Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiRW: wspólnie o problemach rolników (komunikat)

16.02.2024, 10:13aktualizacja: 16.02.2024, 12:11

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:

– Zielony Ład chcemy ograniczyć do minimum, dostosować do oczekiwań rolników – podkreślił minister Czesław Siekierski podczas dzisiejszego spotkania z przedstawicielami protestujących rolników, związków i organizacji rolniczych oraz samorządu rolniczego. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz służb i inspekcji kotrolujących transporty produktów rolno-spożywczych na granicy. Uczestnicy rozmów otrzymali informacje o bieżących działaniach podejmowanych przez resort. Czesław Siekierski poinformował, że zgłoszone przez rolników podczas dzisiejszego spotkania uwagi przedstawi 26 lutego, na posiedzeniu unijnej rady ministrów ds. rolnictwa, a także na posiedzeniu rządu w przyszłym tygodniu.

Wsparcie finansowe

Dyrektor Departamentu Budżetu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowała o środkach finansowych zabezpieczonych w budżecie na:

• dopłaty do kukurydzy – 1 mld zł;

• pomoc klęskową, w tym suszową – 1 mld zł;

• kredyty płynnościowe – akcja kredytowa na poziomie 12,5 mld zł;

• dopłaty do paliwa rolniczego – w wysokości 1,46 zł/l.

Wkrótce ogłoszony będzie nabór wniosków o dopłaty do kukurydzy. Przyjmowanie wniosków (papierowych) będzie trwało do 29 lutego 2024 r. Do wniosku nie będą dołączane faktury sprzedaży kukurydzy.

– Większość płatności dotyczących ekoschematów będzie wypłacona do końca marca – zapowiedział zastępca prezesa ARiMR Leszek Szymański.

Uproszczenia w Planie Strategicznym

Dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odniosła się, że w zakresie wymagań związanych m.in. z Zielonym Ładem prowadzone są działania uproszczeniowe na trzech poziomach:

• na poziomie przepisów UE– zamiast ugorowania 4 proc. gruntów ornych w 2024 r. rolnicy będą mogli siać rośliny bobowate i międzyplony, ale bez stosowania środków ochrony roślin;

• na poziomie zmian Planu Strategicznego – Polska wnioskuje do KE o złagodzenie norm dotyczących zmianowania oraz o inny okres utrzymania okrywy gleby w przypadku zbóż i rzepaku (od zbiorów do 15 października), zwiększanie stawek ONW górskich, zmniejszenie obsady zwierząt w rolnictwie ekologicznym;

• na poziomie przepisów krajowych - oświadczenia zamiast zdjęć geotagowanych i wiele więcej uproszczeń;

Ponadto Minister Rolnictwa wystąpił do KE o zmianę przepisów unijnych, żeby na trwale odstąpić od obowiązku ugorowania, a zamiast tego wprowadzić możliwość uzyskania wsparcia przez rolników w ramach ekoschematów.

Import z Ukrainy

Dyrektor Departamentu Rynków Rolnych przedstawił sytuację rynkową na poszczególnych rynkach, podkreślając że od kilku lat są one zdestabilizowane.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że w handlu zagranicznym artykułami rolno-spożywczymi mamy bardzo dobry, dodatni bilans. Jednak w handlu z Ukrainą bilans mamy ujemny.

Minister Czesław Siekierski poinformował, że trwające rozmowy techniczne z Ukrainą, mają na celu wprowadzenie ograniczeń w imporcie produktów rolno-spożywczych i są na końcowym etapie. Nowe zasady powinny zostać sformułowane do końca marca.

– Chcemy ograniczać i kontrolować napływ towarów z Ukrainy, żeby nie zakłócał on stabilności poszczególnych rynków – powiedział minister Siekierski.

Minister dodał, że dążymy także do tego, aby Unia Europejska wsparła eksport towarów spożywczych z Ukrainy do krajów potrzebujących, w różnych częściach świata.

– Granic z Ukrainą nie da się całkiem zamknąć, ale muszą być szczelne, a wpływające produkty muszą być dokładnie kontrolowane przez służby. Pamiętajmy też, że kontrole obywatelskie na granicach przeprowadzane przez samych rolników, bez udziału służb, są nielegalne i ściągają na rolników niepotrzebne kłopoty – zauważył sekretarz stanu Stefan Krajewski.

Problemy rolników

Protestujący rolnicy zgłosili wiele postulatów, w tym dwa główne to: zupełnej rezygnacji z Zielonego Ładu oraz całkowitego zamknięcia naszej granicy z Ukrainą.

– Emocjonalne wystąpienia kolegów pokazują, jaka jest obecnie sytuacja na wsi – podkreślił prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz.

Szef rolniczego samorządu zwrócił uwagę, że mamy do czynienia z ogromnym nadmiarem zbóż w Polsce. Dlatego według niego powinien być wstrzymany import produktów z Ukrainy i z innych kierunków.

Służby kontrolne

Przedstawiciele służb kontrolnych zaprezentowali dane dotyczące przeprowadzonych na granicy kontroli produktów rolnych z Ukrainy. Wyjaśnili również zasady, na jakich funkcjonują poszczególne kontrole.

Podsumowanie spotkania

– Z przebiegu dyskusji wyłaniają się trzy podstawowe problemy. Dlatego proponuję, aby zostały sformułowane konkretne postulaty – stwierdził minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski i wskazał, że postulaty te będą dotyczyły przede wszystkim następujących trzech kwestii:

• maksymalnego ograniczenia Zielonego Ładu;

• ograniczenia i kontroli produktów rolno-spożywczych wpływających do Polski z Ukrainy;

• określenia form pomocy z budżetu państwa.

Minister Czesław Siekierski zaapelował do rolników o to, aby blokady i protesty miały jak najmniejszą uciążliwość dla społeczeństwa. Szef resortu rolnictwa zwróciła uwagę na duże znaczenie akceptacji i zrozumienia protestów przez społeczeństwo. Należy też pamiętać o tym że rolnicze protesty są w interesie konsumentów. – Ważne, aby społeczeństwo zrozumiało problemy rolników – powiedział minister.

Polski rząd z polskimi rolnikami

Minister Czesław Siekierski poinformował, że rolnicze postulaty będą tematem rozmów podczas najbliższego posiedzenia Rady Ministrów. – Rozumiem Wasze postulaty i oczekiwania – że chcecie całkowitego zamknięcia granic z Ukrainą i zupełnej rezygnacji z Zielonego Ładu – zaznaczył minister.

Zwrócił uwagę na to, że ma ograniczone możliwości realizacji wszystkich postulatów, ale będzie podejmował stanowcze działania – na szczeblu krajowym i międzynarodowym.

Wiceminister Stefan Krajewski poinformował, że resort rolnictwa pracuje nad tym, aby zmodyfikować zapisy unijnego Zielonego Ładu.

– Nie zgadzamy się na małe ustępstwa Komisji Europejskiej. Potrzeba dużych zmian w europejski. Jesteśmy po waszej stronie – powiedział do rolników Krajewski.

– Proszę, abyście zgłaszali wszystkie nieprawidłowości – zaapelował do przedstawicieli rolników sekretarz stanu Michał Kołodziejczak i dodał, że rząd będzie przekonywać rolników konkretnymi działaniami.

– Dziękuję, że przyjechaliście. Dyskusja była ostra, ale służyła słusznej sprawie – zwrócił się na koniec do rolników minister Siekierski.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP w likwidacji jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)

kom/ aop/ mmu/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.02.2024, 10:13
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ