Newsletter

Karpacz’23: turystyka krajowa bardzo się rozwija

07.09.2023, 16:09aktualizacja: 07.09.2023, 16:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP MediaRoom - kadr z filmu
PAP MediaRoom - kadr z filmu
„Turystyka krajowa bardzo się rozwija, Polacy odkryli Polskę na nowo, ale jest jeszcze dużo do zrobienia” – podkreślała Anna Salamończyk-Mochel, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej na Forum Ekonomicznym w Karpaczu.

„Jako Polacy odkryliśmy Polskę na nowo; dzisiaj możemy powiedzieć, że przez uwarunkowania, jakie nas spotkały w pandemii, poznaliśmy to, co jest blisko nas i zaczęliśmy podróżować po Polsce” – mówiła Anna Salamończyk-Mochel, wiceprezes POT. 

Jak podkreślała, ten trend widoczny jest już w opracowaniach Głównego Urzędu Statystycznego. 

„Badania GUS pokazują, że rzeczywiście turystyka krajowa bardzo się rozwija. Ona jest dzisiaj na wyższym poziomie niż w 2019 roku” – zaznaczyła.

Nadal nie wrócił natomiast do przedpandemicznego ruch turystów z zagranicy. 

„Do dzisiaj borykamy się z tym, że turyści zagraniczni po pandemii i potem w wyniku agresji Rosji na Ukrainę niestety do nas nie powrócili, a jeśli, to wybierają Polskę, bardzo precyzyjnie weryfikując bezpieczeństwo” – powiedziała. 

Przypomniała przy tym, że POT ma 16 zagranicznych oddziałów. 

„Tam bezpośrednio możemy interweniować, działać, tworzyć kampanie informujące, które mówią, że Polska jest ciągle bezpieczna i gościnna. Współpracujemy z krajami europejskim, z Komisją Europejską, żeby pokazywać atrakcyjność turystyczną Polski i otworzyć ją na nowo dla turystów zagranicznych – mówiła wiceprezes Salamończyk-Mochel. - Nie mam wątpliwości, że turyści zagraniczni wrócą do Polski, nad tym pracujemy” - dodała.

Z badań POT wynika, że turyści z innych krajów przyjeżdżają do Polski, żeby zwiedzać miasta, a w drugiej kolejności, żeby poznać dziedzictwo kulturowe. Pod tym względem przyjezdni mogą być dla nas wzorem.

„Ponad 80 proc. Polaków mówi, że zabytki są bardzo ważnym elementem naszej kultury, że należy o nie dbać. Ale tylko 20 proc. przy okazji wyjazdów odwiedza muzea, zabytki parkowo-muzealne czy zamki. Naprawdę jest tu jeszcze dużo do zrobienia” – wskazywała. 

Jedną z inicjatyw, która ma zmienić ten stan rzeczy jest aplikacja Monument App, którą POT uruchomiła we współpracy z Narodowym Instytutem Konserwacji Zabytków. 

„Aplikacja ma pokazać, że możemy zwiedzać kraj, poznając historię i dziedzictwo kulturowe. Czyli jedziemy do miejsca przyrodniczego, ale w okolicy znajdujemy piękne zabytki i miejsca związane z historią. Tylko w ten sposób możemy budować fundament tożsamości kulturowej, a nowe technologie nam w tym pomagają” – podsumowała.

Źródło informacji: PAP MediaRoom
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 07.09.2023, 16:09
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii