Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MI: Nowy rozkład jazdy: nowe przystanki, połączenia i możliwości (komunikat)

02.09.2023, 18:28aktualizacja: 04.09.2023, 09:33

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Infrastruktury informuje:

W niedzielę 3 września 2023 r. zacznie obowiązywać jesienna korekta rozkładu jazdy na polskiej kolei. Podróżni będą mogli skorzystać z ukończonych inwestycji. Skróci się czas przejazdu w ważnych relacjach.

— Korekta rozkładu jazdy umożliwi pasażerom skorzystanie z owoców ostatnich inwestycji. Trasę między Krakowem a Warszawą oraz Trójmiastem można będzie pokonać w rekordowo krótkim czasie. Oddajemy do użytkowania przystanki kolejowe, takie jak Kraków Grzegórzki, Przemyśl Wschodni czy Rzeszów Baranówka — mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

— Polacy dostrzegają dobre zmiany na polskiej kolei. Dzisiaj z tego rodzaju transportu korzysta najwięcej Polaków w całym XXI w. Rozwijamy kolej na każdym polu, ponieważ jest to najbardziej ekologiczny i komfortowy środek transportu — powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Skuteczna walka z wykluczeniem komunikacyjnym

— Już dzisiaj transport kolejowy dociera do miejscowości zamieszkanych przez ok. 600 000 osób więcej niż 8 lat temu. Odnawiamy linie kolejowe i doprowadzamy ten transport do miejscowości, w których nigdy albo od dawna go nie było. To pokazuje determinację i skuteczność w dążeniu rządu do likwidacji zjawiska wykluczenia komunikacyjnego — przypomniał wiceminister Bittel, który pełni także funkcję Pełnomocnika rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

W woj. podkarpackim podróżni skorzystają aż z 8 nowych przystanków. Cztery z nich wybudowano w ramach rządowego Programu Przystankowego: Przemyśl Wschodni na linii Kraków – Medyka, Strzyżów Zachód na linii Rzeszów – Jasło oraz Chorzelów Południowy i Mielec Południowy na linii Padew – Mielec – Dębica. Od 3 września pasażerowie otrzymają do dyspozycji również nowe przystanki będące częścią Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. Są to: Sędziszów Małopolski Wschodni, Rzeszów Dworzysko i Rzeszów Baranówka na trasie Kraków – Medyka oraz Żarnowa na linii Rzeszów – Jasło.

Nowa korekta rozkładu jazdy oznacza również inaugurację przystanków Kraków Grzegórzki, Białystok Zielone Wzgórze i Toruń Katarzynka, niezwykle ważnych dla mieszkańców tych aglomeracji. Jest to potwierdzenie systematycznego poprawiania się oferty przewozowej w dużych polskich miastach.

Rekordowo krótkie czasy przejazdu i nowe możliwości podróży u Narodowego Przewoźnika

Od 3 września najszybszy pociąg PKP Intercity będzie pokonywał trasę z Krakowa Głównego do Gdańska Głównego w 4 godziny i 50 minut, a z Krakowa Głównego do Warszawy Zachodniej w 2 godziny i 5 minut. Będą to rekordowo krótkie czasy przejazdu w historii przewoźnika i całej polskiej kolei. Wrześniowa korekta rozkładu przyniesie także poprawę czasu przejazdu na trasie z Warszawy Centralnej do Wrocławia Głównego, którą najszybszy pociąg PKP Intercity pokona w 3 godziny i 33 minuty. Około 20-minutowemu skróceniu ulegnie natomiast czas przejazdu między Warszawą Centralną a Poznaniem Głównym.

Od września zacznie kursowanie na trasie Lublin Główny – Poznań Główny pociąg spółki PKP Intercity: IC Koziołek. Tym samym będzie to trzeci skład – po IC Lubuszanin oraz IC Górski – kursujący bezpośrednio pomiędzy stolicami województw lubelskiego i wielkopolskiego. Pociąg ten będzie kursował codziennie, a po drodze zatrzyma się między innymi w Łodzi, Tomaszowie Mazowieckim, Radomiu oraz w przywróconej po latach Drzewicy i Przysusze. Z Lublina pociąg wyjedzie po godzinie 8 rano, a do Poznania przyjedzie koło godziny 15. Trasę z Lublina do Radomia IC Koziołek pokona w 1 godzinę i 24 minuty, do Łodzi dojedzie po 3 godzinach i 3 minutach, a całą trasę przejedzie w 6 godzin i 20 minut (w dniach 3 – 27 września w związku ze zmienioną organizacją ruchu IC Koziołek pokonywać będzie trasę w czasie 6 godzin i 37 minut). Połączenie będzie realizowane nowoczesnym elektrycznym zespołem trakcyjnym typu FLIRT.

Od 3 września na trasę podstawową wróci pociąg TLK Flisak. W efekcie tej zmiany do siatki połączeń PKP Intercity zostaną włączone miasta Sztum oraz Kwidzyn, a mieszkańcy Grudziądza ponownie zyskają możliwość kolejowych podróży do m.in. Trójmiasta, Łodzi, Częstochowy czy Katowic.

Wygodniejsze podróże z wielu stacji i przystanków

Korekta rozkładu jazdy jest także okazją do udostępnienia podróżnym zakończonych inwestycji na już istniejących stacjach i przystankach. Wygodniej z kolei będą mogły skorzystać osoby wsiadające do pociągu na przystankach Słupca, Pleszew, Książno i Recz Pomorski w tych lokalizacjach oddane do użytku zostaną nowe perony. Zwiększy się komfort podróży na stacji Mrozy: dwukrawędziowy peron zostanie wydłużony o 100 metrów, co umożliwi obsługę dłuższych pociągów pasażerskich.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ wkr/ aszw/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.09.2023, 18:28
Źródło informacji MI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ