Newsletter

Badanie EWL: skromne święta imigrantów w Polsce. Wydadzą znacznie mniej niż Polacy

22.12.2023, 09:30aktualizacja: 22.12.2023, 09:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

 EWL (1)
EWL (1)
Imigranci przebywający w Polsce planują przeznaczyć na świąteczne wydatki średnio 470 złotych, czyli trzykrotnie mniej niż przeciętny Polak - wynika z badania „Migranci - Boże Narodzenie w Polsce” przeprowadzonego przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Badanie pokazało, że blisko co trzeci cudzoziemiec (30%) przebywający obecnie w Polsce zamierza przeznaczyć na zakupy spożywcze, prezenty oraz podróże związane ze świętowaniem Bożego Narodzenia kwotę w przedziale od 101 do 500 złotych, jedynie co czwarty imigrant (25%) przewiduje większe wydatki. Warto podkreślić, że co dziesiąty badany (9%) wyda w tym okresie mniej niż 100 złotych, podobny odsetek imigrantów nie planuje żadnych wydatków świątecznych.

Na obchody Bożego Narodzenia w Polsce imigranci planują przeznaczyć średnio 470 złotych. Z kolei z badania, zrealizowanego na zlecenie Związku Banków Polskich przez firmę badawczą Minds&Roses, wynika, że statystyczny Polak planuje wydać w czasie nadchodzących świąt 1490 złotych, czyli ponad trzykrotnie więcej niż przebywający w naszym kraju cudzoziemiec.

„Możemy mówić o skromnych świętach Bożego Narodzenia migrantów w naszym kraju. Mimo, że większość obcokrajowców w Polsce pracuje i zarabia, to wielu z nich woli zaoszczędzić na wydatkach świątecznych, aby wysyłać więcej pieniędzy swoim rodzinom, które pozostały w krajach rodzinnych. To bardzo istotne w przypadku przede wszystkim uchodźców z Ukrainy, którzy, jak pokazują nasze badania, nie tylko wspierają swoich bliskich w Ukrainie, ale także chętnie przekazują pieniądze na rzecz Sił Zbrojnych Ukrainy albo na zbiórki pomocowe dla ukraińskich żołnierzy” - komentuje wyniki badania Anatoliy Zymnin, rzecznik prasowy EWL.

Według raportu tylko 28% obcokrajowców przebywających w Polsce będzie obchodzić święta Bożego Narodzenia w naszym kraju po raz pierwszy. Natomiast co trzeci obcokrajowiec (33%) spędzi święta w Polsce po raz drugi, a 39% co najmniej po raz trzeci.

„Widzimy, że dla ponad 2/3 cudzoziemców przebywających w naszym kraju będą to już kolejne z rzędu święta Bożego Narodzenia w Polsce. Świadczy to o tym, że coraz więcej migrantów zatrzymuje się nad Wisłą na dłużej, integruje się z polskim społeczeństwem, lepiej rozumie nasze tradycje, także te świąteczne” - podkreśla prof. Mariusz Kowalski ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Wśród ulubionych potraw tradycyjnej polskiej kuchni bożonarodzeniowej cudzoziemcy wymienili przede wszystkim pierogi z kapustą i grzybami, na które wskazało 28% respondentów. Z kolei 26% badanych przyznało, że ze wszystkich dań świątecznych preferuje zupę grzybową. W czołowej piątce najchętniej wybieranych przez imigrantów potraw jest również kutia (26%), popularna zarówno w kuchni polskiej, jak i ukraińskiej, a także sernik (26%) i makowiec (26%). Natomiast tradycyjny polski barszcz z uszkami przypadł do gustu jedynie co dziesiątemu cudzoziemcowi (11%), podobnie jak bigos (11%) czy ryba w galarecie (10%).

Badanie sondażowe „Migranci - Boże Narodzenie w Polsce” zostało przeprowadzone w dniach 30 listopada - 11 grudnia 2023 roku przez Platformę Migracyjną EWL, Fundację Na Rzecz Wspierania Migrantów Na Rynku Pracy EWL i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. W badaniu wzięło udział 506 obywateli Ukrainy, Białorusi, Rosji, Gruzji, Armenii, Mołdawii, Uzbekistanu, Kazachstanu, Tadżykistanu oraz Bośni i Hercegowiny, którzy pracują lub studiują w Polsce.

Źródło informacji: EWL

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 22.12.2023, 09:30
Źródło informacji EWL
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ