Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Podczas ceremonii otwarcia podkreślano znaczenie literatury dla kontaktów różnych kultur.
„Wraz z targami pojawiają się literatura, pomysły, języki i kultury. To wydarzenie otwiera przestrzenie do bycia, patrzenia, słuchania i odczuwania. Panele są otwarte na dialog i debatę. To fora do dzielenia się, uczenia się i nauczania” - mówił podczas inauguracji Ricardo Villanueva Lomelí, rektor Uniwersytetu w Guadalajarze, gospodarza targów. „Targi są świętem siły pomysłów, piękna i uroku opowieści” - dodał.
Międzynarodowe Targi Książki są okazją, aby przybliżyć odległym geograficznie oraz kulturowo czytelnikom naszą literaturę i wzmocnić jej obecność na rynkach hiszpańskojęzycznych.
„Przyjechaliśmy jako część wielkiej delegacji europejskiej zaprezentować polską literaturę i polską kulturę w ogóle. To też część większej całości, bo w tym roku Polska była gościem honorowym na Targach Książki LIBER w Madrycie” - podkreślał Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki. „Te działania są ze sobą powiązane. Zależy nam, aby polska literatura była mocniej obecna na rynkach hiszpańskojęzycznych. Nie jest to łatwe zadanie, ale są twórcy, którzy cieszą się dużym zainteresowaniem” - dodał.
Polskę reprezentują Jacek Dukaj i Witold Szabłowski, którzy biorą udział w panelach dyskusyjnych z innymi pisarzami europejskimi i latynoskimi, a także w spotkaniach autorskich w Mexico City. Oprócz spotkań z autorami odbywa się także część branżowa dla wydawców oraz prezentacje programów zagranicznych prowadzonych przez Instytut Książki.
Polska literatura w Meksyku
Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Meksyku Maciej Ziętara powiedział, że obecność Polski na Międzynarodowych Targach Książki w Guadalajarze to wyjątkowa okazja dla czytelników z tej części świata do spotkania z polską literaturą. „To szansa do przybliżenia polskiej twórczości odbiorcom odległym nam kulturowo” - zaznaczył.
„Polska literatura jest mało znana w Meksyku i targi w Guadalajarze, największa po Frankfurcie tego typu impreza na świecie, są świetną okazją żeby pokazać polskich autorów. W tym roku będzie ich dwóch: Witold Szabłowski i Jacek Dukaj. Chodzi o to, żeby polska literatura zaistniała w Meksyku” - dodał.
Budowanie Unii Kultur w Guadalajarze
Hasłem przewodnim pawilonu europejskiego na targach w Guadalajarze jest „Budowanie Unii Kultur”. Ambasador Maciej Ziętara wskazał, że ma ono podkreślić różnorodność kulturową wewnątrz wspólnoty unijnej.
„To hasło wskazuje niewątpliwie na pewną odrębność kultur narodowych. Mimo że budujemy wspólny projekt europejski w sensie politycznym i gospodarczym, to w ogromnym stopniu szanujemy mniejszości” - powiedział szef polskiej placówki w Meksyku.
XXVII edycja Międzynarodowych Targów Książki w Guadalajarze potrwa do 3 grudnia. Weźmie w niej udział ponad 650 autorów z 45 krajów, w tym 70 z Unii Europejskiej. Program obejmuje około 3000 występów literackich, kulturalnych, gastronomicznych i muzycznych. Organizatorzy szacują, że w tym roku imprezę odwiedzi rekordowa liczba 850 tysięcy czytelników.
W przyszłym roku gościem honorowym imprezy będzie Hiszpania.
Projekt finansowany z budżetu państwa, ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Źródło informacji: Instytut Książki
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 29.11.2023, 15:38 |
Źródło informacji | Instytut Książki |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
#IJHARSnaFerie - czyli nie dajmy się oszukać nie tylko podczas ferii w sklepie i restauracji PAP
Bezpieczne ferie to także bezpieczny i świadomy swoich praw konsument - przypomina przed rozpoczynającą się zimową przerwą w zajęciach szkolnych Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) i podpowiada, w jaki sposób wybierać produkty spożywcze dobrej jakości i nie dać się oszukać.- 17.01.2025, 10:04
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Zbliża się 18. rocznica śmierci Ryszarda Kapuścińskiego: legendy polskiego reportażu PAP
23 stycznia minie 18 lat od śmierci Ryszarda Kapuścińskiego (1932-2007), najczęściej, obok Stanisława Lema, tłumaczonego za granicą polskiego autora. Pomimo upływu czasu wciąż stanowi on niedościgniony wzór oraz inspirację dla kolejnych pokoleń dziennikarzy, o czym świadczyło rekordowe zainteresowanie wznowioną po latach Nagrodą PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego.- 13.01.2025, 09:00
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: PAP
-
Image
Laicy równie często jak znawcy przeżywają dreszcze emocji, słuchając Pendereckiego PAP
Słuchając „Siedmiu bram Jerozolimy” Krzysztofa Pendereckiego laicy równie często jak znawcy przeżywają dreszcze emocji. Choć znawcy bardziej analizowali fragmenty utworu, to jego odbiór emocjonalny nie różnił się w zależności od stopnia przygotowania odbiorców - pokazał eksperyment UJ.- 03.01.2025, 09:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Nauka w Polsce