Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Minister K. Pełczyńska-Nałęcz: budowanie konkurencyjnej i odpornej UE potrzebuje nowej polityki spójności (komunikat)

06.02.2024, 18:30aktualizacja: 07.02.2024, 11:04

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

Nowe kierunki polityki spójności po 2027 r., tak aby była dostosowana do wyzwań, z jakimi mierzą się regiony europejskie – to cel nieformalnego spotkania ministrów ds. polityki spójności, które odbyło się w Mons w Belgii z udziałem minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Spotkanie w dniach 5-6 lutego br. zorganizowała Belgia, która od 1 stycznia br. przewodniczy Radzie Unii Europejskiej.

- Świat i Unia Europejska zmieniają się, a wraz z nimi nieuchronnie zmieni się polityka spójności. Polska musi odgrywać wiodącą rolę w kształtowaniu tych zmian – podkreśla minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

W trakcie dyskusji poruszono kwestię sprawowania przez politykę spójności roli gwaranta sprawiedliwej transformacji regionów, która uwzględnia realia w nich panujące. Rozmawiano także o działaniach, jakie należy podjąć, aby kontynuować wzmacnianie wdrażania polityki spójności.

- Zapewnienie spójności społeczno-gospodarczej i terytorialnej państw i regionów Unii Europejskiej to główny warunek realizacji celów UE, jakimi są wzmacniania jednolitego rynku, budowania odporności na zewnętrzne wstrząsy społeczno-gospodarcze, środowiskowe i wyzwania związane z bezpieczeństwem. Aby to osiągnąć, potrzebujemy odnowionej polityki spójności – mówiła minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz przedstawiając w trakcie debaty polskie stanowisko. Minister podkreśliła konieczność uwzględnienia zróżnicowanego terytorialnie potencjału państw UE.

- Odnowiona polityka spójności powinna pozostać obecna we wszystkich regionach ale powinna przede wszystkim służyć regionom najsłabiej rozwiniętym – mówiła. Szefowa MFiPR zaznaczyła, że podstawową rolą polityki spójności jest również promowanie Europy socjalnej.

- Naszym celem jest zapewnienie równych szans i nie pozostawianie nikogo w tyle – podkreśliła.

Spotkania szefowej MFiPR z przedstawicielami państw członkowskich i instytucji UE

Nieformalny szczyt był okazją do wielu rozmów bilateralnych. Minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz spotkała się z wicepremierem i ministrem rozwoju regionalnego Czech Ivanem Bartošem. Rozmawiano o planach prezydencji Polski w Radzie UE w pierwszej połowie 2025 r., polityce spójności po 2027 r. i realizacji KPO.

Szefowa MFiPR spotkała się z sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Projektów Europejskich Rumunii Teodorą Preoteasą. Panie minister mówiły m.in. o polsko-rumuńskiej współpracy w ramach debaty państw członkowskich UE nt. polityki spójności po 2027 r.

Podczas spotkania z przewodniczącym komisji COTER w Komitecie Regionów Emilem Bocem minister FiPR rozmawiała m.in. o 10. Szczycie Miast i Regionów, który odbędzie się w Mons w dniach 18-19 marca.

Minister K. Pełczyńska-Nałęcz spotkała się także z ministrem finansów Estonii Martem Vorklaev, z wiceminister finansów Litwy Vaidą Markevičiene, a także z sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Finlandii Juha Marteliusem.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA w likwidacji jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ ab/ drag/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.02.2024, 18:30
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ