Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Zarząd Captor Therapeutics S.A. z siedzibą we Wrocławiu ("Spółka") informuje o postępie w pracach badawczych w projekcie CT-02, który poświęcony jest rozwojowi terapii chorób o podłożu autoimmunologicznym i zapalnym w oparciu o technologię celowanej degradacji białek.
W ostatnich tygodniach Spółka rozwinęła cząsteczki będące silnymi degraderami NEK7 o zróżnicowanych chemotypach: ogólnoustrojowym oraz zdolnym do przekraczania bariery krew-mózg. Wykazano, że degradery NEK7 w warunkach in vitro pozwalają na zahamowanie aktywacji szlaku inflamasomu NLRP3, co wskazuje na ich wysoki potencjał przeciwzapalny. Otwiera to szerokie obszary terapeutyczne dla zastosowania degraderów NEK7 o działaniu ogólnoustrojowym w chorobach o podłożu autoimmunologicznym i zapalnym m.in. dnie moczanowej, nieswoistym zapaleniu jelit, chorobach dermatologicznych i wielu innych. Degradery NEK7 przenikające do mózgu będą mogły znaleźć zastosowanie w leczeniu chorób ośrodkowego układu nerwowego (OUN), w przebiegu których występuje stan zapalny układu nerwowego m.in. Chorobie Parkinsona, Stwardnieniu Rozsianym czy Stwardnieniu Zanikowym Bocznym.
Wskazane możliwości terapeutyczne potwierdzają uzyskane przez Spółkę kluczowe wyniki, w których dla obu grup degraderów wykazano silną i długotrwałą, niemal kompletną degradację białka NEK7 w małpach gatunku Macaca fascicularis zarówno dla ogólnoustrojowych, jak i penetrujących mózg grup degraderów po podaniu doustnym.
Ze względu na te wyniki, Spółka planuje rozdzielić pipeline projektu CT-02 na dwa niezależne projekty: rozwój degraderów NEK7 w leczeniu chorób ogólnosystemowych oraz rozwój degraderów NEK7 w leczeniu chorób Ośrodkowego Układu Nerwowego, OUN.
W następnym etapie Spółka rozpocznie rozmowy ukierunkowane na komercjalizację projektu CT-02. W związku z zamierzonym rozdzieleniem projektu CT-02 na dwa niezależne projekty, Spółka rozważy możliwość niezależnej komercjalizacji każdego z projektów, co mogłoby być bardziej korzystne finansowo dla Spółki w przyszłości. Jednocześnie Spółka podtrzymuje wcześniejsze założenia, że nie będzie ponosiła dalszych istotnych wydatków na prace rozwojowe w związku z tymi rozdzielonymi projektami, w tym podczas trwania rozmów dotyczących ich komercjalizacji.
W ocenie Zarządu Spółki powyższa informacja stanowi istotny postęp badawczo-rozwojowy w zakresie projektu CT-02 w związku z czym została uznana za informację poufną.
Więcej na: http://biznes.pap.pl/pl/reports/espi/all,0,0,0,1
kom espi zdz
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 06.12.2023, 08:54 |
Źródło informacji | ESPI |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |