Newsletter

MAR-BUD i właściciel Jan Soczewka z nagrodą XXXI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO w Kielcach za generalne wykonawstwo Muzeum Wojska Polskiego oddanego 13 sierpnia 2023 roku i innowacyjne projekty realizowane w tej firmie

07.09.2023, 14:01aktualizacja: 07.09.2023, 14:29

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

MAR-BUD
MAR-BUD
W otwarciu Salonu Obronnego uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda oraz Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, który szeroko komentował innowacje dla WP.

Pomysł z wybudowaniem Muzeum Wojska Polskiego (MWP) i oddaniem go dla zwiedzających zrodził się pierwotnie 103 lat temu za II RP. Wszystkie wcześniejsze próby i zamiary spełzły na tzw. planowaniu. Dopiero działanie Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka w 2018 roku przyniosło postęp i wprowadzenie projektu w fazę realizacji. W samą budowę zaangażowane było Konsorcjum polskich firm IDS-BUD, MAR-BUD, oraz 96 podwykonawców.

W niedzielę 13 sierpnia 2023 roku odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego przy Cytadeli Warszawskiej. Po 123 latach muzeum wreszcie doczekało się nowoczesnego obiektu, który pozwala na prezentację jego bogatych zbiorów w sposób godny i nowoczesny. To także za sprawą wspaniałego projektu pracowni WXCA, a także innowacyjnych rozwiązań zarówno estetycznych jak i ekologicznych zastosowanych dzięki profesjonalnej kadrze pracującej w rodzinnej firmie MAR-BUD - Jana Soczewki.

Uroczystość otwarcia nowej siedziby MWP rozpoczęła się przemówieniami Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego, którzy podkreślili znaczenie muzeum dla polskiej historii i kultury. Następnie nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej ofiarom walk o niepodległość Polski.

Podziękowania popłynęły także do prezesa firmy MAR-BUD Jana Soczewki, który wziął na swoje barki samodzielnie jako główny wykonawca od 2021 roku dokończenie projektu wraz z 96-podwykonawcami po tym, gdy firma IDS-BUD ogłosiła swoją upadłość i wycofała się z realizacji tego projektu.

Od 2021 roku prezes Jan Soczewka finansował budowę Muzeum Wojska Polskiego z własnych funduszy. Pokonał pandemię i wzrost cen związanych z wybuchem wojny na Ukrainie. Chciał w kolejnym i ustalonym z Ministerstwem Obrony Narodowej terminie zakończyć przedłużającą się oczywiście nie z winy firmy MAR-BUD inwestycję. To jeden z największych projektów realizowanych przez firmę MAR BUD jako generalnego wykonawcy. Wśród projektów, które wykonywał MAR-BUD z siedzibą w Warszawie powstały np. Złote Tarasy, Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina, Muzeum Historii Żydów Polskich, Muzeum Konesera na Pradze, Muzeum w Bełżcu i wiele innych prestiżowych inwestycji realizowanych przez firmę Jana Soczewki w całej Polsce.

13 sierpnia 2023 roku po części oficjalnej zwiedzający mogli obejrzeć wystawę inauguracyjną „1000 lat chwały oręża polskiego”. Ekspozycja przedstawia bogatą historię wojskowości polskiej od zarania państwa aż do czasów współczesnych. Na ekspozycji można zobaczyć wiele cennych eksponatów - zaprezentowanych zostało blisko 3 tys. najcenniejszych zabytków z liczącej ponad 300 tys. kolekcji muzealiów. Jednym z prezentowanych eksponatów był najstarszy czołg Wojska Polskiego, Renault FT.

Nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego to kompleks ośmiu bloków funkcjonalnych, rozmieszczonych w przestrzeni w sposób swobodny. Bryłę budynku tworzą monolityczne betonowe bloki, które pokryte są dachem. Trzy największe bloki zajmują ekspozycje stałe, łącznie o powierzchni ponad 5 tys. m². W czwartym bloku znajduje się kolekcja broni orientalnej, o powierzchni ponad 300 m². W kolejnym bloku, o powierzchni prawie 600 m², organizowane są wystawy czasowe, prezentujące eksponaty z innych muzeów lub okolicznościowe. W budynku znajduje się również blok z salą audiowizualną. Całość uzupełniają blok usługowo-biurowy i techniczno-magazynowy. Przestrzenie pomiędzy blokami są ciągami komunikacyjnymi.

Nowy gmach Muzeum Wojska Polskiego to dzieło architektów z pracowni WXCA. Budynek jest wykonany z betonu i szkła, a jego bryła nawiązuje do architektury modernistycznej. Elewacja budynku jest pokryta charakterystycznymi żaluzjami, które nadają mu nowoczesny wygląd.

Otwarcie nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego to szansa na zwiększenie atrakcyjności turystycznej Warszawy. Obiekt jest unikatowy w skali europejskiej, a jego bogate zbiory przyciągają zwiedzających z całego świata.

Muzeum Wojska Polskiego w nowej siedzibie to wspaniały sukces. Obiekt ten jest obowiązkowym punktem na kulturalnej mapie Warszawy i stanowi doskonałą wizytówkę polskiej historii i kultury.

W tej chwili omawiane są spłaty Muzeum Wojska Polskiego tejże inwestycji. Jan Soczewka uczestniczył w rozmowach z Ministrem Obrony Narodowej Mariuszem Błaszczakiem i parlamentarzystami, aby proces przebiegł jak najszybciej, aby spłacić wszystkich podwykonawców biorących udział w tej wspaniałej inwestycji.

Daniel Wojtas

Źródło informacji: MAR-BUD

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 07.09.2023, 14:01
Źródło informacji MAR-BUD
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii