Newsletter

Kasa w Szczytnie, wierna przesłaniu św. Brata Alberta, wspiera najbardziej potrzebujących

15.02.2024, 13:19aktualizacja: 15.02.2024, 13:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Kredyty dla niezamożnych, akcje charytatywne dla bezdomnych - Regionalna Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa im. św. Brata Alberta w Szczytnie od 27 lat realizuje przesłanie św. Alberta Chmielowskiego, orędownika najuboższych, służąc osobom znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, odrzuconym przez banki komercyjne.

Regionalna SKOK im. św. Brata Alberta powstała w 1997 r. jako instytucja samopomocowa nawiązująca do przedwojennej idei polskiej spółdzielczości finansowej. W tym czasie 28-tysięczne Szczytno charakteryzowało się ponad 20-proc. bezrobociem, a banki komercyjne odrzucały sporą część wniosków ze względu na niskie dochody mieszkańców.

13 lutego 1997 roku w sali Domu Parafialnego parafii pod wezwaniem św. Brata Alberta spotkała się 48-osobowa grupa inicjatywna, aby powołać w Szczytnie Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo – Kredytową. Kasa miała na lokalnym rynku finansowym stworzyć możliwość korzystania z usług finansowych, głównie tanich kredytów.

Pierwszy statut SKOK im. Św. Brata Alberta został zarejestrowany przez Sąd Rejonowy w Olsztynie 21 marca 1997 roku. Na jego podstawie powstała wspólnota wytyczająca dążenie do propagowania idei oszczędności i gospodarności, zapewnienia poczucia bezpieczeństwa i stabilności socjalnej lokalnej społeczności.

SKOK w Szczytnie rozpoczął działalność operacyjną mając dwie zatrudnione osoby i wynajęte pomieszczenie w biurze PSS „Społem” przy ul. Kościuszki. W pierwszym roku działalności do Kasy zapisało się 580 osób, a suma udzielonych kredytów wyniosła 62 tys. zł.

„SKOK im. św. Brata Alberta współtworzył śp. Szczepan Olbryś - od 1997 wiceprezes, a następnie prezes zarządu aż do śmierci w 2016 r. Jego upór i aktywność w staraniach doprowadziły do rozwoju Kasy. Jako prezes zarządu posiadał własne, głęboko przemyślane zdanie, którego potrafił bronić, będąc jednocześnie otwartym na argumenty innych i zdolnym do kompromisu. Jego życiowy optymizm i pogoda ducha były dla nas zawsze dobrym przykładem” – wspomina Anna Fomin, prezes zarządu Regionalnej SKOK im. św. Brata Alberta.

Anna Fomin w tym roku obchodzi 25-lecie pracy w SKOK. Rozpoczęła ją w wieku 19 lat, miesiąc po zdaniu matury. Do pracy została skierowana przez Powiatowy Urząd Pracy w ramach umowy absolwenckiej. Zaczynała jako kasjerka, następnie była zatrudniona na stanowisku inspektora ds. kredytów, pełniła funkcje zastępcy głównego księgowego, była specjalistą ds. ryzyka kredytowego. Od 2015 r. pełniła funkcję wiceprezesa zarządu ds. sprzedaży i marketingu, a dwa lata później została powołana przez Komisję Nadzoru Finansowego na stanowisko prezesa zarządu.

„W ciągu 25 lat pracy ukończyłam studia wyższe, podyplomowe, przeszłam szereg specjalistycznych szkoleń, wyszłam za mąż, urodziłam dwoje dzieci. To moja pierwsza praca, nie wyobrażam sobie, że mogłabym pracować gdzie indziej. Tu czuję się jak w rodzinie” – mówi Anna Fomin.

W 1998 roku Kasa została przeniesiona do budynku przy ulicy Polskiej 35 w Szczytnie, w którym przed II wojną światową mieściła się siedziba Mazurskiego Banku Ludowego. Nowe miejsce stało się Centralą SKOK im. św. Brata Alberta.

W lipcu 2004 roku Kasa otworzyła w Piszu pierwszy oddział na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, rok później powstał oddział w Olsztynie. W kwietniu 2006 roku Kasa w Szczytnie połączyła się z Regionalną SKOK w Olsztynie, przyjmując nazwę Regionalnej SKOK im. św. Brata Alberta.

„Połączenie dwóch SKOK-ów zwiększyło możliwości oraz potencjał lokalnego ruchu spółdzielczości finansowej w województwie warmińsko-mazurskim. Efektem tego przedsięwzięcia było zwiększenie bazy członkowskiej oraz wzrost aktywów Kasy. Zwiększyła się również liczba oddziałów. Z trzech przejętych zostały utrzymane dwa - w Nidzicy oraz w Olsztynie” – wyjaśnia Anna Fomin.

W 2008 roku Regionalna SKOK im. św. Brata Alberta połączyła się ze SKOK Rodzin Katolickich z Białegostoku, powiększając bazę o placówkę w Białymstoku.

„Kamieniem milowym w działalności Regionalnej SKOK było zawarcie w maju 2011 roku Porozumienia o Wzajemnej Współpracy z Peach State Federal Credit Union ze Stanów Zjednoczonych. Porozumienie umożliwia Kasie między innymi pozyskiwanie nowych rozwiązań technologicznych i wymianę doświadczeń w zakresie rozwijania więzi łączących lokalne społeczności ze spółdzielczymi kasami” – podkreśla prezes SKOK im. św. Brata Alberta.

Regionalna SKOK im. św. Brata Alberta jest wierna przesłaniu swojego patrona, zapewniając wsparcie finansowe lokalnej społeczności i najbardziej potrzebującym. Kasa współorganizuje lipcowe „Dni i noce Szczytna”, wsparła także XI olsztyński Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych TROPEM WILCZYM i obchody 160. rocznicy Powstania Styczniowego. Co roku uczestniczy w bożonarodzeniowej akcji pomocy Polakom na Wschodzie. Sponsoruje m.in. sportową szkołę podstawową nr 4 im. Polskich Olimpijczyków w Szczytnie i Koło Gospodyń Wiejskich „Serce Szyman”.

Wybuch wojny w Ukrainie sprawił, że w 2022 r. w Szczytnie powstał Powiatowy Punkt Konsultacyjny dla Ukraińców. Regionalna SKOK wraz z innymi podmiotami zaangażowała się w działania pomocowe. Dwa razy w tygodniu, w siedzibie Centrali Regionalnej SKOK im. Św. Brata Alberta, prowadzone były między innymi konsultacje w sprawie otwierania kont osobistych czy składania wniosków o 500+.

„Przez 25 lat działalności Kasy nastąpiło wiele zmian politycznych, legislacyjnych i społecznych. Jedno się nie zmieniło: chcemy być blisko swoich członków, dlatego nie odchodzimy od obsługi stacjonarnej, bo wiemy, jak ważny jest kontakt z ludźmi” – zaznacza Anna Fomin.

O historii i działalności SKOK im. św. Brata Alberta opowiada również film: https://www.facebook.com/100063651845189/videos/1051722365733897 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.02.2024, 13:19
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ