Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFiPR: Regiony Rewitalizacji 3.0. Rusza nowa edycja programu (komunikat)

09.01.2024, 17:21aktualizacja: 10.01.2024, 11:37

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

Wsparcie doradcze i edukacyjne gmin, promocja dobrych praktyk rewitalizacyjnych, pomoc w realizacji gminnych programów rewitalizacji – to tylko niektóre z planowanych do realizacji zadań w ramach trzeciej odsłony projektu Regiony Rewitalizacji. Inauguracja programu odbyła się 9 stycznia 2024 r. podczas seminarium w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Wydarzenie otworzył wiceminister Jacek Protas.

- "Rewitalizacja to kompleksowe narzędzie do stymulowania rozwoju lokalnego i zmiany oblicza polskich miast, gmin zarówno w sferze społecznej, gospodarczej, jak i przestrzennej. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wspiera funkcjonowanie i rozwój systemu rewitalizacji w Polsce. Dzięki środkom krajowym, a także Funduszom Europejskim i Norweskim miasteczka i duże miasta, z roku na rok stają się lepszym miejscem do życia dla swoich mieszkańców oraz bardziej atrakcyjne dla inwestorów i turystów" - powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Protas.

Jak dodał sekretarz stanu, samorządy uczestniczą w konkursach i programach, których celem jest nie tylko zdobywanie środków na prorozwojowe inwestycje, ale przede wszystkim nabywanie kompetencji do zarządzania procesami rewitalizacyjnymi w gminach.

Pomagamy gminom w przygotowaniu dobrego programu

Seminarium było okazją do inauguracji kolejnej edycji inicjatywy wsparcia rewitalizacji w Polsce. projekt „Regiony Rewitalizacji Edycja 3.0” ma na celu wzmocnienie zdolności gmin do programowania i wdrażania działań rewitalizacyjnych poprzez wsparcie doradcze i szkoleniowe.

W ramach projektu przez następne cztery lata będziemy współpracować z 16 zespołami ds. rewitalizacji w Urzędach Marszałkowskich ze wszystkich województw naszego kraju. Będziemy także wspierać działania Narodowego Instytutu Dziedzictwa, które rozwijają kompetencje w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego oraz jego znaczenia w procesie rewitalizacji. Budżet projektu wynosi 84 mln złotych w ramach Pomocy Technicznej dla Funduszy Europejskich 2021-2027.

W ramach poprzedniej edycji projektu Regiony Rewitalizacji realizowanym w latach 2019-2022 w 16 województwach w 570 spotkaniach edukacyjnych udział wzięło ponad 11 tys. uczestników z gmin. Ponad 550 gmin skorzystało z indywidualnego wsparcia doradczego, opracowano ponad 30 podręczników i publikacji o rewitalizacji. Powstało 16 regionalnych serwisów o rewitalizacji oraz 16 modułów dotyczących rewitalizacji w ramach geoportali wojewódzkich. Budżet drugiej edycji projektu wyniósł ok. 10,8 mln zł z czego 9,7 mln zł stanowiła dotacja ze środków Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020.

Miejsce rewitalizacji w programach regionalnych

Podczas spotkania rozmawialiśmy także o finansowaniu działań rewitalizacyjnych.

Przedsięwzięcia na rzecz lokalnej społeczności i gospodarki, ładu przestrzennego i zrównoważonego gospodarowania przestrzenią będą wspierane w perspektywie finansowej 2021-2027 między innymi w programach regionalnych.

Gminne programy rewitalizacji przygotowane w oparciu o ustawę o rewitalizacji będą w tym przypadku pełnić rolę strategii terytorialnej (strategii IIT). W celu usprawnienia realizacji instrumentów terytorialnych Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowało „Zasady realizacji instrumentów terytorialnych w Polsce w perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027 (wersja z 24.08.2023)”.

Rewitalizacja w praktyce

Seminarium było również okazją do zaprezentowania dobrych praktyk. Doświadczeniami z działań rewitalizacyjnych podzielili się samorządowcy z Włocławka, Tomaszowa Mazowieckiego i Hrubieszowa – beneficjenci programu „Rozwój lokalny”.

Program był finansowany w ramach III edycji Funduszy norweskich i EOG na lata 2014 – 2021 w wysokości 102 mln euro. Umożliwił on realizację działań, które poprawiły jakość życia mieszkańców 29 małych i średnich miast w Polsce.

Włocławek wykorzystał fundusze z programu m.in. na zwiększenie integracji społecznej mieszkańców miasta i wzmocnienie więzi społecznych.

Tomaszów Mazowiecki przekazał środki na opracowanie i realizację kompleksowego programu edukacji ekologicznej EKOpozytywny Tomaszów oraz dostosowanie przestrzeni publicznej do zagrożeń klimatycznych wynikających z fal upałów i miejskiej wyspy ciepła.

W Hrubieszowie miasto zaplanowało stworzyć warunki do integracji, uporządkować przestrzeń miejską i dostosować ją do potrzeb osób starszych i z niepełnosprawnościami. Hrubieszów przeznaczył również fundusze na projekty, które pomogą zapobiegać i adaptować miasto do zmian klimatu oraz wdrażać ekologiczne środki transportu.

Więcej dobrych praktyk w zakresie rewitalizacji oraz publikacje związane programowaniem i realizacją procesu rewitalizacji, a także przepisy prawne dotyczące rewitalizacji i dokumenty związane z możliwościami finansowania działań rewitalizacyjnych ze środków unijnych dostępnych jest na portalu Krajowego Centrum wiedzy o Rewitalizacji.

https://www.gov.pl/web/fundusze-regiony/regiony-rewitalizacji-rusza-nowa-edycja-programu

Departament Komunikacji i Promocji Funduszy Europejskich

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ bk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.01.2024, 17:21
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ