Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:
Minister uczestniczył w Lubeni w odsłonięciu tablicy upamiętniającej zamordowanie przez Niemców sześciu mieszkańców miejscowości w czerwcu 1943 r. Zginęli ponieważ pomagali żołnierzom konspiracji. Niemcy brutalnie pacyfikowali wsie na Podkarpaciu, które wspierały organizacje konspiracyjne.
Nawiązując do 84. rocznicy sowieckiej napaści na Polskę, minister podkreślił, że jesteśmy świadkami fałszowania historii. – Czyni to Władimir Putin, który twierdzi, że Związek Sowiecki był tylko wyzwolicielem, a nie oprawcą. Widzimy też próby redefiniowania historii za naszą zachodnią granicą – zwrócił uwagę Zbigniew Ziobro. Jako przykład wypaczania historii przywołał wypowiedź kanclerza Niemiec Olafa Scholza, który stwierdził, że Niemcy były okupowane przez nazistów.
W tym kontekście nawiązał do wywiadów udzielanych przez reżyser Agnieszkę Holland. Z jej wypowiedzi może wynikać, że Polacy podczas okupacji niemieckiej żyli niemal w sielankowym świecie. – To kłamstwo! Przecież pacyfikacja w Lubeni była jedną z ponad tysiąca organizowanych przez hitlerowskie Niemcy. Zginęło w nich kilkaset tysięcy mieszkańców polskiej wsi. Jak można rysować tak zafałszowany obraz historii? – mówił minister.
Minister Sprawiedliwości zwrócił uwagę, że upamiętnianie zbrodni totalitaryzmów ma duże znaczenie dla prawdy historycznej. – Dziękuję organizatorom dzisiejszego wydarzenia. Każda tablica, każdy pomnik jest okazją do przypomnienia prawdy. Całemu światu, że Polacy byli ofiarami Niemiec hitlerowskich – podkreślił Zbigniew Ziobro.
Szef resortu sprawiedliwości zaapelował o wspieranie żołnierzy Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Straży Granicznej. – Nie pozwólmy, by byli bezkarnie pomawiani. Również z uwagi na pamięć tych, którzy oddali swoje życie tutaj w czerwcu 1943 r. za Polskę – argumentował.
Minister Sprawiedliwości złożył również wieniec przy pomniku w Turzy, upamiętniającym kilkuset zamordowanych przez NKWD w 1944 r. żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych. Sowieci zakopywali tam, w bezimiennych dołach śmierci, ludzi mordowanych w obozie NKWD w Trzebusce. Obóz działał od sierpnia do listopada 1944 r. Więziono w nim w około 2,5 tysiąca osób. Część więźniów wywieziono do łagrów w Związku Sowieckim.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ mk/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 17.09.2023, 21:53 |
Źródło informacji | MS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |