Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Nowoczesny Krajowy Rejestr Karny – rząd przyjął projekt Ministerstwa Sprawiedliwości (komunikat)

19.07.2023, 08:54aktualizacja: 19.07.2023, 08:55

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Sprawiedliwości przekazuje:

Przyjęty dziś (18 lipca br.) przez Radę Ministrów, a przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym sprawi, że powstanie nowy system teleinformatyczny KRK. Innowacyjne rozwiązania usprawnią działanie rejestru i skrócą czas oczekiwania na znajdujące się w nim informacje. Nowe przepisy pozwolą na pobieranie wszystkich zaświadczeń przez Internet.

Wejście w życie ustawy o KRK zautomatyzuje gromadzenie danych i przyspieszy realizację procedur karnych, administracyjnych czy przetargowych, do których realizacji niezbędna jest informacja z KRK.

Nowy system teleinformatyczny KRK zostanie zintegrowany z rejestrem PESEL. Pozwoli to na weryfikowanie danych już na wstępnym etapie, przekazywania dokumentów do KRK. Dzięki temu zostaną wyeliminowane postępowania wyjaśniające, których celem jest ustalenie prawidłowych danych.

Uproszczone zostanie postępowanie w sprawie wydawania zaświadczeń z KRK. Będzie to możliwe dzięki zmniejszeniu zakresu danych osobowych koniecznych do złożenia zapytania. Trzeba będzie podawać jedynie dane, które pozwolą na jednoznaczną identyfikację osoby oraz informacje o obywatelstwie tej osoby. Każdy zainteresowany będzie miał również dostęp do informacji o podmiotach zbiorowych.

Każde zaświadczenie z KRK będzie wydawane w wersji elektronicznej z pieczęcią elektroniczną. Wydruk dokumentu będzie równoważny dokumentowi elektronicznemu, a autentyczność dokumentu będzie można łatwo zweryfikować. Będzie również można składać zapytania przez Internet. Przyspieszy to obsługę, wyeliminuje obieg dokumentów w formie papierowej i zmniejszy koszty funkcjonowania KRK.

Dokumenty sporządzane przez pracowników sądów, Centralnego Zarządu Służby Więziennej, prokuratorów oraz nadsyłane przez państwa członkowskie UE będą automatycznie zasilać bazę KRK.

Dane o osobach pozbawionych wolności przekazywane będą do rejestru bezpośrednio przez system teleinformatyczny Centralnej Bazy Danych Osób Pozbawionych Wolności wykorzystywany w Centralnym Zarządzie Służby Więziennej (system CZSW).

Projekt dostosowuje polskie prawo do przepisów unijnych w zakresie ECRIS-TCN. To scentralizowany system służący do ustalania państw członkowskich posiadających informacje o wyrokach skazujących wydanych wobec obywateli państw trzecich i bezpaństwowców.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mml/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.07.2023, 08:54
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ