Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:
- Rzeszowski zamek Lubomirskich podczas II wojny światowej i w czasach stalinowskiego reżimu był miejscem kaźni Polaków, którzy walczyli o niepodległą Polskę. Dlatego zdecydowaliśmy uczynić go miejscem pamięci i przekazać społeczeństwu – powiedział obecny na dzisiejszej (13 października br.) uroczystości otwarcia wieży wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.
Dziś w zabytkowym gmachu mieści się Sąd Okręgowy. Trwają prace nad budową nowej, nowoczesnej siedziby, po ukończeniu której sąd opuści zamkowe pomieszczenia.
Jednak już teraz część budynku została udostępniona zwiedzającym – od 1 czerwca br. zwiedziło go 500 tys. turystów. Powstała tam m.in. Izba Pamięci, która upamiętnia ofiary hitlerowskiego i stalinowskiego reżimu. Jednym z torturowanych na rzeszowskim zamku bohaterów był kapitan Ryszard Kornicki, żołnierz Armii Krajowej i ruchu oporu „Wolność i Niezawisłość”, dziadek ministra Zbigniewa Ziobro.
Otwarta dziś wieża widokowa to kolejna turystyczna atrakcja dla zwiedzających zamek z Rzeszowie. Planowane są dalsze prace remontowe i konserwatorskie, które przywrócą zabytkowi dawny blask. Po ich zakończeniu (i przeprowadzce Sądu Okręgowego) zostanie on w całości przekazany mieszkańcom i stanie się miejscem ważnych dla regionu wydarzeń kulturalnych.
W dzisiejszej uroczystości udział wzięli także wojewoda podkarpacka Ewa Leniart, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, prezesi i dyrektorzy sądów, przedstawiciele służb mundurowych oraz biskup senior diecezji rzeszowskiej Kazimierz Górny.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ mm/ sdd/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 13.10.2023, 11:38 |
Źródło informacji | MS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |