Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Minister Zbigniew Ziobro otworzył międzynarodową konferencję "New Europe" (komunikat)

20.09.2023, 13:33aktualizacja: 20.09.2023, 13:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

– Polska jest frontowym krajem Unii Europejskiej, ponieważ staje po stronie wartości, które leżą u podstaw europejskiej wspólnoty. Opowiada się za wolnością, równością i sprawiedliwością, sprzeciwiając się stosowaniu podwójnych standardów – powiedział Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro na otwarcie międzynarodowej konferencji naukowej „New Europe”. W wydarzeniu biorą również udział wiceministrowie Sebastian Kaleta i Marcin Romanowski.

Dwudniowe (20-21 września br.) sympozjum w Warszawie poświęcone jest roli i przyszłości Unii Europejskiej. Jego organizatorami są Centrum Badań Polityki Europejskiej oraz Akademia Wymiaru Sprawiedliwości. Międzynarodowe grono ekspertów, polityków i naukowców porusza kluczowe kwestie dotyczące Europy. Dyskutują o Unii Europejskiej po 2004 roku, o ideach, projektach i pomysłach na przyszłość UE, a także o wyzwaniach i szansach. Debata dotyczy także roli Europy w XXI wieku w zmieniającym się kontekście geopolitycznym.

Polska ofiarą szantażu

- Kiedy Polska 20 lat temu przystępowała do Unii Europejskiej, widzieliśmy swoją i jej przyszłość w zgodnej współpracy państw, które razem działają dla wspólnego dobra. Nie ma jednak solidarności ani współpracy, gdy kluczowe decyzje narzucają silniejsi i ich interesy, łamiąc tym samym unijne traktaty – podkreślił minister Zbigniew Ziobro.

Wskazał, że Polska pada ofiarą ekonomicznego szantażu ze strony Unii. Jest odcinana od funduszy - do których sama się dokłada - i są na nią nakładane horrendalne kary. Pada ofiarą oszczerczych zarzutów o łamanie praworządności. Jest poddawana brutalnej presji. Pretekstem do uderzenia w Polskę, jak przypomniał minister, była podjęta przez nowy rząd reforma sądownictwa. Szczególnie potrzebna, ponieważ ta dziedzina jako jedyna uniknęła zmian po upadku komunizmu.

- Reformując wymiar sprawiedliwości, wzorowaliśmy się na modelu hiszpańskim. Wprowadziliśmy rozwiązania bardziej demokratyczne niż np. w Niemczech, gdzie sędziów Sądu Najwyższego wyznacza rada złożona z polityków. Pomimo tego to właśnie reforma sądownictwa w Polsce jest kwestionowana przez Brukselę. Wbrew traktatowym gwarancjom równego traktowania państw członkowskich oraz poszanowania ich systemów prawnych i politycznych. Zamiast sanacji mamy więc sankcje – mówił Zbigniew Ziobro.

Kryzys tożsamości UE

Minister Sprawiedliwości przypomniał również, że to właśnie działania godzące w jedność i bezpieczeństwo państw członkowskich, takie jak budowa gazociągów Nord Stream 1 i 2, dały Władimirowi Putinowi narzędzia do inwazji na Ukrainę. A swoistym pogrobowcem gazociągu Nord Stream jest obłędna unijna polityka klimatyczna. Miała się opierać właśnie na rosyjskim gazie jako rzekomo bardziej ekologicznym źródle energii niż węgiel. Konsekwencją jest drożyzna i ograniczanie konkurencyjności europejskich gospodarek.

– Ostatnie lata pokazały, że UE jest w kryzysie tożsamościowym i decyzyjnym. Dziś to właśnie Polska staje w obronie wartości i granic europejskich. W najbliższych tygodniach zostaną zarysowane scenariusze przyszłości Unii Europejskiej. W Parlamencie Europejskim trwają dyskusje nad zmianami traktatów, które mają być zwieńczone 13 października. Dobrze się dzieje, że tutaj, w Warszawie, możemy porozmawiać o przyszłości UE również z perspektywy Europy Środkowej – zaznaczył wiceminister Sebastian Kaleta.

Ważne pytania

Dokąd zmierza Europa? Scenariusze przyszłości Unii Europejskiej – suwerenność czy dyktat federacji? Praworządność w UE – komu wolno więcej, a komu mniej? Kto będzie przewodził Europie? Funkcjonowanie Unii Europejskiej – nowe wyzwania czy stare dylematy? To niektóre z ważnych pytań, na jakie starają się odpowiedzieć eksperci.– W 2004 r. serce Europy przeniosło się tam, gdzie bije faktyczne serce Europy. Do Polski. Serce Europy bije też wszędzie tam, gdzie wartości europejskie mierzą się z barbarią i antywartościami – zauważył dr Michał Sopiński, rektor Akademii Wymiaru Sprawiedliwości.

Prof. Jaime Nogueira Pinto z Portugalii wskazał w swoim wykładzie zagrożenia płynące z coraz silniejszej we współczesnej Europie „kultury cenzurowania”. Zaznaczył także, że to chrześcijaństwo oraz miłość do rodziny i ojczyzny były fundamentami, na których zbudowano wspólnotę narodów europejskich.– Tradycyjne europejskie wartości oraz wolność słowa są obecnie zagrożone. Ten fakt wymaga od nas zdecydowanego oporu. Demokratyczne instytucje potrzebują tożsamości narodowej. Polacy są narodem, który przetrwał wiele różnych niewoli i jest znakomitym symbolem Europy niezależnych państw – ocenił.

Co zostało z Europy Ojczyzn

Uczestnicy konferencji poruszają też m.in. bardzo aktualny temat migracji w Unii Europejskiej. Tematem są także zmieniające się sojusze w Europie po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Paneliści zastanawiali się też, czy rosnąca rola Polski oraz państw bałtyckich i skandynawskich jest alternatywą dla niemiecko-francuskiej dominacji w UE. Poza eksperckimi panelami w programie znalazła się również debata publicystów na temat Europy Ojczyzn – ile zostało z idei, która położyła fundament pod Unię Europejską.

Na drugi dzień konferencji przewidziano m.in. wystąpienie dr. Marcina Romanowskiego. Wiceminister sprawiedliwości będzie mówił o przyszłości systemu wartości Starego Kontynentu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.09.2023, 13:33
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ