepowtarzalną możliwość poznania barwnych opisów życia muzycznego i towarzyskiego stolicy Francji oraz (co najistotniejsze!) ponad 170 prywatnych lekcji, które Müller odbyła z Chopinem.
Wśród wydawnictw Instytutu Chopina znajduje się też gratka korespondencyjna dla czytelników anglojęzycznych ‒ „Ignacy Jan Paderewski. Letters to his father and to Helena Górska (1872-1924)”. Listy kompozytora i męża stanu do najbliższych dają szansę wglądu w osobisty świat tego polityka, pianisty i istotnego dla rozwoju Polski człowieka. Książka jest dostępna także po polsku.
Kilka miesięcy temu swoje premiery miały także trzeci tom „Pieśni” Roberta Schumanna (kompilacja tekstów pieśni kompozytora wraz z tłumaczeniami) oraz pierwsze w historii polskie tłumaczenie przemyśleń o twórczości i biografii Chopina autorstwa francuskiego pianisty i dyrygenta, Alfreda Denisa Cortota ‒ „Chopin w różnych aspektach”.
O nowościach książkowych Instytutu Chopina więcej przeczytacie tutaj.
Wszystkie wydawnictwa dostępne w sklepach stacjonarnych oraz internetowym Instytutu.
Źródło informacji: NIFC
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 13.07.2023, 09:11 |
Źródło informacji | NIFC |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
#IJHARSnaFerie - czyli nie dajmy się oszukać nie tylko podczas ferii w sklepie i restauracji PAP
Bezpieczne ferie to także bezpieczny i świadomy swoich praw konsument - przypomina przed rozpoczynającą się zimową przerwą w zajęciach szkolnych Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) i podpowiada, w jaki sposób wybierać produkty spożywcze dobrej jakości i nie dać się oszukać.- 17.01.2025, 10:04
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Zbliża się 18. rocznica śmierci Ryszarda Kapuścińskiego: legendy polskiego reportażu PAP
23 stycznia minie 18 lat od śmierci Ryszarda Kapuścińskiego (1932-2007), najczęściej, obok Stanisława Lema, tłumaczonego za granicą polskiego autora. Pomimo upływu czasu wciąż stanowi on niedościgniony wzór oraz inspirację dla kolejnych pokoleń dziennikarzy, o czym świadczyło rekordowe zainteresowanie wznowioną po latach Nagrodą PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego.- 13.01.2025, 09:00
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: PAP
-
Image
Laicy równie często jak znawcy przeżywają dreszcze emocji, słuchając Pendereckiego PAP
Słuchając „Siedmiu bram Jerozolimy” Krzysztofa Pendereckiego laicy równie często jak znawcy przeżywają dreszcze emocji. Choć znawcy bardziej analizowali fragmenty utworu, to jego odbiór emocjonalny nie różnił się w zależności od stopnia przygotowania odbiorców - pokazał eksperyment UJ.- 03.01.2025, 09:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Nauka w Polsce