Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Szlachecka pieczarka na polskim stole
Aromatyczny grzybowy zapach był nierozerwalną częścią kuchni szlacheckiej. Pieczarki łączono z wieloma potrawami i podawano od wczesnej wiosny do jesieni, a przepisy na dania z ich dodatkiem można znaleźć już w pierwszej polskiej książce kucharskiej Stanisława Czarnieckiego z 1682 roku pod tytułem „Compendium ferculorum albo zebranie potraw”.
Renesans pieczarek
W Unii Europejskiej za niemal całą produkcję pieczarek odpowiada 9 krajów. Dzięki nowoczesnej, ekologicznej produkcji w Europie można spotkać około 100 gatunków tych grzybów, a Polska to jeden z największych ich producentów na świecie. Trwająca od dwóch miesięcy unijna kampania „Europejskie pieczarki. Ukryty skarb” ma na celu jeszcze bardziej zwiększyć świadomość młodych pokoleń, pokazując, jak bardzo wartościowy i ekologiczny jest to produkt.
Monika Mrozowska, ambasador kampanii
Pomysły na szybki posiłek Moniki Mrozowskiej
Trwająca unijna kampania „Europejskie pieczarki. Ukryty skarb” ma na celu wzmóc zainteresowanie konsumentów tym zdrowym produktem, a co za tym idzie, zwiększyć jego konsumpcję. Jak się bowiem okazuje, pomimo imponującej produkcji pieczarek w Polsce w porównaniu z mieszkańcami pozostałych państw unijnych nadal zjadamy ich mniej.
„Jestem zdziwiona, że zjadamy mniej tych grzybów niż nasi sąsiedzi. Sama myśl o pieczarce przywołuje w moich wspomnieniach wszystko to, co najlepsze: kotlety z sosem pieczarkowym, zapiekanki, pizzę capricciosa, risotto, kluski z sosem, kanapki cienko pokrojonymi na mandolinie pieczarkami” - opowiada ambasadorka kampanii, autorka wielu książek kulinarnych Monika Mrozowska.
„Zalety pieczarki można wymieniać jednym tchem: są piękne i smaczne, zdrowe, o wysokiej wartości odżywczej, można je znaleźć w każdym sklepie, na straganie, są niedrogie, produkuje się je w sposób zrównoważony, pasują do wielu dań, stwarzając liczne możliwości kreowania nowych smaków. - Chociaż do zalet pieczarek nie trzeba było mnie przekonywać, to wizyta w pieczarkarni zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Jako autorka książki >>ekonomiczna i ekologiczna kuchnia<< zwracam szczególną uwagę na jakość składników, z których przyrządzam dania. Obserwując nowoczesny proces uprawy pieczarek, jakość podłoża, dbałość o odpowiednią temperaturę, wilgotność oraz zbiór i pakowanie, jestem przekonana, że otrzymuję produkt najwyższej jakości i bez wahania mogę taki podać swoim dzieciom” - dodaje Monika Mrozowska.
Smaczne, ale przede wszystkim zdrowe domowe jedzenie to znakomita alternatywa dla wysokoprzetworzonych gotowych potraw, których powinniśmy unikać. Smak umami, znajdujący się w pieczarkach, może być receptą na zachęcanie tych najmłodszych do rezygnacji z gotowych dań. Dostępność świeżych, wysokiej jakości pieczarek przez cały rok sprawia, że na stałe można je wprowadzić do domowego menu.
„Pieczarki można dodawać do tak wielu potraw, że nie wyobrażam sobie swojej lodówki bez zapasu tych grzybów. Oprócz powszechnie znanych białych pieczarek używam także pieczarek portobello, które są większe, bardziej mięsiste oraz ciemniejsze. Przyrządzam z nich na przykład rosół portobello, który dzięki temu dodatkowi nabiera głębokiego leśnego smaku. Kapelusze portobello są większe niż pieczarki białej, dlatego także doskonale nadają się do nadziewania albo do wegetariańskich hamburgerów” - zachęca ambasadorka kampanii.
Pieczarki są żywnością o bardzo cenionych właściwościach odżywczych. Zawierając dużo miękkiego błonnika, pomagają organizmowi w prawidłowym funkcjonowaniu i jako produkt o licznych zaletach powinny stanowić nieodłączny element zbilansowanej diety.
Grzegorz Łapanowski, ekspert kampanii
„To jest łatwe. Gdybym miał wymienić jedną najważniejszą z mojej perspektywy technikę, to powiedziałbym o smażeniu. Dietetycy zakrywają uszy. Jeśli chcemy pieczarki usmażyć na złoto, lekko chrupiąco i pysznie, to należy dość mocno rozgrzać tłuszcz - olej rzepakowy, słonecznikowy, klarowane masło lub oliwę. Następnie wrzucamy odrobinę pieczarek pokrojonych w ulubiony kształt i słuchamy… Pieczarki powinny skwierczeć. Wtedy wiemy, że temperatura jest wystarczająca. Odpowiednia, by smażyć, nie dusić. Wtedy wiemy, że możemy dodać więcej pieczarek, ale też nie za dużo, by nie obniżyć zbytnio temperatury na patelni. Dodajemy szczyptę soli - ta >>wyciąga<< wodę i pomaga smażyć. Nie mieszamy. Czekamy cierpliwie, aż pieczarki pięknie się zezłocą. Dopiero gdy uzyskamy złocisty kolor, możemy je zamieszać. Najlepiej podrzucić je jak naleśnika, by grzyby odwróciły się na drugą stronę. Zezłacamy jeszcze chwilę i gotowe. Na koniec możemy dodać świeżo mielony pieprz. Ewentualnie posiekany czosnek i natkę pietruszki, łyżkę masła (ewentualnie białe wino, skórkę z cytryny, pomidorki koktajlowe - możliwości jest bez liku). Przed podaniem pieczarki możemy osączyć z tłuszczu np. na sicie lub przy użyciu papieru kuchennego. Takie złociste pieczarki to prawdziwy rarytas. Niemal do wszystkiego. No… może poza deserami” - opowiada Grzegorz Łapanowski, ekspert kampanii.
„Szefowie kuchni renomowanych europejskich i polskich restauracji od lat komponują wykwintne dania, bazując na tym wyjątkowym produkcie, którego jedną z kluczowych zalet jest posiadanie smaku umami” - przekonuje ekspert kampanii, Grzegorz Łapanowski. „Pieczarka ma ciekawą konsystencję, wyrazisty aromat i potencjał do łączenia się z innymi produktami. Może stanowić danie samo w sobie, ale także być ciekawym uzupełnieniem innej potrawy” - dodaje znany kucharz.
Pieczarka, triki w kuchni
Zainteresowanie pieczarkami oraz ich chętne używanie zarówno w nowoczesnej, jak i tradycyjnej kuchni, ma swoje źródło nie tylko w dostępności grzybów, ale także w ich wysokiej jakości. Dzięki temu, że pieczarki produkowane są w Polsce, to łańcuch dostaw jest bardzo krótki i na konsumencki stół trafia produkt o wyjątkowej świeżości.
„Chociaż od lat toczy się dyskusja, czy pieczarki przed jedzeniem należy myć czy obierać, to warto pamiętać, że w dużej mierze zależy to od rodzaju obróbki jakiej chcemy je poddać. Jeżeli planujemy usmażyć pieczarkę i uzyskać złocisty kolor oraz wyrazisty orzechowy aromat, to lepiej ją obrać przed obróbką i nie nasączać wodą, co utrudni proces smażenia” - podpowiada kulinarny ekspert Grzegorz Łapanowski.
Gotowanie jest łatwe
Estetyczne białe kapelusze, niska kaloryczność, cenowa przystępność i całoroczny dostęp to największe zalety tych smacznych grzybów. Posiadając tak wysokiej jakości produkt, każdy ma szansę zostać domowym Top Chefem, zadziwiając najbliższych swoją pomysłowością. Surowa, ugotowana, uduszona czy usmażona, podana samodzielnie czy jako składnik dania, farsz podstawa sosu czy zupy - zawsze wzbogaci potrawę, sprawiając, że danie nie będzie nudne i bezbarwne. Miłośnicy kuchni Fusion i oryginalnych prezentów mogą z białych główek robić także przetwory: pieczarki w occie czy kimchi, i obdarowywać nimi swoich najbliższych.
Przepisy na pieczarki Grzegorza Łapanowskiego
Aranchini z pieczarkami i skórką z cytryny
Składniki:
- 160 g ryżu arborio lub carnaroli
- 640 ml rosołu
- 1 szalotka
- 1 łyżka selera naciowego pokrojonego w kostkę
- 250 g pieczarek
- 30 g parmezanu
- kilka łyżek oliwy
- 20 g masła
- skórka z połowy cytryny
- 80 g białego wytrawnego wina
- 2 ząbki czosnku
- gałązka lub szczypta tymianku
- garść upieczonych orzechów laskowych
- 2 jajka
- bułka tarta do panierowania
- panko
- olej do smażenia w głębokim tłuszczu
Przygotowanie:
1. Pieczarki kroimy w cząstki i smażymy na mocno rozgrzanej oliwie ze szczyptą soli. Kiedy będą pięknie złociste przekładamy je do miseczki, a na patelnie dodajemy odrobinę oliwy i masło.
2. Na patelni dusimy szalotkę tak, by była lekko zeszklona. Dodajemy seler naciowy, mieszamy, dodajemy ryż mieszamy, podlewamy winem, dodajemy tymianek, mieszamy i odparowujemy wino.
3. Następnie dodajemy bulion na 3-4 razy, za każdym razem delikatnie mieszamy, potrząsamy patelnią i dokładnie zagarniamy wszystkie ziarenka ryżu, tak by zawsze były przykryte płynem. Po ok 20 minutach ryż powinien wchłonąć cały płyn. Wtedy możemy spróbować ryżu czy jest już gotowy, jeśli ziarenka ryżu wciąż trzymają strukturę, są sprężyste, a jednocześnie ugotowane risotto jest gotowe.
4. Teraz dodajemy pieczarki, mascarpone, tarty parmezan, skórkę z cytryny i świeżo mielony pieprz. Jeśli jest zbyt zwarte możemy dodać jeszcze odrobinę bulionu, by miało luźniejszą gładką konsystencje. Gorące przykrywamy jeszcze na 2-3 min. by „naciągneło”.
5. Takie risotto możemy jeść od razu, ale jeśli chcemy przygotować aranchini to należy je wystudzić.
Kiedy risotto ostygnie możemy dodać do niego orzechy laskowe i formować z niego niewielki kulki z orzechem w środku. Takie kulki obtaczamy w bułce tartej, rozbełtanym osolonym jajku i buła tartej lub panko.
Kiedy wszystkie kuleczki są gotowe, rozgrzewamy olej do ok 170 C i smażymy kolejno kulki po kilka, kilkanaście na raz. Oby nie za dużo ponieważ jeśli wrzucimy ich za dużo do garnka lub rondelka ich temperatura spadnie i nie będą się smażyć. Także powoli i cierpliwie do złocistego koloru. Podajemy arranchini z parmezanem, natką pietruszki i świeżo zmielonym pieprzem.
Foire Gras z pieczarek
Trochę pasztet, trochę smarowidło. Robi się je w mig, a smakuje wybornie. Coś co docenią zarówno wegetarianie jak i wszystkożercy.
Składniki (8-12 porcji):
- 100 g białej fasoli z puszki
- 100 g pieczonych orzechów - mogą być laskowe, włoskie lub brazylijskie
- 120 g pieczarek
- 1 nieduża biała cebula
- 1 ząbek czosnku
- 2 łyżki oleju
- 70 g masła
- szczypta rozmarynu
- spora szczypta świeżego tymianku
- łyżeczka drobno zmielonych suszonych grzybów1 i 1/2 łyżeczki dobrego sosu sojowego
- 50 g whiskey
- 1 łyżeczka cukru
- 1/2 łyżeczki chili
- Ew. sól do smaku
- do podania chleb i ulubiona konfitura
- świeżo mielony pieprz
Przygotowanie:
- posiekaną cebulę obsmażamy na złoto na patelni. Dajemy olej, masło i szczyptę soli.
- kiedy cebula jest złocista dodajemy przyprawy i zioła. Podlewamy whiskey i podpalamy.
- kiedy alkohol odparuje wszystkie składniki przekładamy do blendera i staramy się zmiksować na gładko.
- pate doprawiamy do smaku i podajemy z naszymi ulubionymi dodatkami.
- wybieram domowe konfitury i świeżo mielony pieprz.
Organizator zaprasza do bycia na bieżąco z fascynującymi treściami o pieczarkach:
www.europeanmushrooms.eu
IG europanmushrooms
FB europeanmushrooms
KONTAKT:
Biuro prasowe
e-mail: dorota.kubuj@sopexa.com
Źródło informacji: Sopexa
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 12.10.2023, 12:20 |
Źródło informacji | Sopexa |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
„Played, Worn & Torn Auction” od Julien's powraca do miasta muzyki z legendarną aukcją 20-21 listopada 2024 r.
- 19.11.2024, 15:10
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Saudyjska Komisja Filmowa uroczyście zamyka drugą edycję Konferencji Krytyki Filmowej
- 15.11.2024, 09:08
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Business Wire
-
Image
Te nietypowe znaleziska z lumpeksów zaskoczyły wszystkich
Branża tekstylna stoi w obliczu poważnych wyzwań środowiskowych. Szacuje się, że co roku produkuje się 100 miliardów sztuk odzieży, z czego ogromna część nigdy nie trafia do konsumentów lub jest noszona tylko kilka razy [1]. W ten sposób 92 miliony ton ubrań trafia każdego roku na wysypiska, tworząc toksyczne hałdy na pustyniach czy terenach wiejskich, przyczyniając się do rozwoju zjawiska zwanego „fast fashion”. To ilość, która mogłaby wypełnić… 1,5 miliona ciężarówek.- 14.11.2024, 08:00
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Semcore Sp. z o.o.