Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: wiceminister Sebastian Kaleta na posiedzeniu Rady UE ds. Wymiaru Sprawiedliwości (komunikat)

21.07.2023, 19:31aktualizacja: 21.07.2023, 19:31

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Sebastian Kaleta przedstawił na forum Rady Unii Europejskie ds. Wymiaru Sprawiedliwości działania Polski, które systematycznie podnoszą w naszym kraju poziom ochrony osób pokrzywdzonych, świadków najcięższych przestępstw oraz osób doznających przemocy domowej.

Wiceminister reprezentował Ministerstwo Sprawiedliwości w trakcie posiedzenia Rady ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych UE (JHA) w hiszpańskim mieście Logrono. Spotkanie odbyło się 20 i 21 lipca w związku z objęciem przez Hiszpanię prezydencji w Unii Europejskiej. Dyskutowano na temat zwiększenia dostępności do wymiaru sprawiedliwości – zwłaszcza dla osób z niepełnosprawnościami. Omówiono także mechanizmy, które mają doprowadzić do wzmocnienia ochrony ofiar przestępstw i poprawy opieki nad nimi.

Jako przykład dobrej praktyki Sebastian Kaleta wskazał polską Sieć Ośrodków Pomocy dla Pokrzywdzonych Przestępstwem. Została sfinansowana ze środków Funduszu Sprawiedliwości i obejmuje swoim zasięgiem całą Polskę. Fundusz Sprawiedliwości zapewnia natychmiastową i bezpłatną pomoc doraźną osobom pokrzywdzonym przestępstwem, świadkom oraz osobom im najbliższym. Z pomocy Funduszu Sprawiedliwości korzystają nie tylko polscy obywatele, lecz także osoby pokrzywdzone zbrojną agresją Rosji na Ukrainę.

Wiceminister poinformował również o stworzeniu krajowego planu działania w zakresie przeciwdziałania przestępczości seksualnej na szkodę małoletnich, który obecnie jest wdrażany i monitorowany. W dyskusji na temat walki z nowymi formami przestępczości zorganizowanej, które rozwinęły się od czasu wejścia do obiegu kryptowalut, podkreślił, że niezbędne jest wzmocnienie współpracy między organami ścigania i podmiotami sektora publicznego oraz prywatnego. Zwłaszcza tymi, które prowadzą giełdy i kantory kryptowalut. Za szczególnie ważne uznał takie rozszerzenie prawnych ram współpracy, aby możliwe było natychmiastowe informowanie organów ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa związanego z obrotem kryptowalutami.

Sebastian Kaleta poparł pomysł stworzenia unijnego systemu wymiany dobrych praktyk, które służą zwiększeniu dostępu do wymiaru sprawiedliwości. Podkreślił przy tym, że polski wymiar sprawiedliwości w znacznym stopniu uwzględnia potrzeby osób niepełnosprawnych. Nasz kraj jest jednym z liderów w Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o ułatwienia w dostępie do wymiaru sprawiedliwości dla osób zagrożonych dyskryminacją oraz dla osób starszych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mja/ sdd/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.07.2023, 19:31
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ