Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Minister Kataryna Pełczyńska-Nałęcz z pierwszą oficjalną wizytą w Brukseli: Mamy ambicje, aby w tym roku bardzo przyśpieszyć KPO (komunikat)

11.01.2024, 16:39aktualizacja: 12.01.2024, 08:43

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

Minister K. Pełczyńska-Nałęcz z pierwszą oficjalną wizytą w Brukseli: Mamy ambicje, aby w tym roku bardzo przyśpieszyć KPO

Realizacja Krajowego Planu Odbudowy, wdrażanie programów unijnych z perspektywy finansowej 2021-2027, przyszłość Polityki Spójności po roku 2027 i prezydencja Polski w 2025 r. - to najważniejsze tematy poruszone podczas dwudniowej wizyty (10-11 stycznia) minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz w Brukseli.

- "Za mną dwa dni bardzo dobrych spotkań z moimi partnerami w Brukseli. Rozmawialiśmy o implementacji Polityki Spójności, a także o implementacji KPO. Ze względu na to, że uruchomienie funduszy (KPO) czekało tyle czasu, są bardzo poważne opóźnienia zarówno jeśli chodzi o reformy, jak i inwestycje" - powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

I dodała: - "Mamy ambicje, żeby bardzo przyśpieszyć w tym roku. Po pierwszym wniosku o płatność z KPO, który wyszedł pod koniec ubiegłego roku, w 2024 roku chcielibyśmy złożyć cztery kolejne na kwotę nawet do 120 mld zł. Są dwa okienka na składanie wniosków i chcielibyśmy każde z nich wykorzystać podwójnie".

Komisarze, z którymi rozmawiała minister Pełczyńska-Nałęcz z uznaniem podkreślali, że Polska jest liderem skutecznego i transparentnego wykorzystywania i inwestowania Funduszy Europejskich. Pozytywny wpływ środków unijnych z polityki spójności na inwestycje w Polsce jest niezaprzeczalny. Dzięki nim już udało się zrealizować wiele projektów m. in. z takich obszarów jak cyfryzacja, infrastruktura drogowa i kolejowa, kultura czy też ochrona zdrowia. Kolejne inwestycje już czekają na finansowe wsparcie.

Rozmowa minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz z komisarzem UE ds. zatrudnienia, spraw społecznych i równości szans Nicolasem Schmitem dotyczyła współpracy MFiPR z KE na temat programu Fundusze Europejskie na Rozwój Społeczny. Dyskutowano też o przyszłych priorytetach i skutecznym korzystaniu przez beneficjentów z funduszy z polityki spójności po 2027 r.

Minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz spotkała się również z komisarz UE ds. spójności i reform Elisą Ferreirą oraz z dyrektor generalną Celine Gauer, która kieruje Grupą Zadaniową ds. Odbudowy i Zwiększania Odporności w Komisji Europejskiej. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim realizacji polityki spójności w perspektywie finansowej na lata 2021-2027 oraz sprawnego wdrażania KPO.

W trakcie spotkań z przedstawicielami Komisji Europejskiej minister Pełczyńska-Nałęcz odniosła się również do kwestii przyszłości Polityki Spójności po roku 2027. Polska chce brać aktywny udział w dyskusji na ten temat. Okazją do kontynuowania tej debaty będzie prezydencja Polski w Radzie UE, która przypada na pierwszą połowę 2025 r.

Minister zadeklarowała pełne zaangażowanie w realizację KPO i kontynuację dobrej współpracy z Komisją Europejską. Zaprosiła także przedstawicieli Komisji Europejskiej do Polski nie tylko na misję techniczną dotyczącą czterech kolejnych wniosków o płatność, ale także na pierwsze spotkanie roczne z KE z udziałem strony pozarządowej.

Zwieńczeniem wizyty w Brukseli było spotkanie szefowej MFiPR z polskimi urzędnikami, którzy od początku członkostwa Polski we Wspólnocie z powodzeniem i coraz liczniej reprezentują nasz kraj w instytucjach unijnych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ bk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.01.2024, 16:39
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ