Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Rynek kapitałowy to doskonałe źródło finansowania przedsiębiorstw. Jest mnóstwo korzyści związanych z ofertą publiczną, na którą decydują się przedsiębiorstwa. „Spółki decydujące się na pozyskanie kapitału poprzez giełdę mogą liczyć na kapitał i dostęp do inwestorów, wzrost rozpoznawalności oraz rynkowej wyceny spółki. Dzięki przestrzeganiu dobrych praktyk spółki te wyznaczają standardy działania dla pozostałych uczestników rynku i wspierają bezpieczny oraz uczciwy obrót” - oświadczył Maciej Trybuchowski, prezes zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych i izby rozliczeniowej KDPW_CCP.
Izba rozliczeniowa KDPW CCP od 2011 r. prowadzi działalność z zakresu rozliczania transakcji zawieranych na rynku regulowanym, rozliczania transakcji zawieranych w alternatywnym systemie obrotu, na rynku pozagiełdowym OTC oraz obsługi systemu zabezpieczania płynności rozliczeń, w tym systemu gwarantowania rozliczeń transakcji zawartych w Polsce.
„KDWP CCP stanowi fundament obrotu kapitałowego oraz filar bezpieczeństwa rozliczeń finansowych w naszym kraju. Stoi na straży właściwego rozliczania transakcji. Dzięki m.in. naszej pracy nie jest możliwe, aby jakieś akcje się zgubiły albo >>rozmnożyły<<” - przyznał prezes Trybuchowski.
Polskie prawo określa, że zakres obowiązków informacyjnych o spółce spoczywa na emitencie, zarówno przed, jak i po debiucie giełdowym. KDPW dba, aby spółki otrzymywały konieczne wsparcie, zarówno po wejściu na giełdę, jak i w procesach związanych z obsługą zdarzeń korporacyjnych i realizacją operacji na papierach.
„Emitenci są naszymi członkami, tzn. każda spółka, która emituje akcje jest de facto uczestnikiem KDPW i za naszym pośrednictwem odbywa się szereg działań, np. kontrola wypłat dywidendy. Mamy szereg instrumentów, z których emitenci mogą skorzystać” - przyznał prezes Trybuchowski.
KDPW pomaga w rejestracji papierów wartościowych, wypłatach świadczeń, identyfikacji akcjonariuszy, obsłudze prawa poboru, połączenia lub podziału spółki. Ciekawym instrumentem przydatnym do obsługi walnych zgromadzeń jest eVoting, czyli elektroniczne oddawanie głosów.
„Nasz rynek jest rynkiem nowoczesnym, dojrzałym. Mamy rozwiązania, które stanowią o bezpieczeństwie całego rynku kapitałowego. Jednak brakuje nowych emitentów, a giełda jest doskonałym miejscem do pozyskiwania kapitału” - podsumował Maciej Trybuchowski, prezes zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych CCP.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 08.11.2023, 13:48 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wyniki finansowe Grupy PZU: już 400 milionów złotych trafiło do osób dotkniętych powodzią PAP
48 tys. zgłoszonych szkód i 46 tys. już wypłaconych w całości lub częściowo odszkodowań w wysokości 400 mln złotych - to skala zaangażowania Grupy PZU w walkę ze skutkami powodzi na południu kraju. Kataklizm jednak nie wpłynął znacząco na kondycję finansową największego polskiego ubezpieczyciela, którego przychody za trzy kwartały 2024 r. (21,8 mld zł) przekraczają oczekiwania rynku.- 21.11.2024, 16:51
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
New Chief Operating Officer at Rohde & Schwarz
Effective November 1, 2024, Markus Fischer, currently Executive Vice President Operations, has been appointed to the Rohde & Schwarz Executive Board. As Chief Operating Officer (COO), he will collaborate with Christian Leicher (CEO) and Andreas Pauly (CTO) to continue to keep the company on course for growth in these challenging times.- 21.11.2024, 16:22
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
-
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji, które zgromadziło ponad 100 uczestników z różnych sektorów związanych z energetyką, transportem zeroemisyjnym i innowacjami z całej Polski. Spotkanie zespołu parlamentarnego do spraw kluczowych obszarów miało na celu omówienie aktualnych wyzwań oraz pomysłów na przyszłość, a także wzmocnienie współpracy między branżami i ustawodawcą. Jego przewodniczącym jest Artur Łącki, szef zespołu parlamentarnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jednym z inicjatorów powstania zespołu była Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.- 21.11.2024, 15:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Glaubicz Garwolińska Consultants w imieniu organizacji społecznej KIKE