Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:
Minister Zbigniew Ziobro na inauguracji budowy nowej siedziby Sądu Okręgowego w Rzeszowie
– To dla mnie wielki zaszczyt i radość, że mogę uczestniczyć w dzisiejszej uroczystości. Jestem wdzięczny wszystkim, bez których realizacja tej inwestycji nie byłaby możliwa. Dzięki niej sprawy w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie będą toczyć się w godnych warunkach – powiedział Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podczas dzisiejszej (3 października br.) ceremonii wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę nowego gmachu Sądu Okręgowego w Rzeszowie.
W uroczystości udział wzięli również wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, wojewoda podkarpacka Ewa Leniart, prezesi i dyrektorzy sądów, przedstawiciele służb mundurowych, a także biskup senior diecezji rzeszowskiej Kazimierz Górny.
Obecna siedziba Sądu Okręgowego mieści się w rzeszowskim Zamku Lubomirskich. W czasach niemieckiej okupacji oraz komunistycznego reżimu był on miejscem kaźni tysięcy Polaków, którzy walczyli o niepodległą Ojczyznę. Jednym z torturowanych na jego terenie bohaterów był kapitan Ryszard Kornicki, żołnierz Armii Krajowej i ruchu oporu „Wolność i Niezawisłość”, dziadek ministra Zbigniewa Ziobro.
– Patrioci, którzy byli torturowani przez niemieckich i sowieckich okupantów, walczyli o wolną Polskę. O taką, w której Polacy będą mogli suwerennie kształtować naszą rzeczywistość. Realizując ich testament, nie możemy pozwolić na to, aby ktoś za nas decydował, jak mają wyglądać polskie sądy – powiedział Zbigniew Ziobro.
Przypomniał, że niemieccy politycy niesłusznie zarzucają Polsce rzekome upolitycznienie sądów, podczas gdy wybór sędziów do niemieckiego odpowiednika Sądu Najwyższego zależy wyłącznie od polityków.
Nowoczesny wymiar sprawiedliwości
W związku ze stałym rozwojem podkarpackiego wymiaru sprawiedliwości Sąd Okręgowy w Rzeszowie potrzebuje większej przestrzeni. Pierwsze działania w tej sprawie rozpoczęły się kilka lat temu, kiedy Ministerstwo Sprawiedliwości poparło starania Tadeusza Ferenca, ówczesnego prezydenta miasta, o przejęcie Zamku Lubomirskich na cele kulturalne. W 2019 r. list intencyjny w tej sprawie podpisał wiceminister Marcin Warchoł.
– Budujemy nowoczesny wymiar sprawiedliwości, który podnosi jakość świadczonych usług oraz poprawia komfort pracy sędziów i urzędników. Taka idea stoi za powstaniem Sądu Okręgowego w Rzeszowie – zaznaczył Marcin Warchoł. Podkreślił również, że najwięcej rozpraw zdalnych odbywa się właśnie na Podkarpaciu.
Dzięki działaniom Ministerstwa Sprawiedliwości jeden z najcenniejszych zabytków Rzeszowa jest już otwarty dla zwiedzających. Z kolei Sąd Okręgowy w Rzeszowie zyska nowoczesną siedzibę, w pełni dostosowaną również do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Powierzchnia nowego gmachu wyniesie ponad 13,5 tysięcy metrów kwadratowych. W kompleksie będzie znajdować się m.in. 27 sal rozpraw, 193 pokoi dla pracowników sądu, 11 pomieszczeń do przechowywania akt spraw bieżących, a także archiwa Sądu Okręgowego i Rejonowego. Na zrealizowanie inwestycji zostanie przeznaczone ponad 250 milionów złotych. Pozyskanie tak dużych środków było możliwe dzięki znowelizowaniu przez Ministerstwo Sprawiedliwości Kodeksu karnego, co pozwoliło na skuteczną walkę z przestępczością vatowską. Przyniosło to znaczny wzrost wpływów do budżetu państwa.
– Za czasów poprzednich rządów z Polski rok do roku wypływało 260 miliardów złotych. Po zmianach, jakie wprowadziliśmy, te pieniądze przestały być wyprowadzane za granicę. Pozwoliło to istotnie zwiększyć nasze możliwości budżetowe – zaznaczył minister Zbigniew Ziobro.
Rozwój Ziemi Podkarpackiej
Od 2016 r. wartość inwestycji Ministerstwa Sprawiedliwości w województwie podkarpackim wyniosła ponad miliard złotych. Na terenie regionu – między innymi w Przemyślu, Nisku i Przeworsku – powstają lub są modernizowane siedziby sądów i prokuratur. W Sanoku i Chmielowie zaplanowano natomiast budowę nowoczesnych zakładów karnych.
Z kolei ze środków z Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości, sfinansowano nowoczesny sprzęt dla podkarpackich szpitali i Ochotniczych Straży Pożarnych. OSP. Niemal 50 podkarpackich gmin otrzymało środki na działania związane z zapobieganiem przestępczości, polegające m.in. na integracji lokalnych społeczności i pielęgnowaniu miejscowych tradycji.
Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwo Sprawiedliwości
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
fos/ par/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 03.10.2023, 15:42 |
Źródło informacji | MS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |